Milyen napelemet finanszíroznak szívesen a bankok?
A Bloomberg osztályozási rendszere segít abban, hogy a napelemek megbízhatósága és ne (kizárólag) a beruházó és üzleti terve alapján döntsön a bank a finanszírozásról.
Az elmúlt évek tapasztalatai és a piaci előrejelzések szerint Magyarországon 2018-ban tovább erősödik a napenergia szerepe és az ideinél is több napelemes erőmű építése indulhat el. Miután kevés szereplő képes beruházását saját forrásaiból finanszírozni, a bankok szerepvállalása rendkívül fontos ma Magyarországon.
A viszonylag fiatal piac és a kevés rendelkezésre álló információ miatt a finanszírozó leginkább a beruházót és üzleti tervét, azaz a projektet világítja át döntéshozatal előtt, a beépítésre kerülő napelemekre kevesebb figyelem jut. Természetesen nem mindegy, milyen napelemet használ a projekt, hiszen annak a következő 10-20 évben is megbízhatóan kell működnie.
„Úgy látjuk, a hazai bankok egyelőre nélkülözik azt a 10-15 éves tapasztalatot, ami alapján a napelem-gyártók megbízhatóságát mérhetnék, azaz, hogy melyik gyártó napelemei megbízhatóak és működnek a következő években leállás és hiba nélkül – ami a stabil cash-flow alapvető feltétele.” – mondta Nagy Norbert, a napelem-iparág egyik meghatározó szereplője, a Manitu Solar ügyvezetője.
A Bloomberg osztályozási rendszere és bankképes listája
A napenergia hasznosításában élen járó országokban viszont elég tapasztalat gyűlt össze ahhoz, hogy a napelemek hosszú távú működéséről az iparág szereplőinek viszonylag pontos információi legyenek. A világ egyik legnagyobb pénzügyi médiacsoportjának megújuló energiával foglalkozó részlege, a Bloomberg New Energy Finance kidolgozott egy értékelési rendszert, ami a világ több száz napelem-gyártó termékeit osztályozza transzparens módon, az elmúlt évek több mint 17 ezer, egyenként legalább 1,5 megawatt kapacitással rendelkező napelem-projekt finanszírozása alapján. A Bloomberg listája nem helyettesíti a megfelelő átvilágítási procedúrát a bankok számára, de megfelelő viszonyítása alapot teremt hozzá. A Bloomberg ezen kívül bankokat, áramtermelőket és független technológiai tanácsadókat kérdezett meg arról, hogy melyik napelem-gyártó termékeit tartják a bankok számára finanszírozhatónak. A Bloomberg „bankképes” listája csak olyan gyártókat tömörít, amelyek terméke minőségi és a cég pénzügyileg stabil - annak érdekében, hogy a termékéért a jövőben jótálljon. A listán szereplő napelem-gyártók nagyjából 15 GW-nyi, saját erőből megvalósított vagy banki finanszírozott kapacitást építettek ki. A napelem-gyártók között a Trina Solar 100%-ban pozitív minősítést kapott, utána pedig négy másik cég (Canadian Solar, First Solar és SunPower, Hanwha Q Cells) következik 95 százalékkal.
„Bízunk benne, hogy a Bloomberg Terminal szolgáltatását napi szinten használó pénzintézetek hasznosnak fogják találni az osztályozási rendszert és így könnyebben juthatnak megfelelő finanszírozáshoz a legjobb technológiát beépítő magyar vállalkozások” – tette hozzá Nagy Norbert.
A legjobb napelem-gyártókat tartalmazó lista elérhető a Bloomberg New Energy Finance's Solar Insight előfizetői számára, illetve megrendelhető a sales.bnef@bloomberg.net címen.
Kapcsolódó cikkek
- Optimális napenergia felhasználás az ABB innovatív REACT inverterével
- Triplázhat a világ napenergia-termelése 2021-re
- Az ABB technológiájára épül a világ legnagyobb vízre telepített kísérleti naperőműve
- Dubaj fenntartható városa az ABB inverterein keresztül a napból nyeri a villamos energiát
- Olyan olcsó lesz a napelem, mint az újságpapír!
- Svájc legnagyobb naperőműve
- Az ABB szállítja a vezérlőrendszert a világ első hordozható hibrid mikrogridjéhez
- A Solar Impulse sikeresen befejezte földkerülő repülőútját
- Kairóba tart a Solar Impulse napelemes repülőgép az atlanti-óceáni átkelés után
- A Solar Impulse átkelt az Atlanti-óceánon és megérkezett Európába
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.