Ma van a Magyar Informatika Napja
A magyarországi informatika múltjára, jelenére és jövőjére egyaránt fókuszáló online konferenciával ünnepelte a Neumann Társaság a Magyar Informatika Napját, amelyről hagyományteremtő céllal mostantól minden január 21-én meg fog emlékezni. Azért ez a nap tekinthető a hazai informatika születésének, mert 1959-ben ezen a napon jelentették be a sajtóban az első magyar elektronikus számítógépet, a szobányi méretű M-3-at.
Az informatikai értékek megőrzését és átörökítését vállaló Neumann Társaság új hagyományt teremt azzal, hogy január 21-éről a Magyar Informatika Napjaként emlékezik meg. Idén a járványhelyzet miatt az évforduló keretében sok érdeklődőt vonzó online konferenciával idézték fel a számítástechnika korai éveit, de a visszatekintő előadások mellett a tudomány, a kormányzat és a gazdaság területén elért digitalizációs eredményekről is szó esett - az előadások hamarosan újranézhetők lesznek a társaság YouTube-csatornáján.
“Az évforduló méltó megünneplése a gép mellett dolgozó egyik villamosmérnök, a társaság későbbi főtitkára, Kovács Győző ötlete volt. Társaságunk az ő kezdeményezését szeretné szélesebb körben elterjeszteni és kiterjeszteni minden magyar informatikus ünnepévé, a Magyar Kultúra Napjához hasonló célokkal bíró kezdeményezésével, amelyről mostantól minden évben megemlékezünk” - emelte ki dr. Beck György, a Neumann Társaság elnöke a konferencia záróelőadásában.
Bár számítási teljesítménye kisebb volt mint egy mai okosóráé, az M-3-at az MTA Kibernetikai Kutatócsoportjánál és az első számítóközpontban több, Magyarország szempontjából fontos, ám rendkívül számításigényes feladat elvégzésére használni tudták. Közgazdaságtani, valamint mérnöki és matematikai számításokat is végeztek a géppel – például az épülő Erzsébet híd statikai számításainak ellenőrzésére is használták.
Az online konferenciát dr. Solymár Károly Balázs, digitalizációért felelős helyettes államtitkár (Innovációs és Technológiai Minisztérium) nyitotta meg, aki hangsúlyozta az M-3 jelentőségét, hiszen a gépet építő szakembergárda ezen kísérletezte ki, hogy miként lehet egy számítógépet az ország érdekeit szolgáló mérnöki és gazdasági számításokra felhasználni. Az azóta eltelt évtizedek világosan megmutatták, hogy modern, versenyképes gazdaság nem létezik digitális megoldások nélkül. Solymár Károly Balázs szerint fontos az informatikai értékek megőrzése és átörökítés, ezért köszönetet mondott a Neumann Társaságnak, hogy segít megemlékezni az informatika fontosságáról.
Havass Miklós a Neumann Társaság Informatikatörténeti Fórumának képviseletében az első magyar számítóközpontok létesítésétől a startup-korszakig mutatta be az IKT-szektor történetét, csomópontjait, kitérve arra, milyen módszerekkel (például reverse engineering) fejtették vissza a korai gépeket a magyar szakemberek működésük megértéséhez, és a nyolcvanas évektől kezdődően hogyan kezdtek elterjedni a személyi számítógépek, egy évtizeddel később pedig az internetkapcsolatok Magyarországon.
Dr. Kutor László, címzetes egyetemi tanár, az IT Evolúció Kiállítás gazdájának előadásából az érdeklődők megtudhatták, hogyan vált a magyar informatika a specialisták szűk gyűjtőhelyéből egy nyitott, egyéb - akár gazdasági, bölcsészi, mérnöki - pályákról érkezőket is befogadó, új foglalkozásokat teremtő közeg, és Neumann János mellett kik voltak a legfontosabb iskolateremtői, egészen napjainkig.
Dr. Kelemen Csaba, az Innovációs és Technológiai Minisztérium főosztályvezetője előadásában bemutatta a magyar kormány jelenlegi digitális fejlesztéseit, kitérve arra, hogy a társadalom digitális életének fejlesztéséhez nem elegendő infrastruktúrát építeni, a digitális kompetenciákat is fejleszteni kell mind az állampolgárok, mind a vállalkozások szintjén. Ennek kapcsán pedig kifejezett kormányzati cél, hogy a nyelvvizsgák rendszeréhez hasonlóan a digitális kompetenciák méréséhez, értékeléséhez szükséges jogszabályi kereteket megteremtsék.
