Drónra telepítette gázszivárgást felderítő rendszerét az ABB
Az ipari létesítmények és a háztartások gázellátását biztosító csővezetékek gyakran megközelíthetetlen területeken futnak. E csőhálózatok üzemeltetőinek szavatolniuk kell a csővezetékek biztonságát, épségét és megbízható üzemét, azonban a szagtalan és láthatatlan gázszivárgások felderítése komoly kihívás, és igen költséges művelet. Az ABB Ability Mobile Gas Leak Detection System termékcsalád legújabb tagja, a HoverGuard olyan megoldást kínál, amellyel a gázszivárgások a korábbiakhoz képest gyorsabban és megbízhatóbban deríthetők fel.
A HoverGuard a földgázelosztó- és távvezetékektől, a gyűjtővezetékektől és a gáztároló létesítményektől akár 100 méteres távolságból is képes gyorsan, biztonságosan és megbízhatóan észlelni, mennyiségileg meghatározni és feltérképezni a gázszivárgásokat. A HoverGuard automatikusan készít átfogó, digitális jelentéseket, amelyek összefoglalják a mérési eredményeket. Ezek a jelentések a felmérést követően, perceken belül megoszthatók.
A felhőre csatlakozó, többféle gáz detektálására alkalmas HoverGuard az első, személyzet nélküli légi járműre (Unmanned Aerial Vehicle/UAV), azaz drónra telepített rendszer, amely a repülés során folyamatosan méri a három legfontosabb üvegházhatású gáz, a metán, a szén-dioxid és a víz paramétereit. Az egyes üvegházhatású gázok eltérő hatást fejtenek ki a környezetre, és eltérő mennyiségben vannak jelen a légkörben. A gázelemző egység rendkívül gyors reagálásának és nagyfokú pontosságának köszönhetően a tudósok és a kutatók megbízhatóan tudják számszerűsíteni az üvegházhatású gázok áramlását, fizikai mennyiségeit. Az üvegházhatású gázok terjedésére vonatkozó információk az éghajlatot és a környezetszennyezést befolyásoló komplex környezeti folyamatok tanulmányozása terén játszanak fontos szerepet.
A HoverGuard terepi vizsgálatot követően készített mérési térképe
A szabadalmaztatott hullám-modulációs („cavity enhanced”), lézerabszorpciós spektroszkópia a hagyományos szivárgásészlelő eszközökhöz képest közel ezerszer nagyobb érzékenységgel, és több mint tízszer gyorsabban érzékeli a metánt. Ez a mérési érzékenység és sebesség lehetővé teszi, hogy a HoverGuard 40 méteres vagy afölötti magasságban, és 88 km/h-nál nagyobb sebességgel repülve is észlelje a gázszivárgásokat. A hagyományos megoldásokhoz képest a 3 kg hasznos teher hordozására alkalmas, alacsony költségű, kereskedelemben beszerezhető drónra (UAV-ra) szerelt készülék percenként 10-15-ször nagyobb területet képes lefedni.
„A HoverGuard jelentős előrelépést hoz a gázszivárgások felderítése és az éghajlatvédelmi mérések terén” – nyilatkozta Dr. Doug Baer, a lézeres analizátorok termékmenedzsere. „Korábban a vizsgálatokat végző szakembereknek a szivárgások feltárása során lassú, minőségi, analóg érzékelőkre vagy drága, érzékeny kamerára kellett támaszkodniuk. Az innovatív megoldásunk kiváló hatékonysággal vizsgálja át az egyébként gyalogosan vagy járművel megközelíthetetlen területeket. Növeli a csővezeték-hálózat biztonságát, akár távoli területeken, akár városi környezetben, a földgázszivárgások észlelésében és feltérképezésében olyan, nehezen elérhető helyeken, mint a hidak, útjogkorlátozással rendelkező, vagy növényzettel fedett területek, gáztárolók- és vezetékek.”
A HoverGuard az ABB meglévő gázszivárgás-érzékelő készülékeinek átfogó portfólióját egészíti ki, amelyhez a következő termékek tartoznak: járműre telepített MobilGuard, kézi MicroGuard és a helyhez kötött EverGuard (ez év második felében kerül forgalomba). Konstrukciójuknak köszönhetően a portfólióhoz tartozó minden készülék önálló üzemelésre képes. A különböző termékek kombinálásával olyan átfogó platform alakítható ki, amely a teljes földgáz-infrastruktúra, így a földgáz-kitermelés-, szállítás és feldolgozás, valamint a gázközművek számára is biztosítja a gázszivárgások egyedülálló sebességgel, megbízhatósággal és pontossággal végzett észlelését, feltérképezését és mennyiségi meghatározását.
Kapcsolódó cikkek
- Ilyen volt az ABB első negyedéve
- A Hiventures csúcsbefektetésével válthat üzleti modellt a SMARTFRONT
- Hatékony a betegellátás a chilei kórházban az ABB eszközeivel
- Életmentő drónok fejlesztésén dolgozik a Vodafone Csoport
- Új innovációkat mutatott be a Cisco
- Az Oracle felhőtechnológiája segíti a SailGP versenyzőit
- Rangos díjat nyert az ABB új GoFa kobotja
- Már közel hatezren töltötték le a mydronespace mobilalkalmazást
- Digitalizálással enyhíthető az ivóvízszektorra nehezedő nyomás
- Felhőbe költözteti a felügyeletet a Xylem
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Újra platina minősítést szerzett a Bridgestone
A Bridgestone EMEA 2024-ben már a negyedik egymást követő évben nyerte el a vezető globális fenntarthatósági értékelő platform, az EcoVadis legmagasabb, „platina” minősítését, amellyel a világszerte értékelt mintegy 130 000 vállalat közül a legjobb egy százalékba került.
Új fejezet a Galaxy AI fejlesztéseinek történetében
A Samsung új szintre emeli a mobilélményeket a Galaxy eszközök mesterséges intelligenciával támogatott személyre szabhatóságával. Az adatvédelemre épülő One UI 7 szoftverfrissítés és az új Now Bar funkció a hatékonyság mellett könnyebben kezelhető mindennapokat is ígér. Az AI-alapú újítások pedig úgy segíthetnek a felhasználóknak, hogy közben megőrzik a személyes adataik biztonságát.
Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet
December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.