Ki programoz a végén?
A Schneider Electric és partnerszervezetei versennyel ösztönzik a hazai mérnökképzés színvonalát
A Felsőoktatási Irányítástechnikai Oktatásmódszertani Egyesület (FIOM) szervezésében 2016-ban a Debreceni Egyetemen került megrendezésre a Dr. Ajtony István nevével fémjelzett XXII. Országos Irányítástechnikai Programozó Verseny.
A Schneider Electric támogatásával megvalósult kezdeményezés hosszú távú célja a megfelelő PLC (programozható logikai vezérlő) programozó szakemberek kinevelése, és a legkiválóbb csapatok felkutatása. Idén az Óbudai Egyetem villamosmérnöki karának Automatika Intézet hallgatói, az “Óbudai Ampermérők” nyert.
A Schneider Electric, az energiamenedzsment és az automatizálás nemzetközi szakértője több éves, közvetlen együttműködést ápol a Debreceni Egyetemmel, így a PLC verseny nem az első közös projektje a két szervezetnek. A felsőoktatási intézmény korábban a vállalat támogatásával megvalósított tudásközpontot hozott létre, melyben a hallgatók olyan gyakorlati tapasztalatokra tehetnek szert az ipari automatizálás és az épületfelügyelet terén, ami előnyként szolgál a későbbi elhelyezkedésük során.
Ezt a szemléletet képviseli az idei PLC bajnokság is, hiszen a fiatalokat ösztönző megmérettetés nem titkolt célja egyfajta vetélkedést létrehozni az egyes intézmények között, és ezzel emelni a magyarországi irányítástechnikai képzés színvonalát. Ez a folyamat tükröződik az évek során egyre nehezedő feladatkiírásban is. Fontos, hogy a felkészítő tanárok érdekeltek legyenek a valódi szakemberek képzésében, és képesek legyenek a diákokkal megszerettetni a PLC programozást. Az évenként megrendezett esemény további előnye, hogy a verseny során a résztvevőknek (hallgatók, oktatók, támogatók képviselői, valamint az ipari és kereskedelmi szakemberek) lehetőségük nyílik a kapcsolatépítésre is.
A verseny menete
Idén összesen 28 csapat mérte össze tudását, melyből iskolánként maximum kettő indulhatott. A jelentkezés feltétele csupán az aktív felsőoktatási hallgatói jogviszony volt. A 2-4 fős munkacsoportok egy napig elméleti, két napon át pedig gyakorlati feladatok megoldásával mérték össze tudásukat. A Schneider Electric készítette el, illetve koordinálta a programozóverseny második és egyben legfontosabb gyakorlati feladatát: mivel napjainkban egyre nagyobb kihívást jelent ivóvízkészleteink optimalizálása, a résztvevőknek egy víztisztító szűrőberendezés vezérlését kellett megvalósítaniuk. A szervezők 4 állomáson modellezték a technológiai folyamatot, amelyet a versenyzőknek kellett megoldaniuk. A gyakorlati feladatok elbírálásához az induló intézmények oktatóiból és a támogató cégek képviselői közül választott tíztagú zsűri 0-tól 10-ig terjedő skálán pontozták a teljesítményt. Az esetleges részrehajlást elkerülendő a legalacsonyabb és legmagasabb pontszámot automatikusan figyelmen kívül hagyták. A verseny érdekessége, hogy az indulók 10%-a és az egyik csapat felkészítő tanára is hölgy volt.
A szponzorok által felajánlott termékek mellett a szervező a legkiemelkedőbb teljesítményű, dobogós helyen végzett diákoknak 50 000 forint értékű pénzjutalmat ajánlott fel, továbbá a nyertesek egy Schneider Electric által gyártott PLC-vel is gazdagabbak lettek.
„A jövőben továbbra is nyomon követjük és támogatjuk ezt a versenysorozatot, hiszen fontosnak tartjuk, hogy a minőségi felsőoktatásra is alapozhassuk cégünk magyarországi fejlődését, és már az új belépők esetében is a leghitelesebb szakembereket alkalmazzuk” – mondta Hahn András, a Schneider Electric termékmenedzsere.
Az esemény házigazdája jövőre Pécs lesz, ezt követően pedig határon túli helyszín is várható vendéglátóként, a tervek szerint 2 év múlva Szabadkára látogat majd a kezdeményezés.
Kapcsolódó cikkek
- Pár éven belül akár világhírű programozók is lehetnek a szegedi óvodások
- Sikersztori az oktatásban
- 16. Challenge24 – Orosz győzelem, a magyar kupát másodjára is a Sparrows vitte el!
- 3 magyar kislány ledönti az évtizedes sztereotípiákat
- Kódolni tanítja a lányokat a Skool és a Nokia
- Két magyar csapat is bejutott a Challenge24 döntőjébe!
- Sikeresen zárult a jövő informatikusait megmérettető INFOPROG2016
- EPAM-suli a Digitális Témahéten
- Összeomlik a hazai IT szektor, ha nem kapcsolunk időben
- Újra lesz Magyar Kupa a Jubileumi 16. Challenge 24-en!
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Még tisztább hangzás: jön a Music Pro a Spotifytól
A Spotify 2025-ben tervezi bevezetni a régóta várt veszteségmentes hangminőséget kínáló szolgáltatását, amely várhatóan „Music Pro” néven lesz elérhető. Ez az új csomag a meglévő Premium előfizetés kiegészítéseként jelenik meg, és havi 5–6 dolláros felárat jelenthet, így az Egyesült Államokban a teljes havi díj 16,99–17,98 dollárra emelkedhet.
Csillaghullás húsvétkor: Digitális távcsövek és appok segítik az égi élményt
Húsvét vasárnap éjszakáján a Lyridák meteorraj látványos csillaghullással ajándékozza meg az égbolt szerelmeseit. A digitális technológia és az infokommunikációs eszközök segítségével az élmény még közelebb kerülhet hozzánk.
A városi autópályák hatása a személyes kapcsolatokra
Egy friss, a Budapesti Corvinus Egyetem részvételével készült nemzetközi kutatás szerint a városi autópályák átlagosan 1-16 százalékkal csökkentik a társas kapcsolatok számát azok között, akik az út két oldalán élnek.
"A politika ma már összefonódott a technológiával, social média algoritmusok diktálják a minket érő impulzusokat"
A Make Art Great Again galéria bemutatja a "Trump ima-, business és wellness-központ"-ot. Hogy miről is van szó, az kiderül a kiállítás két alkozójával - drMáriással és Weiler Péterrel - készített interjúból.
Továbbra sem tudjuk, hogy kik ölették meg Kennedyt
Donald Trump amerikai elnök ígéretéhez híven 2025. március 18-án nyilvánosságra hozta az 1963-as John F. Kennedy-merénylettel kapcsolatos, eddig titkosított dokumentumok jelentős részét. A Nemzeti Levéltár honlapján elérhetővé vált mintegy 80 000 oldalnyi anyag új részleteket tár fel Lee Harvey Oswald tevékenységéről és a merénylet körülményeiről.