Az ABB megoldásai segítenek a GSK vakcinagyárnak elérni a nettó nulla károsanyag-kibocsátást
A GSK globális biogyógyszeripari vállalat, vakcináival, gyógyszereivel általános és specifikus betegségeket lehet megelőzi és kezelni. Magyarországon a GSK partnereivel együttműködve gyárt gyógyszereket és vakcinákat a betegeknek. Magyarországi vakcinagyártó üzeme Gödöllőn, Budapesttől 30 km-re, északkeletre található.
• Az ABB ultraprémium hatékonyságú IE5 SynRM (szinkron reluktancia) villanymotor- és hajtásegységeket szállított a GSK magyarországi vakcinagyárában lévő szivattyúrendszerek korszerűsítéséhez és az energiahatékonyság növeléséhez.
• A jelentős energiamegtakarításnak köszönhetően a beruházás körülbelül két év alatt megtérül.
• Az ABB a korszerűsítési projektet egy helyi kiemelt partnerrel (ABB Value Provider), a Rakóczki Kft.-vel szoros együttműködésben valósította meg.
A GSK elkötelezett amellett, hogy 2030-ra az európai tevékenységei során klímasemlegességet ér el. E célkitűzéssel összhangban az energiahatékonyság növelése érdekében korszerűsíti folyamatait. A gödöllői üzemben a szivattyúrendszerek jelentették a logikus kiindulópontot: ezek nem csak alacsonyabb hatásfokú IE1 és IE2 típusú motorokat használtak, hanem régebbi, nem hatékony hajtások vezérelték őket, vagy akár direkt indítású, közvetlenül a hálózatra (DOL) csatlakozó megoldások voltak. A korszerűsítés 1. fázisában összesen 43 db, a vízkivételi, előkezelési és tisztavíz-keringtető szivattyút választottak ki.
Az IE5-ös hatásfok csökkenti a károsanyag-kibocsátást
„Úgy döntöttünk, hogy szivattyúmotorjainkat IE5-ös hatásfokúra korszerűsítjük, és modern hajtásvezérlést szerelünk be” – mondta a GSK Magyarország szóvivője. „Azért döntöttünk az ABB kiemelt partnereként működő Rákóczki Kft. mellett, mert az általunk keresett IE5 motor- és hajtáscsomagokat kínálták, és helyi szervizt és támogatást is tudnak nyújtani számunkra. Az ABB és a Rakóczki szakemberei többször is ellátogattak telephelyünkre, információkat gyűjtöttek az alkalmazásokról, és megbeszélték a műszaki szempontokat mérnökeinkkel. Emellett hasonló projektekből származó referenciákkal is szolgáltak, és részletes energiahatékonysági számításokat készítettek.”
„A szállítási terjedelmünk 43 darab alumínium és öntöttvas házzal szerelt IE5 SynRM motorra terjedt ki, a motorok névleges teljesítménye 5,5 és 55 kW között változott” – mondta Csernyik László, az ABB Magyarország mérnök-üzletkötője. „A SynRM motorok ugyanolyan egyszerűek, mint az indukciós motorok, de a teljesítményük az állandó mágnesű motorokéval azonos. Gyártásukhoz nincs szükség ritkaföldfémekre, nincsenek mágnesek vagy tekercsek a forgórészben, és a forgórészveszteség szinte nulla. A nagy megbízhatóság és az ultraprémium hatékonyság kiváló, fenntartható megoldássá teszi őket.”
A hajtásvezérlés energiát takarít meg
A motorokhoz 43 ACH580 hajtások tartoznak, amelyek IP21 vagy IP55 védettségű házzal vannak ellátva. Azokban az alkalmazásokban, ahol a motor korábban DOL-csatlakozású volt, az új hajtás úgy lett konfigurálva, hogy zárt hurkú nyomásszabályozás valósuljon meg. Egy nyomásérzékelőt csatlakoztatnak a hajtás belső PID-szabályozójához, így a hajtás képes fenntartani a megfelelő nyomást a hálózatban. Ennek eredményeként a szivattyú igény szerint működik. A DOL-üzemről a zárt hurkú nyomásszabályozásra való áttérés 20%-os vagy annál nagyobb energiamegtakarítást eredményezhet.
„A motorokat a folyamat igényeinek megfelelően működtető hajtások használatával nagy energiamegtakarítás érhető el” – magyarázza Csernyik László. „Az ABB hajtásaiba olyan tulajdonságokat és funkciókat építettek be, amelyek segítségével szinte bármilyen szivattyúzási paraméter beállítási értéke szinten tartható: nyomás, hőmérséklet, áramlási sebesség és egyéb paraméterek. A rendkívül hatékony IE5-ös motorokkal összekapcsolva a szivattyú minden egyes fordulatával energiát takarítanak meg.”
