Az OMV 28 ultragyors e-autós töltőpontból álló hálózat kiépítésébe kezdett Magyarországon
Az OMV Hungária Ásványolaj Kft. bejelentette, hogy a vállalat az év végéig megkezdi az ország nagy forgalmú útvonalain lévő töltőállomásain 28, elektromos autótöltőpontból álló hálózat kiépítését. A beruházás része egy, az OMV és az Európai Unió által közösen finanszírozott nagyobb projektnek, amely több mint 400 pont telepítésével járul hozzá a transzeurópai közlekedési hálózat (TEN-T) mentén az elektromos autók ultragyors töltését szolgáló regionális hálózat fejlesztéséhez.
Ultragyors töltőpontok Magyarországon
A 28, egyenként legalább 150 kW teljesítményű, ultragyors töltőpontot 7 helyszínen helyezik el. A készülékek maximális töltőteljesítménye elérheti a 300 kW-ot, és az autó kapacitásától függően körülbelül 10-15 perc alatt képesek egy járművet 200 km-es hatótávolságra feltölteni.
Az Európai Unió 1 050 000 euróval támogatja a 7 magyarországi helyszínt, a teljes költség 2,1 millió euró. Az összes állomás telepítése 2025 végéig zárul le.
"Az OMV 2030-ig tartó stratégiájával vállaltuk, hogy aktívan hozzájárulunk a régió energetikai átalakításához – mondta Balogh Tibor, az OMV Hungária Kft. ügyvezető igazgatója. – Megkezdtük az alacsony kibocsátású és szén-dioxid-mentes megoldások fejlesztését, amelyre a 2030-ig becsült beruházások közel 35%-át, mintegy 11 milliárd eurót tervezünk fordítani. Azzal, hogy európai forrásokat vonz, e megoldások fejlesztése nagyban hozzájárul a gazdasági növekedéshez Magyarországon és Közép- és Kelet-Európában".
A régiós projekt
Az OMV Petrom Marketing, az OMV HU és az OMV SK által alkotott konzorcium sikeresen nyújtotta be az "Ultragyors elektromos autótöltés fejlesztése Közép- és Kelet-Európában" projekt európai finanszírozására irányuló pályázatát, majd megkapta a támogatási szerződés jóváhagyását az Európai Éghajlat-politikai, Környezetvédelmi és Infrastrukturális Végrehajtó Ügynökségtől. Az OMV Petrom Marketing a projektnek koordinátora, amelynek célja, hogy 2025 végéig több mint 400, egyenként 150 kW beépített teljesítményű ultragyors töltőpontot telepítsen. Ebből 328-at 80 romániai helyszínen, 52-t 11 szlovákiai helyszínen, 28-at pedig 7 magyarországi helyszínen telepítenek.
Radu Căprău, az OMV Petrom igazgatótanácsának finomítási és marketing tevékenységért felelős tagja a projektről elmondta: "Minden módon segítjük ügyfeleinket a közlekedés szén-dioxid-mentesítésének folyamatában, és a lehető legtöbb mobilitási lehetőséget szeretnénk kínálni számukra. Ennek egyik formája az alternatív mobilitáshoz szükséges infrastruktúra fejlesztése. Az elmúlt három évben partnerségek révén telepítettünk töltőpontokat, ma megtettük az első lépéseket a saját elektromos töltőállomás-hálózatunk kiépítése felé."
"Ez a projekt Európa-szerte tovább erősíti a szén-dioxid-mentes mobilitásra történő áttérést. Az új töltőpontok a lakosság és a gazdasági szereplők számára egyaránt előnyösek lesznek, mivel zökkenőmentes és összekapcsolt hálózatot biztosítanak az elektromos járműveik számára. Ezen keresztül járulnak hozzá az európai Green Deal célkitűzéseinek eléréséhez" – mondta Richard Ferrer, az Európai Éghajlat-politikai, Környezetvédelmi és Infrastrukturális Végrehajtó Ügynökség (CINEA) alternatív üzemanyagokért felelős vezetője.
A teljes beruházás becsült összege körülbelül 39 millió euro, amelyből körülbelül 15 millió eurót az Európai Unió biztosít az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközön (CEF) keresztül, közel 5 millió eurót bankhitelből, a fennmaradó részt pedig saját forrásból finanszírozzák.
Kapcsolódó cikkek
- Fidelity: Nyernek az elektromos autók?
- K&H: Tarolnak a villanyautók
- 4 éven belül átveszik a vezetést az elektromos járművek Európában
- Az ABB E-mobility új otthoni töltési megoldása segíti a fenntartható mobilitást
- K&H: megtriplázódott a villanyautók száma Magyarországon
- K&H: túl drágák az elektromos autók? Rövid a hatótáv?
- Már minden huszadik eladott autó elektromos vagy tölthető hibrid Magyarországon
- Az elektromos autók fogyasztását is feltüntetik a benzinkutakon
- E-autó töltés a kanapénkról, gombnyomásra
- Már a MOM Parkban is elérhetők az E.ON töltői
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Indul a Hello Cleantech 3.0: a magyar startupok számára is kitörést biztosít a program
A rendkívül sikeres, eddig közel 300 úttörő megoldást és 50 iparági vezetőt összehozó, Hello Cleantech program harmadik alkalommal is elindult idén novemberben. Már fogadják az európai tiszta energetikai megoldásokat bemutató pályázatokat szerte Európából, ezen belül Magyarországról is. A 2024-es EIT InnoEnergy által indított program egyedülálló hidat képez az innovatív startupok és iparági vezetők között. A résztvevők amellett, hogy szakmai támogatásban részesülhetnek üzlet- és technológiafejlesztési területen, finanszírozáshoz juthatnak és hozzáférhetnek a vezető kockázati tőkealapokhoz.
Az adózás területén is új korszakot hoz a mesterséges intelligencia
Jelentősen átalakíthatja az adó- és pénzügyi osztályok működését a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) — derül ki az EY 1600 pénzügyi igazgató és adószakértő megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából. Az új technológia fokozza a hatékonyságot a válaszadók többsége szerint, de nem számítanak arra, hogy elveszi az állásokat a szakemberektől.
A magyar vásárlók egyre tudatosabbak az online térben: a Pepita.hu kutatása
A Pepita.hu legfrissebb felmérése szerint a magyar online vásárlók egyre tudatosabban óvják személyes adataikat, és törekednek a biztonságos fizetési megoldások alkalmazására. Az ünnepi időszak küszöbén végzett felmérés eredményei rámutattak, hogy a vásárlók fele rendszeresen használ utánvétet, és sokan részesítik előnyben az olyan biztonsági megoldásokat, mint a kétlépcsős azonosítás vagy a megbízható piacterek. Az eredmények azt mutatják, hogy a magyarok bizalma nő az online vásárlás iránt, és az adatvédelem fontossága egyre szélesebb körben ismert.