Az internet 10 millió munkahelyet teremt 2002-ig
A jelentés az internet hatását vizsgálta az Egyesült Államok, Francia-, Német-, Ír-, Olasz-, Spanyolország és az Egyesült Királyság gazdaságaira. Mivel Brazília Latin-Amerika legnagyobb internetes gazdaságával rendelkezik, és jelentős mennyiségű befektetést vonz az Egyesült Államokból és Európából, így szintén a vizsgálat tárgyát képezte.
Az internet, mely maga egy külön üzletág, 2002-re az Egyesült Államokban 5,8 millió, a hat vizsgált európai országban pedig 3 millió munkahely közvetlen megteremtéséért lesz felelős. A definíció szerint ilyen munkahelynek számítanak a tisztán internetes vállalatok, portálok, szoftvertanácsadók, webtervezők, valamint a távközlési és internetelérést kínáló szolgáltatók által létrehozott munkahelyek.
Ha azonban az egyéb szektorokban létrejött, internethez kapcsolódó munkahelyeket is vizsgáljuk, az USA-ban és az európai országokban teremtett munkahelyek száma a jelentés szerint 8,8 millióról 10 millió fölé ugrik.
A jelentés alapját a nyilvánosan elérhető gazdasági adatok, vállalatoknál, kormányzati szerveknél és elemzőknél végzett felmérések, valamint 160 vezérigazgatóval, felső vezetővel, kormányzati tisztviselővel és szakértővel folytatott interjú képezi.
1998-ban az internetes gazdaság négyszer annyi embert foglalkoztatott az USA-ban, mint a vizsgálat tárgyát képező hat európai országban (az USA-ban 2,1 millió, míg Német-, Francia-, Ír-, Olasz-, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban összesen 517 ezer). A jelentés előrejelzése szerint 2002-re ez az arány 2:1 alá csökken. (5,8 millió alkalmazott az USA-ban és 3 millió a vizsgált európai országok gazdaságaiban.)
A jelentés szerint ugyanezt a trendet tükrözi az internetes gazdaság által generált bevétel alakulása is. A tanulmány szerint 1999-ben a vizsgált európai országok internetes gazdasága 132 milliárd dollár bevételt generált mely az USA 507 milliárd dolláros internetes gazdasági bevételének kb. negyede. A tanulmány szerint azonban 2002-re a szektor az európai országokban 597 milliárd dollárt fog érni ami az USA-ban előjelzett 1230 milliárd dollár kb. felét teszi ki.
A jelentés szerint az üzleti vezetők az Atlanti-óceán mindkét oldalán továbbra is úgy látják, hogy a megfelelően képzett munkaerő hiánya a jövő gazdasági növekedésének legnagyobb visszatartó ereje. Sokan az iskolák szegényes informatikai ellátottságára, valamint a helyzet magváltoztatását célzó, kormányzati oldalról finanszírozott és irányított kezdeményezések hiányára hívták fel a figyelmet.
A magyarországi állapot értekelésére Szikora Endre, az Andersen Consulting e-business igazgatója a következőket tette hozzá: Nálunk a helyzet a néhány évvel ezelőtti nyugat-európaihoz hasonló. Mind ez idáig a szakszolgáltatások területén mutatkozik fejlődés, úgymint tanácsadás, IT-megoldások szolgáltatása, weboldalak tervezése. A beszállítói-vevő kaplcsolatokkal rendelkező hagyományos profilú vállalatok egyelőre az internetjelentőség felismerésének fázisában vannak, és még csak néhányuk invesztálása jelentős ezen a területen. Veszélyt jelent ugyanakkor, hogy erőteljes a magyar szakemberek külföldre csábítása.
Kapcsolódó cikkek
- Egyre kevésbé figyelünk a veszélyekre
- A román IT-piac 2010-ig évente várhatóan 12-13 százalékkal nő
- Önálló informatikai szakállamtitkárságot hoz létre a GKM
- Gates: több külföldi szakemberre van szükség az USA-ban
- 2008-ban is a noteszgépek hajtják előre a PC-piacot
- Magyar cégek: Négyszáz tárgyalás a CEBIT-en
- 11 millió mobil-előfizető
- Felvásárlási hullám kezdődik az internetszolgáltatók piacán
- Az amerikaiak többsége mozdulni sem tud mobiltelefon nélkül
- Az Acer megelőzte a Dellt a noteszgéppiacon