A helyszíni szerelési munkálatokat a Rakóczki végezte, és az 1. fázis 2024 elejére befejeződött. A korszerűsítést követően az ABB Magyarország a hajtások által generált adatokból hatékonysági jelentéseket készít a GSK számára. A GSK számításai szerint az új motorok és hajtások olyan nagy energiamegtakarítást eredményeznek, hogy azok beszerzése körülbelül két év alatt megtérül. Az 1. fázis sikerét követően a GSK már tervezi a 2. fázist, amely az üzem fennmaradó szivattyúit és a szellőztető rendszerét érinti.
Kapcsolódó cikkek
- A tiszta energia hozzájárul az ellenállóbb európai energiaszektor megteremtéséhez
- Az ABB öt új, hibrid-elektromos komphajó hajtóművének szállítására nyert kizárólagos szállítói megbízást
- Az ABB stabilizálni fogja a villamosenergia-hálózatot a spanyol szigetek zöld energiára való átállása során
- Az ABB és a Texas Children’s gyermekkórház áttörést jelentő automatizálási megoldást fejlesztett ki
- Az ABB 35 millió dolláros beruházás keretében új üzemet épít az Egyesült Királyságban
- Napelemeket telepített az OMV 100 hazai töltőállomásán
- Már 600 millió tonna CO2-kibocsátást sikerült elkerülni a Schneider Electric megoldásaival
- A Mahindra az ABB PixelPaint rendszerét választotta a prémium festési lehetőségek kivitelezéséhez
- Az ABB brazíliai üzeme az okosépületekhez szükséges berendezések energiahatékony gyártására áll át
- Fontos lépéseket tett a VGP a fenntartható jövő felé
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Tovább bővül az Euronics – két új áruházzal és több mint 5 ezer átvevőponttal készültek
Jelentős fejlesztésekkel és új forgatókönyvvel fordul rá az ünnepi szezonra az Euronics. November közepéig két új áruház nyílt Dunaharasztiban és Kecskeméten, de jelentősen bővül az átvevőpontok száma is. A műszaki cikkeket, szórakoztatóelektronikai termékeket forgalmazó vállalatnak így összesen 67 üzlete és 5400 átvevő helye van, utóbbiak száma ráadásul jövőre már 8500-ra rúghat a Foxpost és a Packeta egyesülésének eredményeként.
Hogyan formálja át az AI az életünket, a munkánkat és a globális társadalmunkat?
Az AI fejlődése nemcsak technológiai szempontból hoz forradalmi változásokat, hanem társadalmi és gazdasági hatásai révén is alapjaiban formálja át mindennapi életünket, az emberi döntéshozataltól kezdve, az iparágak hatékonyságán át egészen a közvélemény (át)formálásáig. A Neuron Solutions által szervezett AI Night rendezvény célja az volt, hogy elismert szakértőkkel és a különböző iparágak képviselőivel egy kötetlen beszélgetés keretében tárja fel azokat a kihívásokat és lehetőségeket, amelyekkel az AI használata során a vállalatok, a munkavállalók és a társadalom egésze szembesül.
Rangos szabadalmi díjat nyert az LG innovatív megoldása
Valószínűleg minden autóvezető találkozott már azzal a szituációval, amikor egy komplex csomópontban, bonyolult kereszteződésnél, ismeretlen útvonalon a megszokottnál nagyobb kihívást jelent a tájékozódás, a továbbhaladáshoz szükséges távolságok vagy az irányok azonosítása. Az LG Electronics (LG) által kifejlesztett kiterjesztettvalóság-technológia (AR) éppen erre kínál megoldást, mégpedig úgy, hogy az autóba épített kijelzőn egyértelmű, az irányokat mutató, könnyen értelmezhető utasításokat, illetve különböző vezetési forgatókönyveket jelenít meg 3D-s grafikák generálásával.
A KPMG a Corvinus stratégiai partnere lett
Stratégia megállapodást kötött Magyarország első számú üzleti, gazdaság- és társadalomtudományi egyeteme, a Budapesti Corvinus Egyetem és a KPMG, hazánk egyik vezető könyvvizsgáló, adó- és üzleti tanácsadó cége. Az egyetem és a tanácsadó cég közötti együttműködés három alappilléren nyugszik; ezek az oktatás, a kölcsönös tudásátadás, valamint a tehetséggondozás-, tehetségek utánpótlása.
A Xiaomi bemutatta az alapvető kulcstechnológiákon alapuló fenntartható fejlődési stratégiáját
Az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményében résztvevő államok konferenciáján (COP29), mint az év legjelentősebb klímacsúcsán a Xiaomi Corporation (továbbiakban „Xiaomi” vagy a „Csoport”) – a fogyasztói elektronikai termékek és okoseszközök globális, vezető gyártója, amely az Internet of Things („IoT”) platform által összekapcsolt okostelefonokra és okoshardverekre épül – bemutatta a fenntartható fejlődést célzó stratégiáját, amely alapvető kulcstechnológiáin alapul. A vállalat emellett ismertette legújabb szén-dioxid-menedzsmenttel kapcsolatos fejlesztéseit a „Human x Car x Home” okos ökoszisztémájában, ami egy újabb stratégiai lépés a Xiaomi számára a klímakormányzás területén.