SMS-t kaptunk: árvíz közeleg?
A minden év március 22-én megtartott Víz Világnapja idén már nemcsak a tiszta víz fontosságával és az édesvízkészletek veszélyeztetettségével foglalkozik, hanem például a klímaváltozás negatív hatásai miatt keletkező árvizek környezetkárosító és emberéleteket veszélyeztető következményeivel is. A Bosch, hálózatba kapcsolt okosmegoldásaival ezen a téren is jelentős súllyal léphet be az éghajlatváltozást és az időjárást érintő globális technológiai diskurzusba.
Időben érkező figyelmeztetés a folyók digitális felügyeletével
Az éghajlatváltozás a világ számos régiójában megváltoztatja az időjárást, aminek hatásait (pl. rendkívül aszályos időszakok, amiket hirtelen lezúduló, özönvízszerű esőzések követnek) már „kicsiben” itt, Magyarországon is érezhettük. A kutatók az egyre gyakrabban jelentkező, erős esőzések miatt is egyre gyakoribb és hevesebb áradásokra is számítanak világszerte. Eddig a folyók vízállását jellemzően mechanikus módon mérték, azonban mire ezek az adatok a válaszreakcióban érintett harmadik felek, például az evakuációt elrendelhető döntéshozók, vagy épp a katasztrófavédelmi szakemberek számára elérhetővé váltak, akár órák is eltelhettek. És ilyen horderejű természeti katasztrófák esetén minden perc számít.
A Bosch új árvízfigyelő rendszere (Flood Monitoring System) ezért digitálisan, és ami a legfontosabb: valós időben, másodpercenként felügyeli a folyók és a települések közelében található egyéb vizek vízállását, így még időben figyelmeztethet egy közelgő áradás, vagy szökőár előtt. A Bosch, új rendszerét egy kísérleti projekt keretében, a Ludwigsburg mellett található Neckar-folyón tesztelte.
Az árvízfigyelő rendszer ultrahang-érzékelői és kamerái figyelik nemcsak a vízszint, hanem a vízsebesség és az átfolyási mennyiség változásait is. A szó szerint és átvitt értelemben is befolyó adatokat a rendszer a Bosch IoT-felhőjébe továbbítja, hogy azokat egy képfelismerő algoritmus csupán másodpercek alatt feldolgozza, elemezze. Amennyiben egy adott érték kritikus határt érne el, a városvezetés, a katasztrófavédelemben illetékes döntéshozók, az érintett lakosok, és a nagyobb vizek közvetlen közelében tevékenykedő cégek tulajdonosai, illetékesei is SMS-üzenetben kapnak jelzést, hogy időben megtehessék a szükséges óvintézkedéseket az árvízkárok kivédéséhez.
A megoldás iránt már most olyan, többek között indiai és dél-amerikai települések és országok is érdeklődnek, amelyeknek gyakran kell megküzdeniük az áradásokkal, és az azokat sajnálatos módon szinte törvényszerűen követő kárrendezéssel.
Kapcsolódó cikkek
- Bosch-megoldások a kényelmes és energiatakarékos otthonokért
- Lezárult a BOSCH indítómotorok és generátorok üzletágának eladása
- Okosmegoldások okosvárosoknak
- A szuperkamion információs sztrádává változtatja az utakat
- A Bosch forradalmasítja a kis elektromos járművek piacát
- A vészfékrendszerek adhatnak lendületet az önvezető autóknak
- A Bosch munkatársakká változtatja a robotokat
- Az önvezető technológia az autóvásárlást is ösztönözheti
- A Bosch Hatvanban hozza létre új logisztikai központját
- Megmentett emberéletek és tisztább levegő a hálózatba kapcsolt járműveknek köszönhetően
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.