A helyesírás-ellenőrzők mellékhatásai
Kínos helyzeteket szülhet a pontatlan helyesírás
Ma az írásbeli kommunikációnak számtalan, az élőbeszédhez nagyon hasonló formája létezik: blogok, posztok, e-mail stb. A gyors válaszadásból és a helyesírás ismeretének hiányából adódó hibák azonban kínos helyzeteket szülhetnek, vagy kárt okozhatnak „elkövetőjüknek”. Kiábrándító, ha önéletrajzunk hemzseg a pirossal aláhúzott helyesírási hibáktól, ráadásul már az első szűrőn kieshetünk egy állásjelentkezésnél. Az ilyen hibák a figyelmetlenség, többszöri ismétlődés esetén pedig a műveletlenség hatását keltik, miközben az online szabályzatot csupán néhány másodperc átfutni. Hasonlóan rossz fényt vet egy cégre vagy termékére, ha helyesírási hibát tartalmazó hirdetéssel kívánják felhívni a figyelmünket, de magánemberként sem tüntetjük fel magunkat előnyös színben, ha lakásunkat „2 szoba+hal”-ként kínáljuk, vagy társkeresésnél már az első üzenetváltásnál elvesszük a másik fél kedvét a folytatástól.
„Mivel a helyesírás-ellenőrző program ma már kötelező tartozéka a szövegszerkesztőknek, ezért sokan legyintenek, hogy fölösleges aggódni, hiszen az úgyis kijavítja, amit írtunk. A gyakorlat viszont azt mutatja, hogy a helyesírás-ellenőrzők sem hibátlanok, és nem minden felületen (posztok, kommentek, sms-ek, kézzel írott önéletrajzok vagy motivációs levelek) alkalmazhatók” - mondta el Pomázi Gyöngyi, az Akadémiai Kiadó szerkesztőségvezetője.
Vannak olyanok is, akik ellenállhatatlan késztetést éreznek arra, hogy mások nyelvtani hibáit kijavítsák, ez a kényszerbetegség az ún. Grammatical Pedantry Syndrome (GPS). Persze nem kell átesni a ló túlsó oldalára, elég, ha a magunk helyesírására figyelünk. Ebben nyújt segítséget A magyar helyesírás szabályai új, 12. kiadása, amelyet nyomtatott, online és alkalmazás formájában is segítségül hívhatunk.
Kapcsolódó cikkek
- Sulinet + Projekt: jelentős fejlesztések a közoktatás informatikai hálózatában
- Internetes sorozatcsalások miatt emelt vádat a ceglédi ügyészség
- Csepreghy: a szélessávú lefedettség csak a kezdet
- Szupergyors internet lesz a hazai közoktatásban
- A középiskolások szerint törvénytelen a fájlmegosztó oldalak használata
- Elmarad a magyarok digitális írástudása az uniós átlagtól
- Eddig bírjuk mobil nélkül
- A digitális írástudást erősítené a Vodafone
- Jövő tavaszra meglehet a Segítő Kezek infokommunikációs modellprogram eredménye
- A magyar könyvrajongók negyede már kizárólag digitális formában olvas
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.