Boa László, a Digitális Jólét Program keretében működő MI Koalíció szakmai vezetője a digitalizáció terén már elért hazai eredményeket járta körbe. Előadásából kiderült, hol tart hazánk MI Stratégiájának végrehajtása, milyen meglévő és új technológiákat alkalmaznak és tesztelnek ennek keretében.
A Magyar Informatika Napja kapcsán rendezett konferencia szünetében a Millenárison néhány hét múlva megnyíló Álmok Álmodói 2.0 kiállításról készült kedvcsináló videót is megtekinthettek a résztvevők. Ez a kiállítás a magyar feltalálók jövőt formáló alkotásai előtt tiszteleg majd, a februárban nyíló óriástárlat infokommunikációs csomópontja a Neumann Társaság szakmai együttműködésével készül.
Az M-3 számítógép történetéről a Jövőmúltja.hu oldalon, illetve az NJSZT Informatika Történeti Fórum adattárában lehet olvasni részletesen, ezeken az oldalakon fotók is elérhetők a gépről. Az M-3 megmaradt darabjai a Neumann Társaság Informatika Történeti Kiállításában megtekinthetők a szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában.
Kapcsolódó cikkek
- Nekem 8(bit) – új helyszínen a legendás retrógépek tárlata
- Online konferenciával ünnepli a magyar informatika napját a Neumann Társaság
- Újranézhetők a Neumann Társaság DEEP IT konferenciájának előadásai
- Változatlan vezetéssel, de új elnökségi tagokkal folytatja a Neumann Társaság
- Tizenkét hazai informatikai szakembert díjazott idén a Neumann Társaság
- Már programozási alapismeretekből is lehet ECDL-vizsgát tenni
- Magyar ezüstérem a Közép-Európai Informatikai Diákolimpián
- Öt érmet is elhoztak a magyar diákok a juniorok informatikai diákolimpiájáról
- Magyar ezüstérem az első Európai Lány Informatikai Diákolimpián
- Otthonról is bekapcsolódhatnak a diákok az ország legnagyobb informatikai versenyébe
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az európai közönség számára is debütált az LG legkisebb 4K projektora
Az LG Electronics (LG) a berlini IFA kiállításon mutatta be CineBeam Q (HU710PB) projektorát az európai közönségnek. A CineBeam Q egyedülálló, minimalista kialakításával, kiemelkedő képminőségével és izgalmas funkcióival valódi moziteremmé változtatja a nappalit – vagy éppen azt a helyiséget, amiben elhelyezzük.
Fókuszban az adatközpontok energiafogyasztásának visszafogása
Idén szeptember 15., jövő évtől pedig május 15. a határidő, amikor a legalább 500 kW teljesítményigényű informatikai berendezésekkel rendelkező adatközpontok tulajdonosainak és üzemeltetőiknek nyilatkozniuk kell az energiahatékonyságukról.
NFC adatokat továbbító Androidos kártevőt fedezett fel az ESET kutatócsoportja
Az ESET kutatói felfedtek egy vadonatúj számítógépes kártevő programmal végrehajtott, úgynevezett crimeware kampányt, amely három cseh bank ügyfeleit vette célba. Az ESET által NGate-nek elnevezett Android alapú kártékony szoftver újszerű módon képes az áldozatok bankkártyáinak adatait a támadók telefonjára továbbítani. A támadók elsődleges célja az volt, hogy ATM-eken keresztül készpénzt vegyenek fel az áldozatok bankszámláiról. Ezt úgy érték el, hogy a fizikai bankkártyák NFC-adatait a támadó készülékére továbbították az NGate malware segítségével. Amennyiben ez a módszer sikertelen volt, a tettesnek még arra is volt egy tartalék terve, hogy az áldozatok számláiról más bankszámlákra utaljon át pénzösszegeket.
Magyarország legjobb munkáltatói között a Yettel
Mit jelent a céges kultúra vagy a munkavállói jóllét, hogyan lehet a jelölteket bevonzani, miként lehet hatékony a munkatársak hosszú távú elköteleződése és hol a helye a fenntarthatóságnak? Többek közt ezeket a szempontokat vizsgálta egy független nemzetközi intézet, a TOP Employer Institute. Az eredmények alapján a Yettel hazánk legjobb munkáltatói közé került – az elismeréssel Magyarországon mindössze 17 cég rendelkezik.
Ismét tévesen klasszifikált több médiaszolgáltató
Újabb két médiatartalom ügyében fordult a joghatósággal rendelkező külföldi társhatóságokhoz az NMHH. A Médiatanács e heti ülésén műsorkvóta-kötelezettséggel kapcsolatban fennálló adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítését is vizsgálta.