Elképesztő exportsiker: magyar cég megoldása támogatja a lett és észt gázpiac összevonását
Európán belül az első több országot átfogó gázpiaci egyesítést hozzák tető alá a magyar IP Systems megoldásával. Az energetikai szoftverfejlesztésre szakosodott vállat már bevezetés alatt álló informatikai rendszere révén az észt és a lett gázszállítói infrastruktúra kerül közös platformra. A közbeszerzési eljárás keretében elnyert mintegy 100 millió forint értékű projektet 2020 tavaszára valósítja meg az IP Systems az észtországi Eleringnél és lettországi Conexus Baltic Gridnél, hatása azonban egész Európa gázpiacára kiterjedhet.
A földgáznak, mint energiaforrásnak számos versenytárssal, alternatív energiaforrással kell megmérettetnie magát. A versenyképesség záloga a méretgazdaságosság, ami különösen a kisebb piaccal rendelkező nemzetek, így pl. az Északi országok esetében kulcskérdés. Észtország, Lettország, Finnország és Litvánia ezért együtt kezdte el megvizsgálni az egységes közös gázpiac kialakításának lehetőségét. Két országot meghaladó gázpiac összevonásra az Európai Unió történetében eddig még nem került sor, a példaértékű projektben elsőként az észt és a lett piac kerül összevonásra. Ennek alapfeltétele azonban egy közös informatikai platform, melynek beszerzésére az észt és lett szállítási rendszerüzemeltetők 2019 elején írtak ki pályázatot.
„Az IP Systems tökéletesen megfelelt az elvárásainknak. Tapasztalatuk, referenciáik és nem utolsó sorban az általuk alkalmazott, nagy rugalmasságot biztosító agilis módszertan kellően meggyőző volt ahhoz, hogy rájuk bízzuk ezt az Európában példaértékűnek számító projektet” - mondta Veiko Aunapuu, az Elering projektmenedzsere. „Az IP Systems nemcsak versenyképes árat és egy megbízható technikai megvalósítási tervet ajánlott, hanem egy nagyon világos projektmenedzsment megközelítést is. Az ajánlatukban rendkívül meggyőző volt, hogyan fognak eljutni egy működőképes közös platformhoz. Izgalmas egy ilyen tapasztalt csapattal dolgozni” - mondta Jānis Vilims, a Conexus Baltic Grid informatikai osztályának vezetője.
Finnország és Litvánia lehet a következő
Az első körben két országra kiterjesztett megoldás segítségével a korábbiakhoz képest a gázpiaci szereplők sokkal egyszerűbben és hatékonyabban használják majd a gázszállítói infrastruktúrát. A határkeresztező kapacitáspontok megszűnnek, több informatikai platform helyett, egykapus megközelítéssel az összes kereskedelmi tevékenység egy központi platformon lesz megvalósítható. Az Európában eddig egyedülálló működési modell további előnye, hogy csökkennek az üzemeltetési költségek és a piacra lépés korlátai is, valamint nő a likviditás. Mindez összességében regionálisan javítja az ellátás biztonságát, komolyabb versenyt és végső soron a gázárak csökkenését is hozhatja.
A tender keretében az IP Systemsnek rendkívül komplex feladatot kell megoldania, mely hatékonyan és gyakorlatilag szünetmentesen menedzseli az összességében mintegy 2000 ezer km hosszú, 5 be- és 7 kitáplálási ponttal rendelkező észt és lett gázszállítói hálózatot. „Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy az ukrán áram és gázpiaci liberalizációt lehetővé tevő platformok leszállítását követően ismét egy előremutató projektben vehetünk részt, mely pozitív hatással lesz az európai gázpiac optimális működtetésére és egyúttal javítja a versenyt” – mondta Füzi Ákos, az IP Systems Zrt. vezérigazgatója.
Az alkalmazottak tulajdonában lévő magyar vállalat már megkezdte a rendszer bevezetését, mely fokozatosan lép éles üzembe 2019 novemberétől. A teljes megoldás 2020 tavaszán kerül átadásra. A megoldás elsőként Lettország és Észtország földgázszállító rendszerei között kerül kialakításra, de a tervek közt szerepel az is, hogy a rákövetkező években Finnország és Litvánia földgázszállítási rendszerüzemeltetői is csatlakozhatnak hozzá.
Kapcsolódó cikkek
- Ausztria történetének eddigi legnagyobb hálózatbővítésében vesz részt az ABB
- Az Informatika a Látássérültekért Alapítvány Fehér bot napi rendezvényéről
- Ingyenesen letölthető közösségimédia-kisokost adott ki a Neumann Társaság
- Díjat nyert az E.ON EnergiaKaland programja
- Új IT-állásportál érkezik Magyarországra
- IT security üzletágat indít az OTT-ONE
- Karrierváltás fél év alatt? – Szakértői tippek, hogy ne fussunk zátonyra!
- IVSZ-elnök: fontos, hogy minél többen válasszák az informatikus pályát
- Középiskolás lányokat tanít matematikára és programozásra a Morgan Stanley
- A motivált karrierváltók előtt áll nyitva az IT szakma
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.