Tajvani chipgyártók Kínában
Zsigó József, 2000. december 8. 20:46
A tajvani Semiconductor Manufacturing International megkezdi a chiptervezést és gyártást Kínában. Szerintük a világszerte lanyhuló kereslet nem észlelhető az óriás országban.
A Motorola és a NEC mellett legutóbb a Nortel is chipgyártó részleget nyitott Kínában, amelyet a Mosel Vitelic, Tajvan egyik legnagyobb memóriagyártója megvásárolt. A tajvani hatóságok tiltják a fejlett technológia exportját a rivális testvér országba, de a chipgyártók különböző trükkökkel ezt sikeresen kijátsszák. A legutóbbi, Sanghajban létesített üzemet például a kínai miniszterelnök fiának a támogatásával nyitották meg.
Piaci elemzők szerint ma Kínában inkább a chiptervezésbe érdemes beruházni, mert az infrastruktúra hiánya itt nem akadály. Csak az utóbbi hat hónapban 61 új chiptervező iroda nyílt az ázsiai országban. A chipek többségét ma még főleg a szórakoztatóeszközökben (mint például a karaokee mikrofonok) használják fel, de egyre nő az igény az egyedi tervezésű chipek iránt. Ezeket viszont leggyorsabban és leghatékonyabban helyben lehet elkészíteni. A munkaköltség a chip árának mindössze 6 százalékát teszi ki, inkább a speciális alkalmazási területek azok, amelyek miatt a nagy gyártók most Kínát annyira ostromolják írja CNet.
Kapcsolódó cikkek
- Processzorok több ezer maggal
- Motorola - az idén kissé nőhet mobiltelefon piac
- Rekordmértékű csipeladások augusztusban
- Két cégé a mobilpiac fele
- IDF 2006 Tavasz - Első nap
- Több száz magos processzorokat ígér az Intel 10 éven belül
- 55 nanométeres technológiát fejlesztett ki az NEC
- A Samsung a nyuget-európai mobilpiac élére tör
- Enyhén lassuló chipeladások
- Craig Barrett az IDF-en: Az innováció fontosabb, mint valaha