On-life: nagy sebességgel egy digitális világ felé
2014 március 24-én a Szélessáv Közhasznú Alapítvány a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács (NHIT) együttműködésével, kormányzati, gazdasági és társadalmi szereplők részvételével „On-life: nagy sebességgel egy digitális világ felé” címmel szakmai konferenciát tartott Budapesten. A rendezvényen az európai digitális menetrend végrehajtását, az eddig elért hazai eredményeket, azok európai perspektíváit, és a további szélessávú infrastruktúra-fejlesztések lehetőségeit, feltételeit és ütemezését vitatták meg a résztvevők.
Bódi Gábor, az NHIT elnöke köszöntőjében elmondta: az európai digitális menetrend célkitűzése az infrastrukturális fejlesztéseket, valamint az innováció növelését helyezi fókuszba. A menetrend hazai célkitűzéseinek teljesítéséhez, és a gazdaság erőteljes növekedéséhez elengedhetetlen a kormányzati, a piaci és a civil szféra szereplőinek hatékony együttműködése, hogy a legmagasabb szakmai tudás mellett, a legjobb gyakorlatok mentén közösen hozzuk létre a jövő digitális Magyarországát.
Solymár Károly a Nemzeti Fejleszti Minisztérium helyettes államtitkára hangsúlyozta: az európai digitális menetrend célkitűzései visszaköszönnek a magyar kormány Nemzeti Infokommunikációs Stratégiájában is. A kormány határozott törekvése, hogy minden háztartás a gyors internet hozzáférés lehetőségével rendelkezzen, és tagja lehessen a digitális társadalomnak, élvezhesse az elektronikus közigazgatási szolgáltatások teljeskörűségét. A digitális írástudatlanság felszámolását támogatja a kormány szélessáv-fejlesztési programja is, amelynek köszönhetően 2018-ra mindegy magyar háztartásban hozzáférhető lesz a legalább 30 mbit/sec-os sebességű hálózat.
Laufer Tamás, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) elnöke kifejtette, hogy a Digitális Menetrend megvalósulására az ágazat és a civil szféra egyaránt nyitott. A felsőoktatást és a közösségi döntéshozatalt meg kell nyitnunk a viták és az érdekütközések számára. A kormány gazdaságélénkítési programjaiban helyre kell állítanunk a rövid távú, tűzoltásszerű lépések és az export-orientált, versenyképes, magas hozzáadott-értékű munkahelyek megteremtése közti egyensúlyt. A sikeres Magyarország előfeltétele a dialógus, a reális helyzetértékelés és a társadalmi viták, valamint egy világos, koherens gazdaságépítési stratégia megfogalmazása. Az elvárások a kormánnyal szemben reálisak, és az eddigi tapasztalatok alapján finomhangolt irányítási szerkezetben teljesíthetőek is.
Vasváriné Menyhárt Éva, a Szélessáv Közhasznú Alapítvány elnöke kiemelte: fontos figyelembe venni a „humán tényezőket” célzó intézkedéseket, programokat, összefogásokat is, amelyek a digitális készségek javítását, a digitális írástudatlanság csökkentését, az online környezet iránti bizalom, a közösség formálás növelését tűzték ki célul.
A konferencia egy, a digitális menterend egyéb területeit (intelligens közösségi rendszerek – smart city, digitális integráció-digitális írástudás stb.) feldolgozó és bemutató rendezvénysorozat első állomása volt.
Kapcsolódó cikkek
- Mikor hal meg a Facebook? Maximum, ha öngyilkos lesz…
- Google vízió: ingyen Wi-Fi 7 milliárd embernek
- Megváltozott fogyasztói szokások a piaci résztvevők szemszögéből
- NHIT: a digitális írástudás fejlesztése elemi érdeke Magyarországnak
- Infotér - Vályi-Nagy Vilmos: felülvizsgáljuk a késedelmes projekteket
- Infotér - Nélkülözhetetlenek az állami informatikai fejlesztések
- Internet Hungary - Szalai Annamária: egyenlő hozzáférést kell biztosítani az információhoz
- Internet Hungary - A matematikaoktatás az informatika korában felemelheti az országot
- Infotér konferencia - Soltész Miklós: egységes informatikai rendszerre van szükség a szociális ellátásban
- Infotér konferencia - Magyarország jól áll a szélessávú internet-elérésében
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.