Léon Foucault előtt tiszteleg a Google
Láttátok már a mai Google kezdőlapot? Ez most nem csupán egy képet ábrázol, hanem az interakítv Doodle egy híres fizikusnak állít emléket.
A Google ma Léon Foucault-nak állít emléket, aki 1868-ban ezen a napon született – 194 évvel ezelőtt. Foucault francia fizikus volt, és főként a róla elnevezett ingáról híres, amely a Föld forgását mutatja be tengelye körül.
A Google mai Doodle-ján mi is megnézhetjük, hogyan is működik ez szerkezet, mely lényegében azt szemlélteti, hogy a Föld mozgása révén miként változik a lengés síkja (a Föld elfordul az inga alatt). A sarkokon például egy nap alatt teljesen körbefordul a lengési sík, – így az öszes köré állított bábut eldönti az inga – míg az Egyenlítő mentén nem változik. Az inga egyébként az óramutató járásával megegyező irányba fordul el az északi féltekén, a délin pedig az ellenkező irányba mozdul.
A Google jó munkát végzett, hiszen a Doodle mellett az időt és a földrajzi helyzetet is beállíthatjuk, így megnézhetjük, hogy különböző időpontokban és földrajzi pozíciókban hogyan dőlnek le az inga körüli csapok.
Az első Foucault ingát a párizsi Panthéonban állították fel, napjainban pedig számos példány található múzeumokban, egyetemeken. Az egyik legnagyobb a Los Angeles-i Griffith Obszervatóriumban található.
Forrás: Mashable.com
Kapcsolódó cikkek
- Vetélytársra akadt a Google?
- Sugárhajtómű alkatrészek a nyomtatóból
- Tudományok és Tehetségek Kertje Budapesten
- „A jövő energiája” – Expo-2017 Astana
- A Hold, ahogy eddig még nem láttuk [Videó]
- Naprendszeren kívül a Voyager-1
- Hamarosan a Machu Picchut is feltérképezheti a Street View
- A világörökség bányája a Street View-on
- Virtuális merülésen járható be egy elsüllyedt 18. századi hajó
- A Moto X gyáregysége a Google utcanézetén
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
Ez most Magyarország 10 legjobb munkáltatója a dolgozói vélemények alapján
A Munkahelyeink.hu nemzetközi karrierplatform közzétette a legnépszerűbb munkaadók rangsorát. A Top Employers Hungary lista jelenleg az egyetlen független rangsor, amely kizárólag a munkavállalók értékeléseire épül. Az idei toplistát a Coloplast Hungary, a Yettel Magyarország és a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary vezeti.
Robotokkal segíti a hatékonyabb oktatást a Yettel
Megkezdődött a felkészülési és jelentkezési időszak a 2024/2025-ös ProSuli robotikaversenyre. A mára országos jelentőségű, nemzetközi versenyrészvételt is kínáló eseménysorozatra új iskolák és robotikacsapatok jelentkezését is várják. Az újoncokat és kezdő csapatokat online oktatóanyaggal és konzultációs lehetőséggel segítik a szervezők, illetve nyílt pályázatot indítanak az iskoláknak ingyenesen megszerezhető LEGO robotkészletekre.