Lábat kap a Robonauta
A Nemzetközi Űrállomás robotasztronautája hamarosan megkapja lábát, mely nagyobb mozgástartományt biztosít neki a komplexumon.
A NASA mérnökei elkészítettek egy pár űrlábat a Robonauta-2-nek (R2), amelynek felsőteste már egy ideje az űrállomáson van. A lábak a SpaceX Dragon kapszulájának fedélzetén indulnak majd el hétfőn, a Cape Canaveral-i légierőbázisról.
Amint installálták, a láb 2,7 méteres mozgástartományt biztosít a Robonautának, melynek testét eddig egy támaszték tartotta a burkolathoz erősítve. A lábak révén rendelkezik majd az űrállomáson mozgolódáshoz szükséges rugalmassággal is. A NASA végső tervei között szerepel, hogy a robotasztronauta a komplexum fedélzetén és burkolatán elvégezhesse az ismétlődő feladatokat, így az asztronauták a jóval összetettebbekre koncentrálhatnak.
Az űrügynökség közleménye szerint az új lábakat külső és belső munkára tervezték, de a vákuumban munkálkodás előtt az R2 felsőtestén is némi frissítést kell végezniük. Az R2 lába nem éppen az emberi végtagot idézi. Mindkét végtag hét ízületet vonultat fel, és a lábfejeket végberendezések helyettesítik, melyekkel az R2 az állomás kapaszkodóit használhatja. Ezek között vizuális eszközök is vannak, így az irányítók nyomon követhetik és automatizálhatják mozgásukat.
Az R2 2011 februárja óta az űrállomáson tartózkodik, azóta különféle feladatokat végzett el, bebizonyítva használhatóságát súlytalanságban.
A hétfői kilövés a SpaceX harmadik hivatalos missziója Nemzetközi Űrállomásra. A magáncég 1,6 milliárd dolláros szerződést kötött a NASA-val 12 teherszállítási misszióra Dragon kapszulájával és Falcon-9 rakétájával. Az űrügynökség tervei szerint június végén kezdik meg az R2 lábának tesztelését, majd megteheti első lépéseit az űrállomáson.
Az R2-nek van egy ikertestvére a Földön. Nemrégiben ez a robot ultrahangos felvételt készített egy próbababáról, és injekciót is beadott neki egy orvos távirányításával, ami kórház híján különösen hasznos opció az űrben.
forrás: hirado.hu / fotó: NASA
Kapcsolódó cikkek
- A globális agy lesz a fő mozgatórugója az ipari paradigmaváltásnak
- Országos ifjúsági robot kupát rendeznek áprilisban Nyíregyházán
- Az űrből számolják a bálnákat a kutatók
- Magához tért mesterséges álmából a kínai holdjáró, de még kérdéses a felépülése
- Előadásokkal és kiállítással ünnepelték a Masat-1 második születésnapját
- Hamarosan robotok takarítanak helyettünk
- Tízezredszerre kerülte meg a Földet a Masat-1
- Robotautók versenyeznek szombaton a műszaki egyetemen
- Az ember és a gépek közötti összhangot vizsgálja a robotszörny
- Versenyfutás az űrbeli javakért
Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás
A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon.
Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?
Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes.
Utazási konferencia az Angyalok városában
Egy új tévé színt visz a mindennapokba
Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.
A múlt feltárása, a jövő segítségével!
Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!