Melyik programozási nyelvvel kereshetünk a legtöbbet?
„Amerikában még mindig többet fizetnek a fejlesztőknek, mint Magyarországon, azonban sokkal jobb a helyzet, mint 5-10 évvel ezelőtt. Világot látni, tapasztalni persze még mindig kiváló lehetőségeket kínál, így csábító a külföldi munkavégzés, de az itthoni IT szektorban működő cégek is kiemelkedő bérezést, juttatásokat és szakmai fejlődést nyújtanak az alkalmazottaik számára.” – mondta el Botos Ágnes toborzási specialista, a Violet Consulting Kft. ügyvezetője.
Kiválóság
Először is fontos, hogy jók legyünk a szakterületünkön és több programozási nyelvhez is értsünk. Triviálisan hangzik, de a kiemelkedő fejlesztők akár 30-40%-kal magasabb bérezést is kaphatnak társaikhoz képest. Valóban sokat számít a szaktudás, és az sem árt, ha szeretjük amit csinálunk, hiszen megfelelő motiváció nélkül nehéz folyamatosan szinten tartani az újdonságokkal kapcsolatos ismereteinket, márpedig ez az IT világában elengedhetetlen.
C++, Java, .NET
Hangsúlyos a technológia is, amit ismernünk kell. Mint Ágnes elmondta: ”jelenleg a Java az egyik legkeresettebb programnyelv, ez részben köszönthető a mobil applikációk folyamatosan növekvő piacának. Amennyiben valaki a C++ nyelvet vagy a .NET keretrendszert ismeri, akkor nem tud nagyon mellényúlni. Ezek mellett jó irány lehet még a Javascript, illetve az adaptálható nyelvek” – tette hozzá.
A megfelelő egyetem
De mégis hol lehet ilyesmit tanulni? Megszámlálhatatlan OKJ-s képzésen például, de ha valaki igazán komolyan gondolja a dolgot, akkor érdemes egyetemet választani. Ágnes elmondása alapján két mindenképp megfontolandó alma mater jelenleg Budapesten az ELTE és a BME, míg vidéken a sokak által dicsért Szegedi Tudományegyetem. A BME-t inkább azoknak ajánlja, akik a gyakorlatorientált oktatást részesítik előnyben, az ELTE-t pedig azoknak, akik egy igazán erős elméleti alapot szeretnének, amit aztán könnyen adaptálhatnak a gyakorlati tapasztalatszerzés során. Kiemelte ugyanakkor, hogy ma már vidékről sem szükségszerű a költözés Budapestre, hiszen például Szegeden, Veszprémben és Miskolcon is kiváló képzésekre lehet jelentkezni, amelyek sikeres elvégzésével bárki megállja majd a helyét a piacon.
Gyakornoki program, nem ingyen munka
Ami szintén fontos, hogy érdemes már az egyetem alatt munkát találni, amire nagyon jó lehetőségeket nyújtanak a különböző IT cégek gyakornoki és junior programjai. Ezek ugyanis olyan tapasztalatszerzést biztosítanak az egyetemi hallgatóknak, amivel képzett munkaerőként tudnak távozni az egyetemről a diplomamegszerzés után, illetve lehetőségük nyílik az adott cégnél a gyakornoki időszak után főállásban elhelyezkedni. „Idén is indult jó pár program. Az egyik igazán érdekes az NNG Gear Up Program, ahol a fizetés mellé mentor, önálló feladat, és siker esetén állásajánlat is jár” – mondta el Ágnes.
Tehetséggondozás
Ágnes szerint az elmúlt időszakban egyre népszerűbbek azok a programok, melyek játékos formában keltik fel a gyerekek figyelmét az informatika, azon belül a programozás világára. „Ezek közül külön kiemelném azokat a programokat, amik kifejezetten lányoknak szólnak, hiszen a nők jelenléte az informatikai életben egyre nagyobb népszerűségnek örvend.”
Kapcsolódó cikkek
- Nokia Networks Code Jam: innovációért díjazták a győztes csapatot
- A Lufthansa szoftverfejlesztésre és alkalmazástesztelésre toboroz pályakezdőket
- Robotdarut programoznak 24 órás versenyen
- A lányok a jövő technológiai szakemberei
- Ingyen nézhető élőben a telt házas budapesti CRAFT konferencia
- Szabadulós játékkal keres fiatal tehetségeket a Nokia
- Még lehet jelentkezni az idei Challenge24-re
- Tartós szakemberhiánnyal küzd az informatikai iparág
- IVSZ: Félrevezető a top 10 szakmák listája
- BeeSmarter #3 – 24 órás Mobil Programozó és Dizájner Csapatverseny
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.