Titkos fegyver a rezsicsökkentésben: a LED izzó
Az energiaválság réme itt lebeg a fejünk felett, a rezsi csökkentése pedig várhatóan sok családra ró extra terheket. A megoldás egyértelműen a spórolásban rejlik, ám a drasztikus megoldások helyett sokszor érdemes kicsiben gondolkozni – olvasható a ledfiller.hu-n.
Előfordul ugyanis, hogy ott pazarolunk, ahol észre sem vesszük. Hiába korszerűsítjük a fűtési rendszerünket, ha mellette nincs megfelelő szigetelés, vagy épp a nyílászárók régiek. Ugyanez igaz az áramfogyasztásra is. Persze fontos, hogy modern és hatékony gépekkel legyünk körülvéve, de ha mindeközben a világításra egyáltalán nem figyelünk oda, akkor ugyanúgy egy ijesztően nagy szám szerepel majd a számlákon.
A megoldás egyszerűbb, mint gondolnánk
Ráadásul tényleg csak kis figyelmet kell szentelni a témának. A hagyományos villanykörték ugyanis hihetetlenül pazarlóak, a felhasznált energiának alig a tizedét alakítják fénnyé, a többi hőveszteségként távozik. Ezzel szemben a LED izzók esetében az arány pont fordítva van, hatékonyságuk akár a 90 százalékot is elérheti. A különbség döbbenetes, mind az energiafelhasználás, mind a költségek tekintetében.
Elhanyagolható hátrány, hihetetlen előnyök
Fontos azonban azzal is tisztában lenni, hogy a LED izzók esetében tucatnyi egyéb érv szól még a használat mellett. Leszámítva azt, hogy nem igazán bírják a tartósan magas – 45 Celsius fok feletti – hőmérsékletű környezetet, más hátrányt nem igazán lehet említeni. Ezzel szemben az élettartam kimagasló – akár 20 év is lehet –, ráadásul a kis méretnek és a technológiának hála valóban minden helyzetre megoldást nyújtanak a LED izzók. Segítségükkel a leglehetetlenebb helyekre is megoldható a világítás telepítése, a fényük irányítható, sőt, még a különböző színek előállításához sem szükséges további beavatkozás. Biztonsági szempontból is kimagaslóak, hisz törpefeszültségről is üzemeltethetőek, így az áramütés veszélyét kizárhatjuk. Nem kérdés tehát, hogy minden szempontból a LED fényforrások használata az előremutató lépés, akár a pénztárcánkat, akár a többi tényezőt vizsgáljuk.
Kapcsolódó cikkek
- Újrahasznosítják a vonatok fékezésekor keletkezett energiát Lengyelországban
- Milyen technológiákkal lassíthatja a villamosenergiai szektor a globális felmelegedést?
- Az otthon termelt áram lenne a tökéletes alternatíva az energiafüggőségre?
- A jövő energiavilágára készülnek az Észak-Dunántúlon
- Két évre szóló szerződést kötött a MÁV villamosenergia beszerzésére
- Megindultak a magyar cégek a napelemekért
- Egy magyar techcég megszűnteti a megújuló energiák időjárásfüggőségből fakadó kockázatát
- Konténerekbe zárják a napenergiát
- Fejlesztette áramhálózatát az E.ON Pécsen
- 4+1 tipp, hogy ne hozzon csődöt az áramszünet
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Mesterséges intelligencia a marketing szolgálatában
A Microsoft adott otthont a Magyar Marketing Szövetség Marketing Döntéshozók Klubja legutóbbi rendezvényének, mely március 20-án zajlott, és a mesterséges intelligencia marketingben betöltött szerepét és lehetőségeit helyezte középpontba. A rendezvény üzenete az volt, hogy az AI nem csupán a jövő technológiája, hanem már most is olyan eszközként működik, amely jelentősen növeli a marketingmunka hatékonyságát. A Microsoft szakértői gyakorlati példákon keresztül mutatták be, hogyan integrálható az AI a marketing- és értékesítési folyamatokba, elősegítve azok optimalizálását és gyorsítva az üzleti döntéshozatalt.
2026-ra a világ legnagyobb fulfilment áruházává válik a soroksári IKEA
Egy évvel az átfogó felújítás bejelentése után a soroksári IKEA egyesíti azokat az új megoldásokat és fejlesztéseket, amelyeket a legnagyobb lakberendezési kiskereskedő már világszerte tesztelt, és 2026-ra a világ legnagyobb IKEA fulfilment áruházává válik.
Ötgenerációs munkahelyek: Hogyan segíthetik az együttműködést a különböző korosztályok?
A generációs különbségek sokak szerint feszültségekhez, széthúzáshoz és akár konfliktusokhoz is vezethetnek, különösen a munkahelyeken. De vajon elkerülhetetlen, hogy így alakuljon? Hogyan hat az innovációs nyomás a generációk közötti együttműködésre? Problémaként vagy lehetőségként kellene tekinteni a különbözőségekre? Ilyen kérdésekre keresnek választ a Bosch Podcast legújabb epizódjában, ahol Steigervald Krisztián generációkutató és Somogyi András, a Bosch cég humánerőforrásért felelős alelnöke beszélgetnek.
Az E.ON új megoldásai a jövő energiaellátásához
Az E.ON Hungária Csoport jelentős fejlesztéseket hajtott végre a Flex.ON program keretében a Dunántúlon, Pest vármegyében és Budapesten, egy három éves kutatás-fejlesztési program részeként. A projekt célja, hogy a vállalatcsoport képes legyen kielégíteni az ügyfelek növekvő energiaigényét, és lehetővé tegye a napelemes rendszerek szélesebb körű csatlakozását az áramhálózatra. Az új megoldások a helyszínekhez igazodva gyorsabbá, költséghatékonyabbá és rugalmasabbá teszik az energiaellátást. A 2,1 milliárd forintos fejlesztés 39%-át állami támogatás fedezi, míg 61%-át az E.ON biztosította.