Ipar 4.0 – kapuk előtt az új ipari forradalom
Gyökeresen átalakul az ipari tevékenység az egész nyugati világban, beleértve Európát is. Az Ipar 4.0-nak nevezett szemlélet- és technológiaváltás mostanra már Magyarországot is elérte. Ráadásul nem csak a multinacionális nagyvállalatok, hanem a hazai kis- és közepes cégek is bekapcsolódnak a folyamatokba.
Automatizálás, egyedi tömeggyártás, big data elemzés – csak néhány a jelenleg is zajló világméretű ipari átalakulás kulcsfogalmai közül. Az Ipar 4.0 keretében lényegében hasonló folyamatok mennek végbe a gazdaságban, ahogy az emberek hétköznapjaiban is: az okoseszközök, az egyéni megoldásokat kínáló digitális technológiák és sokszor az élőmunkát kiváltó automatizáció elterjedése. Mindez ráadásul már kinőtte a startupok és a vezető technológiai nagyvállalatok világát, számos magyarországi vállalkozás számára is a hétköznapok szerves részévé vált.
Számos hazai termelő cég használ már olyan többfunkciós terminálokat a gyártócsarnokaiban, amelyekkel a termelési folyamatokat tudja nyomon követni és szabályozni. Ezeknek az eszközöknek a különlegessége, hogy mind maga a berendezés, mind a rajta futó szoftver magyar fejlesztésű. Egy ilyen terminál képes arra, hogy a gyártósori termelés minden mozzanatáról adatokat gyűjtsön és ezek elemzésével gyorsabbá, olcsóbbá és hatékonyabbá tegye a munkát.
„A jelenleg is zajló átalakulások egyelőre főként a vállalkozókat foglalkoztatják. Földcsuszamlásszerű változások helyett kisebb lépésekben változik a termelő szektor, ez pedig lehetőséget teremt a hazai vállalkozásoknak is, hogy bekapcsolódjanak az innovációba” – értékelte a helyzetet Herbály István, az RG-Net Kft. Ipar 4.0 szakértője. „Ezek az apró lépések nagyon komoly hatással bírhatnak. Ha a gyártási folyamatok jobb megszervezésével csak 1%-kal sikerül felgyorsítani egy üzem termelését, az a nyereségi oldalon akár több millió forintos többletet is jelenthet” – tette hozzá a szakértő.
A hazai innováció fontos pozitívuma, hogy a fejlesztések célcsoportjai sok esetben a kis és közepes vállalkozások. A legfeljebb néhány száz főt foglalkoztató termelőüzemek ritkán engedhetik meg maguknak a világpiacon elérhető komplex és drága rendszerek megvásárlását, amelynek minden elemére többnyire nincs is szükségük. A magyar fejlesztésű berendezések viszont az ő igényeikhez igazodva készülnek, elérhető áron, erősítve ennek a szektornak a versenyképességét.
Kapcsolódó cikkek
- Saját fejlesztéseivel is készül az Ipar 4.0 –ra a T-Systems Magyarország
- Ember és robot együtt dolgozik a Fujitsu és a KUKA közös projektjében
- Vállalati környezet menedzselt IoT keretrendszerének létrehozása
- Múzeumból egyenesen jövő gyárába?
- Hogyan őrizzük meg biztonságunkat, és maradjunk nyereségesek a negyedik ipari forradalom (Ipar 4.0) idején
- A Fujitsu intelligens platformot vezet be az Ipar 4.0 támogatására
- Az együttműködő robotok gyorsítják a robotika elterjedését
- Ipar 4.0, mesterséges intelligencia és IoT
- Ipar 4.0: magyar kis- és középvállalatok a digitális korszakváltás kapujában
- A Fujitsu új Ipar 4.0 kompetenciaközpontja gyorsítja a gyártóipar digitális átalakulását
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.