Hidrogénes meghajtású drónnal autonóm védelmi rendszert fejlesztenek a SZTAKI-ban
Az ELKH Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) szakemberei az NKFIH Tématerületi Kiválósági Programja (TKP) keretében nyert támogatással távérzékelésre épülő felvételező és változásfelismerő keretrendszert fejlesztenek, amely alkalmas lehet közvetlen piaci hasznosításra az ipar számára.
A projekt első felében a piaci igények és a lehetséges megoldások, módszerek felmérése történik. Ennek során a kutatók kiemelt figyelmet fordítanak a védelmi feladatok szempontjaira, és munkájukat profilba illő piaci szereplők (MVM, MOL, Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, ZalaZONE, Országos Vízügyi Főigazgatóság) bevonásával végzik. Ezután két meghatározott felhasználási céllal prototípust készítenek, majd az eredmények alapján további finomhangolásokat végeznek.
A két prototípus kifejlesztéséhez szükséges esettanulmány részletes kidolgozása még folyamatban van. Az egyik a valós idejű szenzoradat-feldolgozást és a hosszú távú autonóm felderítést vizsgálja, míg a másik a különböző szenzorhordozó platformok és információforrások operációjára helyezi a hangsúlyt.
A Hidrogén meghajtású, kooperatív, vezető nélküli távérzékelési eszközök és kapcsolódó adatfeldolgozó keretrendszer kutatása című projekt 990 millió forint támogatást nyert az NKFIH Tématerületi Kiválósági Programja keretében.
Kapcsolódó cikkek
- Drónokat fejleszt a Széchenyi István Egyetem új hallgatói csapata
- A SZTAKI négy projektjét is beválasztották a hazai Kiváló Kutatási Infrastruktúrák közé
- Új korszak a drónos mezőgazdaságban
- Az internet atyja köszöntötte a 30 éves magyar internetet
- Drónfejlesztő és -gyártó cégbe társult a Széchenyi István Egyetem
- A MATE a legmodernebb dróntechnológiai kutatásokkal áll az agrárium szolgálatában
- Megnyílt a SZTAKI-ban Ottonie von Roeder kiállítása
- Magyarország élenjáró szerepre tör a dróntechnológia alkalmazásában
- Magyar fejlesztésű elektromos buszokat mutattak be
- Kutatók Éjszakája a SZTAKI-ban
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A jövő technológiai újításai a Neumann János Kárpát-medencei Versenyen
A Neumann János Kárpát-medencei Informatikai Programtermék Verseny diákok által fejlesztett pályaművei között idén olyan innovációk szerepelnek, mint onkológiában alkalmazható mesterséges intelligencia, Rubik-kockát kirakó robotok, hulladékszűrő gépek és mindennapi életet segítő mobilalkalmazások. A több mint 40 éves múlttal rendelkező szekszárdi diákversenyen az általános és középiskolás diákok startup-szerű formában mérhetik össze tudásukat.
A Sony legújabb fülhallgatója prémium hangzással és intelligens funkciókkal érkezik
A Sony bemutatta legújabb WF-C710N Truly Wireless zajszűrős fülhallgatóját, amely a márka fejlett zajszűrő technológiáját ötvözi hosszú akkumulátor-élettartammal és tisztább hívásminőséggel. A stílusos és kompakt WF-C710N kiváló hangzást nyújt, modern színekben és felhasználóbarát funkciókkal, így minden igényt kielégít elérhető áron.
Kiemelkedő újságírók és tartalomkészítők munkáját díjazta a Siemens
Az idei Siemens Media Award pályázatok középpontjában a mesterséges intelligencia alkalmazási lehetőségei álltak. A díjátadót 2025. március 25-én este tartották, ahol kiemelkedő technológiai újságírók és tartalomkészítők munkáját ismerték el.
Stratégiai megoldások és kihívások a KKV Summit 2025 konferencián
Május 7-én ismét megrendezésre kerül a magyar középvállalkozások egyik legfontosabb éves eseménye, a KKV Summit 2025 konferencia. A rendezvény a budapesti Mol Campusból kerül megrendezésre, ahol a hazai gazdaság vezető szereplői, sikeres vállalatvezetők és szakértők osztják meg tapasztalataikat a vállalkozásokat érintő legnagyobb kihívásokról és azok lehetséges megoldásairól.
Kibontó 2.0: Podcastok, vodcastok és a jövő kommunikációja a Yettelnél
A Kibontó új arculattal tér vissza: a Yettel népszerű videósorozata mostantól podcast formátumban is elérhető. A március 26-án induló első epizód már a mobilszolgáltató saját stúdiójában készült. A nézők és hallgatók betekintést nyerhetnek a technológiai trendekbe, üzleti megoldásokba, és megismerhetik a fejlesztések kulisszatitkait is.