Áttörést hozhat az e-számla terjedésében egy hazai fejlesztés
Évente százezreket takaríthatnak meg a hazai kis- és középvállalkozások azzal, hogy többé nincs szükség saját elektronikus aláírásra vagy időbélyegzőre az elektronikus számlák kibocsátásához, ahogy természetesen postaköltségre sem. Egy új hazai fejlesztés a végletekig leegyszerűsítette az e-számlák kibocsátását, így az most már valóban mindenki számára elérhető. Ez a fejlesztés meghozhatja a régóta várt áttörést az elektronikus számlák terjedésében, ami környezetkímélő, korszerű és gazdaságos. Hazánkban még mindig 10 százalék alatt van az e-számlák aránya, miközben például Dániában már kizárólag ilyet használnak.
Tovább nehezítette a helyzetet, hogy az e-aláírás, az időbélyeg, az archiválási díj együtt – szolgáltatótól függően – évente több tízezer forintba kerül. Nem csoda, hogy bár a törvények 2001 óta lehetővé teszik a digitális aláírás használatát és az elektronikus számlakibocsátást, ezek a mai napig nem nagyon terjedtek el hazánkban. A vállalkozások ugyanakkor sokszor készítenek egyszerű PDF formátumú file-t és küldik el vevőiknek elektronikus számlaként. Ez azonban nem elegendő, mert nem teljesíti a fenti feltételeket, így egy adóhatósági ellenőrzés során könnyen bírsághoz vezethet.
Az új hazai fejlesztés mindezt egy huszárvágással megoldotta. Mivel a számla az SDS rendszerében azonnal archiválásra kerül, a számla előállítójának és befogadójának semmilyen további teendője nincs. A mostani fejlesztés nemcsak, hogy megfelel az előírásoknak, de a használata is végtelenül egyszerű. A vállalkozás a számlázóprogramból egyenesen elküldi a számlát a vevőjének, ami közben „átmegy” az SDS rendszerén és – amennyiben regisztrált az új szolgáltatásra – semmi más teendője nincs. Ezért számlánként mindössze 30 forintot fizet, amiben benne van a 10 éves archiválás díja is. Ez elenyésző a digitális aláírás, archiválás, időbélyegző költségeihez képest, a postaköltséggel pedig nem is érdemes összevetni, hiszen egyetlen szabvány levél elküldése is 115 forint.
A befogadónak, ahogy a papír számláknál is, semmilyen költsége nincs. Egy egyszerű regisztráció után elkezdi használni a kliensprogramot, ami az ő számára egy ingyenes e-számla tároló alkalmazásként működik (hiszen ő nem akar küldeni, csak fogadni fog, tehát regisztrál, de nem kell feltöltenie az egyenlegét).
A fentiek miatt mostanra minden akadály elhárulni látszik az e-számla széleskörű elterjedése elől. Európai összevetésben Dániában kizárólag elektronikus számlák vannak forgalomban, de a spanyol, finn, svéd kormányzati szervek is csak elektronikus számlákat fogadnak be. Magyarországon még mindig 10 százalék alatt van a cégek közötti az e-számla forgalom aránya, de minden szereplőnek – beleértve a kormányzatot is – egyértelmű érdeke, hogy ez minél hamarabb növekedjen. A most létrejött megoldás ennek a folyamatnak adhat jelentős lökést.
Kapcsolódó cikkek
- Mobil készüléken is felmutatható a menetjegy a Volánbuszokon
- Papírszámlából elektronikus adat
- Elektronikusan is kérhetik számláikat az OTP SZÉP kártyások
- Új megoldás segíti az elektronikus számlázás bevezetését
- Papírmentes fuvarozás a NetLockkal
- Számos bizonytalanság az elektronikus számlázás körül
- Számlázz és fizess online!
- KIM: népszerű az online befizetés
- Papírmentesség a Föld napján
- Tippek számlázási költségek csökkentéséhez
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.