Idén újabb rekordot ért el az e-Hód informatikai verseny
A Neumann Társaság Közoktatási Szakosztálya és az ELTE Informatikai Kar szervezésében zajlott e-Hód idén is rekordot döntött a résztvevők számában: 283 iskola 37 350 diákja mérette meg magát az az informatikai gondolkodáshoz a diákoknak kedvet csináló online versenyen.
November 7-25. között a tizenkettedik alkalommal szervezte meg Magyarországon a BEBRAS (nemzetközi informatikai és számítógép-készség-verseny) nemzetközi versenymozgalom részeként az e-Hód versenyt a Neumann Társaság és az ELTE Informatikai Kara.
Mivel a 45 perces időtartamú, tanórai keretek közt zajló e-Hódon nem klasszikus programozási feladatok vártak a versenyzőkre, a részvételhez informatikai előképzettségre nincs, ám a feladatok megoldásához strukturált és logikus gondolkodásra van szükség. Az online zajló, versenybe öt korcsoportban kapcsolódhattak be az érdeklődő diákok a 3-4. osztályos „kishód”-októl a 11-13. osztályos seniorokig.
A tizenegy évvel előbbi hazai bevezetésekor, mindössze mintegy kétezer diák vett részt az e-Hódon, 2018 óta azonban már folyamatosan 20 ezer fölött van a versenyzők száma, és sorra dőlnek meg a részvételi rekordok: idén 283 iskola összesen 37 350 diákja vett részt a megmérettetésen, vagyis 3883-mal többen, mint 2021-ben.
Így nőtt az évek során az e-Hód versenyen részt vevő diákok száma
“A verseny sikeressége azoknak a lelkes tanároknak is köszönhető, akik benevezik diákjaikat és akár a versenyen kívül is felhasználják az e-Hód-feladatokat arra, hogy sokszínűvé, motiválóvá tegyék vele az informatikatanulást. Köszönjük nekik, hogy idén is csatlakoztak a kezdeményezéshez” – mondta Pluhár Zsuzsa, a Neumann Társaság Közoktatási Szakosztályának elnöke, az ELTE IK kutatója és a verseny főszervezője.
2022-ben az életkori csoportok közül a 9-10. osztályos tanulók körében volt a legnépszerűbb az e-Hód, az ebbe a korcsoportba tartozó juniorok közül a több, mint 13 ezren oldották meg a feladatokat.
„Jövőre Neumann János születésének 120-adik évfordulóját ünnepli majd a Neumann Társaság: 2023-ban is nagyon fontos lesz, hogy az informatikai gondolkodáshoz való általános kedvcsinálással ne csak a csúcstehetségeket találjuk meg, de szélesebb társadalmi közösség tagjai számára is biztosítsuk, hogy alkotó részesei lehessenek annak az informatikai világnak, melynek alapjait Neumann és kortársai fektették le” – kommentálta az e-Hód idei részvételi rekordját dr. Beck György, a Neumann Társaság elnöke.
További információk a versenyről az e-hod.elte.hu hivatalos honlapon találhatók.
Ezen az interaktív térképen az e-Hódon résztvevő iskolákat lehet megtekinteni.
Kapcsolódó cikkek
- Nekem 8(bit) – új helyszínen a legendás retrógépek tárlata
- Tizenhat szakember vehette át a Neumann Társaság idei díjait
- A Nemzetközi Informatikai Diákolimpiáról is elhoztak két érmet a magyar diákok
- A magyar csapat minden versenyzője érmet hozott a Diákolimpiáról
- MI és mi: a mesterséges intelligencia hatása a mindennapi életünkre
- Mindkét magyar csapat bronzérmes lett a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián
- Témanapot tart a Neumann Társaság az úttörő magyar számítógépépítőről
- A Neumann-géptől az MI-ig: a magyar informatika mérföldkövei az Álmok Álmodói 20 kiállításon
- Ma van a Magyar Informatika Napja
- Újranézhetők a Neumann Társaság DEEP IT konferenciájának előadásai
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Változó szabályozás, növekvő bizonytalanság a munkaerő-kölcsönző piacon
Mihályi Magdolna, a Jobtain HR Szolgáltató ügyvezetője és a VOSZ Minősített HR Szolgáltatók Szekciójának elnöke arról számolt be, hogy a VOSZ-szal közösen végzett kutatásuk szerint a minősített munkaerő-kölcsönző cégek közel fele úgy érzi, a jogszabályváltozások bizonytalanságot okoztak a munkáltatók körében. A legtöbb cég jelenleg nehezebbnek tartja a munkaerő-tervezést az új szabályozási környezetben.
Új termékcsaláddal és arculattal újít a Decathlon
A Decathlon, Magyarország piacvezető sportszerkereskedője, 2024-ben 86,2 milliárd forint nettó árbevételt ért el, ami 6%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A pénzügyi eredmények mellett az elmúlt év a megújulásról és a stratégiai irányváltásról is szólt: a vállalat tavasszal hazánkban is elindította a globális márkaidentitásához illeszkedő arculatváltást, miközben kiemelt figyelmet kapott a fenntartható, körforgásos üzleti modell fejlesztése.
Mélyebb kapcsolatok, tartalmas beszélgetések – A Yettel digitális kártyái segíthetnek
Egy friss, országos reprezentatív kutatás szerint a magyarok többsége rendszeresen tartja a kapcsolatot édesanyjával: tízből hatan legalább hetente, míg négyen akár naponta többször is beszélnek velük. Ha nincs lehetőség személyes találkozóra, a legtöbben mobilon keresztül kommunikálnak. A beszélgetések jellemzően legalább tíz percig tartanak, ám gyakran inkább praktikus dolgokról, mintsem mélyebb, érzelmi témákról szólnak.
A pillanatok művészete – Fotózz úgy, mint még soha
Örömmel mutatjuk be legújabb közösségi média kampányunkat, amely arra hív, hogy gondold újra, mit is jelent megörökíteni az élet legértékesebb, legmúlékonyabb pillanatait. A „Ragadd meg a pillanatot!” kampány a HONOR 400 Lite erejét mutatja meg: egy eszközt, ami segít, hogy semmi fontos ne maradjon ki.
Díjazták a szellemi tulajdon hazai példaképeit
A Szellemi Tulajdon Világnapja alkalmából idén is átadták a rangos Millenniumi Díjakat. Az elismerést olyan intézmények, vállalkozások és szellemi műhelyek kapják, amelyek kiemelkedő munkát végeznek a szellemi tulajdon védelmében, és fontos szerepet játszanak a magyar innováció előmozdításában. A 2025-ös év díjazottjai: a Music Hungary Szövetség, a Dalfutár című műsor, a Hagyományok Háza, a Mezőgazdasági és Ipari Mikroorganizmusok Nemzeti Gyűjteménye (MIMNG), valamint a Nivelco Ipari Elektronika Zrt.