Autonóm Mobil Robotok – Intralogisztika és egészségügy
A Mobile Industrial Robots az alábbiakban összefoglalja a 2020-as év fejleményeit és megosztja az IFR szolgáltató robotokkal kapcsolatos adatait.
Az autonóm mobil robotok (AMR-ek) piacvezetője, a Mobile Industrial Robots (MiR), arról tett bejelentést, hogy az elmúlt hónapokban különféle ágazatokban tevékenykedő és különböző méretű szervezetek helyeztek üzembe MiR robotokat, beleértve a Schneider Electric üzemeit Lengyelországban, Bulgáriában, Franciaországban és Olaszországban, a Novo Nordisk gyógyszergyártó vállalat kínai részlegét, a spanyol TB Spain Injection műanyag-feldolgozót és a rögzítőelemek gyártásának területén éllovas Bossard amerikai gyárát. A végfelhasználók szerint a robotizálás legfőbb eredményének mindenekelőtt a költségek optimalizálása, a belső szállítási folyamatok hatékonyabbá tétele, valamint az alkalmazottak több területen való bevethetősége tekinthető.
A közép- és kelet-európai piac – a 2020-as értékesítések 10%-a
2020-ban a MiR megerősítette partnerhálózatát a közép- és kelet-európai régióban, mind a forgalmazókat, mind a rendszerintegrátorokat érintően. Az AMR-k telepítésében leginkább érintett szektor az autóipar, illetve a hozzá kapcsolódó szegmensek, azonban az FMCG és a logisztika iparágai felől is egyértelmű kereslet volt megfigyelhető. A lengyel, cseh, szlovák és román cégek mellett a magyar vállalatok felől is növekedés volt tapasztalható. Jelenleg a közép- és kelet-európai régió a Mobile Industrual Robots globális értékesítéseinek 10%-ért felel.
„Az idei év megmutatta, hogy mennyire kiszolgáltatottak a gyártási folyamatok az előre nem látható helyzetek miatti leállásoknak. A robotoziálás rugalmasságot nyújt, és stabil működést garantál kedvezőtlen körülmények között is. Többek közt az új biztonsági és higiéniai követelményekből adódóan sokkal nagyobb érdeklődést tapasztalunk az intralogisztika automatizálása, illetve a felületek fertőtlenítését végző alkalmazások iránt. A következő év várhatóan rendkívül intenzív lesz” – mondja Jesper Sonne Thimsen, a Mobile Industrial Robots kelet- és közép-európai régiójának értékesítési igazgatója.
Magyarországon a MiR robotjait két forgalmazó, a VFP systems és a B&O Engineering értékesíti.
Az AMR-ek és AGV-k piaca együtt 1,9 milliárd dollárt ér
A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) 2020-as globális robotikai jelentésének szolgáltató robotokkal foglalkozó fejezete* szerint, 2019 végén a logisztikai robotok eladási értéke 1,9 milliárd amerikai dollár volt. Vállalatok és szervezetek világszerte 75 ezer AMR és AGV rendszert vásároltak, ami 42%-kal magasabb érték az előző év adataihoz képest. Az IFR becslése szerint a szegmens értékesítésének növekedése 2020-ban is hasonló eredményt fog mutatni. A piacra ható legfőbb trendek a gyártás digitalizálása, a rugalmas RaaS modellek (azaz „robot, mint szolgáltatás”), illetve az autonóm fertőtlenítés iránt mutatott érdeklődés.
„Autonóm mobil robotokat raktárakban és modern ipari üzemekben egyaránt alkalmaznak. 2019 végén és 2020-ban jelentős növekedést mutatott az AMR robotok fertőtlenítési feladatokban való használata is különféle területeken, beleértve az egészségügyet, az ipart és közintézményeket is. Mindez azt mutatja, hogy mennyire univerzális és rugalmas az AMR robot technológia – attól függően, hogy mire van épp szükség, szinte bármilyen szektort képes kiszolgálni” – mondja Søren E. Nielsen, a Mobile Industrial Robots elnöke.
Az IFR kihangsúlyozza, hogy az AMR robotok ellenállnak az erős anyagoknak és az UV fénynek, aminek köszönhetően anélkül fertőtleníthetik folyamatosan a megadott területeket, hogy bármiféle veszélynek tennék ki az alkalmazottakat. Gyártóüzemekben és raktárakban pedig az AMR-ek a belső szállítási folyamatok hatékonyságát növelik, az intralogisztikai költségeket csökkentik, és mindeközben garantálják a biztonságot, különösen dinamikus környezetekben.
_______________
* International Federation of Robotics, World Robotics 2020, Service Robots
Kapcsolódó cikkek
- Csaknem ezer ipari robotot telepítettek Magyarországon
- Hogyan triplázhatják meg mobil robotok egy feldolgozó vállalat termelékenységét?
- Mobil robot segítségével automatizál a Schneider Electric is
- Az AMR technológia növeli a biztonságot és a produktivitást az egészségügyi szektorban
- A termék útja egy okos gyárban
- Ahogy a tisztaság alapfeltétellé válik, előtérbe kerül a robotika
- Lízing – a költséghatékony megoldás robotok telepítésére
- Optimalizált robotközlekedés
- Mi a különbség az AMR-ek és AGV-k között?
- Automatizált megoldások az egészségügyi szektorban
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.