Magyar big data megoldás állja útját az afrikai fertőző betegségeknek

forrás: Prím Online, 2018. október 15. 10:01

Az egészségügyi innovációkkal foglalkozó világszervezet, a PATH és a budapesti Starschema Kft. együttműködésének köszönhetően ősszel kezdte meg működését az az integrált információs rendszer, amelynek segítségével előre jelezhetők a járványok és minden eddiginél pontosabban nyomon követhetők a tömeges megbetegedések. A fejlesztést elsőként Zambiában, Szenegálban és Etiópiában alkalmazzák a malária terjedésének megfigyelésére.

A digitális technológiákra épülő tudományos előrejelző módszerek egyre hatékonyabb eszközöket biztosítanak a fertőző betegségek elleni küzdelemhez. A hatalmas mennyiségben rendelkezésre álló egészségügyi információk összegyűjtése és elemzése, vagyis a big data hasznosítása nagyobb esélyt kínál a megelőzéshez és jobb feltételeket teremt a gyógyításhoz. Remek példát szolgáltat erre Zambia, amelynek déli részén ezeknek a módszereknek az alkalmazásával 2014 és 2017 között 85 százalékkal sikerült csökkenteni a maláriás megbetegedések számát.

 

 

Egy hasonló elveken alapuló integrált rendszer összeállítása érdekében fogott össze ez év elején a Starschema Kft., Magyarország vezető big data cége és a PATH. Egy olyan alkalmazás elkészítése volt a cél, ami egy felületen keresztül teszi elérhetővé a különböző fertőző betegségekkel kapcsolatos adatokat, és modern elemzési eszközöket biztosít feldolgozásukhoz.

 

A rendszer alapvetően az ENSZ egészségügyi szervezete, a WHO által létrehozott DHIS2 (District Health Information System) nyitott adatbázis-platformban tárolt információkat használja: orvosi vizsgálatok és kezelések eredményeit, kórképeket, laborleleteket, valamint a páciensek adatait a világ minden tájáról. Ezeket főként a helyi orvosok és egészségügyi dolgozók rögzítik napi rendszerességgel. A DHIS2 mellett az alkalmazás az egészségügyi létesítményekre (kórházak, rendelők, stb.) vonatkozó információkat, térképi adatokat és olyan egyéb adatforrásokat aggregálja, amelyek a PATH elemzéssel foglalkozó szakértőinek munkáját segítik.

 

 

„A közös fejlesztőmunka eredményeként létrehozott alkalmazás lehetővé teszi a szakemberek számára, hogy egy felületen kövessék a betegségek terjedését, megbirkózzanak a sokszor többmilliós rekordszámú adathalmazok elemzésével, és meghatározzák azokat a kritikus régiókat, ahol megelőzésre vagy beavatkozásra van szükség. Mi ehhez nyújtottunk programozói, elemzői és technikai segítséget” – foglalta össze a projekt lényegét Földi Tamás, a Starschema ügyvezetője.

 

A rendszer használata nagyban bővíti a megelőzés és a kialakult járványhelyzet kezelése érdekében bevethető intézkedések körét. Ezek közé tartozik a helyszíni terepszemle és felderítés elrendelése, a korokozók terjesztéséért felelőssé tehető állatállomány vizsgálata, a helyi gyógyszerkészletek felmérése, valamint a szűrővizsgálatok, megelőző kezelések és a betegség elleni védekezéshez szükséges gyógyszerek adagolásának megkezdése. Számos lépés elképzelhető, nincsenek konzervmegoldások, mindennek alapja a megfelelő minőségű és időben érkező információ.

 

 

Fotók forrása: PATH

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36