Az ABB „Zéró kibocsátásért " küldetése egy fenntartható társadalom jövőképe
A németországi Lüdenscheidben lévő telephelyén az ABB kidolgozta a fenntartható városok és ipar jövőjének egy modelljét, az első szén-semleges és energia-önellátó gyártóüzemének felépí-tésével, írja Tarak Mehta, az ABB Energetika (Electrification) üzletágának elnöke.
A "Mission to Zero" (Küldetés a zéró kibocsátásért) fenntarthatósági kezdeményezésünk részeként, kétévnyi tervezés és kivitelezés után, büszkén mutattuk be tavaly Németországban az első szén-dioxid-semleges és energia-önellátó gyárte-lepünket.
Köszönhetően a Busch-Jaeger leányvállalatunk lüdenscheidi üzemében telepített technológiánknak, napsütéses napo-kon elegendő megújuló energiát termelünk a gyár teljes energiaigényének fedezéséhez.
Az alkalmazott megoldás sokkal szélesebb körű, mint egy egyszerű naperőmű: korszerű és integrált megoldás, amely ellátja a megújuló energia előállításának és elosztásának valamennyi feladatát.
Jelenleg az ABB cégcsoport bevételének több mint fele olyan technológiákból származik, amelyek hozzájárulnak az éghajlatváltozás -elleni küzdelemhez. Célunk, hogy ezt az arányt 2020-ban tovább növeljük, a 2018. évi 57%-ról 60%-ra emeljük.
Lüdenscheid az intelligens energia-ökoszisztéma olyan példája, amelynek összes eleme digitálisan vezérelhető és háló-zatba kötött. A rendszerelemek együttműködése növeli az energiahatékonyságot, a fenntarthatóságot, és biztosítja az erőforrások megőrzését, a valódi, zéró kibocsátású jövő létrehozása érdekében, az iparban és azon kívül is.
A fotovoltaikus rendszer 3500 négyzetmétert foglal el, a telephely parkolójára telepítve. Évente mintegy 1100 MWh, éghajlati szempontból semleges energiát képes termelni – ami nagyjából 340 lakóház kiszolgálásához lenne elegendő.
Olyan kogenerációs erőművel kombinálva, amely kétszer hatékonyabb, mint egy széntüzelésű erőmű, Lüdenscheid mint-egy 14 százalékkal több energiát képes előállítani, mint amire szüksége van. Ezt a többletenergiát az elosztóhálózatba tápláljuk, így fenntartható módon előállított energiával járulunk hozzá a régió energiaellátásához.
A lüdenscheidi rendszer központi technológiai eleme az OPTIMAX skálázható energiamenedzsment rendszer. Az OPTIMAX folyamatos felügyeletet biztosít és az energiatermelés, -fogyasztás és -tárolás optimális vezérlését végzi, nagy-részt autonóm módon.
A lüdenscheidi telephelyen további, digitálisan együttműködő technológiákat is telepítettünk, például akkumulátoros energiatároló rendszert (BESS), valamint töltési pontokat, ahol az alkalmazottak és a látogatók is ingyenesen tölthetik elektromos autóikat. Összességében az üzem évente mintegy 630 tonna CO2-t takarít meg.
Az üzem a fenntartható jövő egyik követendő példája, és örülök, hogy már világszerte nagy érdeklődést váltott ki azon ügyfeleink körében, akik szívesen csatlakoznak a zéró kibocsátást célzó küldetésünkhöz.
Kapcsolódó cikkek
- Energiamegtakarítással törhetne Budapest az élre
- Díjazták a Sziget fenntarthatósági törekvéseit
- Zöld opció Földünk védelméért a karbonsemleges Telekomnál
- Az ABB megoldásaira épül az innovatív, vízfelszínre telepített naperőmű Svájcban
- Fenntarthatóság a tengerhajózásban
- Az ABB digitális megoldásait használják a bajor gazdák
- Az LG 2030-ig megvalósítja a teljes karbonsemlegességet
- Az ABB világszínvonalú megoldást fejlesztett ki a jövő CO2-semleges, energiafüggetlen gyárának létrehozására
- Az ABB technológiája 40%-kal csökkenti az InterContinental Madrid energiafelhasználását
- Európa legnagyobb tetőnaperőmű-parkja épül Győrben
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Digitális fizetési megoldások alakítják a vásárlók döntéseit
A digitális fizetési megoldások rohamos fejlődése alapjaiban változtatja meg azt, hogy miként kezeljük a pénzügyeinket. Már nem csak a készpénzt felváltó bankkártya típusok, hanem a mobilfizetés, az azonnali utalások és az új generációs BNPL (Buy Now, Pay Later) megoldások színesítik a palettát. Vásárlások, előfizetések, számlák, hitelek – mit hogyan fizetünk? Megjelent a PwC Magyarország Digitális Pénzügyi Körkép kutatása a fizetés-technológiai piac jelenéről és jövőjéről.
Stratégiai beruházással erősíti magyarországi jelenlétét a DS Smith
Jelentős, 34,4 millió eurós stratégiai befektetéssel növeli innovatív jelenlétét Magyarországon a fenntartható, papíralapú csomagolási megoldások vezető szállítója, a DS Smith a Nemzeti Befektetési Ügynökség támogatásával. A három kiemelt telephely fejlesztését célzó, várhatóan 2026 áprilisában lezáruló projekt Füzesabonyban, Nagykátán és Győrben valósul meg, 40%-kal növelve a gyártási kapacitást. A vállalat a beruházással tovább erősíti pozícióját az innovatív és fenntartható csomagolási megoldások terén, beleértve a műanyag kiváltásának alternatíváit, valamint a körkörös gazdaság elősegítését.
AI a felhők között: a mesterséges intelligencia a szemünk előtt alakítja át a légiközlekedést
Jelenleg is számos mesterséges intelligencia-alapú megoldást használnak a légitársaságok és a repterek az üzemanyag-optimalizálás, a légiirányítás, a fedélzeti kiszolgálás vagy éppen a járműkarbantartás területén. A határ azonban a csillagos ég, hiszen a légiközlekedés folyamatosan óriási mennyiségű adatot termel, ami további lehetőséget ad az AI megoldások fejlesztésére a hatékonyságnövelés, az utasélmény javítása és a fenntarthatósági célok elérése érdekében – hívja fel a figyelmet Berecz Dániel, a Lufthansa Systems Head of Engineering vezetője.
Elnyerte a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíjat a Schneider Electric új okosgyára
A Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíjon az Ipar kategóriában az első helyen végzett a Schneider Electric Dunavecsén megépült okosgyára, a Duna Smart Power Systems (DSPS). A 28 ezer négyzetméteres üzem megvalósítása során a gyártási hatékonyságot növelő intelligens megoldások alkalmazása mellett kiemelt figyelmet fordítottak a fenntarthatóságra.
Szervezeti változásokat jelentett be az LG 2030-as víziójának megvalósítása érdekében
Az LG Electronics (LG) az igazgatóság jóváhagyását követően számos szervezeti változást és vezetői kinevezést jelentett be. Az átszervezés célja a vállalat közép- és hosszú távú stratégiájának, a „Future Vision 2030” megvalósításának elősegítése a szervezetközi szinergia javításával, valamint az üzleti portfólió innovációjával.