Az ABB technológiájára épül Lengyelország első digitális alállomása
Lengyelország legnagyobb áramszolgáltatója, a TAURON Dystrybucija S.A. a délnyugat-lengyelországi Oborniki Śląskie városában működő 110 kilovoltos (110 kV) alállomás korszerűsítésre adott megbízást az ABB-nek. A felújítást követően ez lesz Lengyelország első digitális alállomása.
Az alállomás az egyik legfontosabb eleme a villamosenergia-hálózatnak, amely a villamos energiát eljuttatja a legtávolabbi felhasználókhoz is. Az alállomás folyamatos és zavarmentes működése kulcsfontosságú szerepet játszik az áramszállítás garantálása és biztonsága szempontjából. Ahhoz, hogy ezt a fontos funkcióját teljesíteni tudja, az alállomásnak megbízhatóan és hatékonyan kell üzemelnie, illetve zavartalanul kell kommunikálnia a vele együttműködő berendezésekkel.
Az ABB a 110 kV-os kapcsolóberendezés mellett felújítja a védelmi- és vezérlőrendszereket, valamint a mérő és telekommunikációs rendszereket is. Az alállomás IEC61850 digitális kommunikációs protokollt fog alkalmazni, amely összekapcsolhatóságot és kölcsönös kompatibilitást biztosít. Azt is lehetővé teszi majd, hogy a rendszert összekössék az energiaszolgáltatókkal, és kritikus információkat gyűjtsenek a különféle eszközökről. A gyűjtött információk segítségével az üzemeltető gyors döntéseket hozhat a kritikus helyzetekben.
A projekt keretében a kommunikációs vonalak többségét optikai kábelekkel építik ki, így nagyobb adatátviteli kapacitást biztosító digitális kommunikáció valósul meg, illetve javul az adatátvitel biztonsága is. A felújított rendszer optimalizálja a költségeket, és csökkenti a környezeti hatást is. Az alállomást felszerelik optikai áramszenzorokkal is. Az áramszenzorok feladata az elektromosenergia-áramlások felügyelete, ellenőrzése lesz. A beruházás keretében sor kerül a régi készülékek kiváltására is, aminek köszönhetően tovább javul az üzembiztonság és a mérési pontosság.
“Nagy örömünkre szolgál, hogy a mostani felújítással elősegíthetjük a digitális alállomások térnyerését Lengyelországban, és arra is büszkék vagyunk, hogy az ország első digitális alállomását az ABB Ability alapú technológiáinkkal szerelhetjük fel. A korszerűsítés nyomán javul az alállomás vezérelhetősége, kezelhetősége és megbízhatósága, illetve a korszerű létesítmény elősegíti, hogy a megbízónk optimalizálni tudja a költségeket” – mondta Patrick Fragman, az ABB Energetikai Hálózatok divíziójához tartozó Hálózatintegrálási részleg vezetője. “Ez a projekt megerősíti a szerviz és felújítási tevékenységünket, illetve segít megvalósítani azt a célunkat is, hogy ügyfeleink preferált partnereként elősegítsük erősebb, intelligensebb és zöldebb villamosenergia-hálózatok kiépítését.”
Ez év első felében, az ABB New Yorkban már sikeresen befejezett egy hasonló projektet, aminek a keretében digitális technológiák beépítésével korszerűsítette az egyik kulcsfontosságú alállomást, amely sokszázezer fogyasztó áramellátását biztosítja Manhattanben.
A TAURON Dystrybucija több mint 5 millió fogyasztó számra szállít villamos energiát Dél-Lengyelországban. A lengyel áramszolgáltató jelentős beruházásaival arra törekszik, hogy fejlessze a hálózatautomatizálást és az országos hálózat diagnosztikai rendszerét, valamint csökkentse a villamosenergia átviteli és elosztási költségeit. Az alállomás digitalizálásával új, követendő példát állít a lengyel energiaszektor elé.
Kapcsolódó cikkek
- Büntethetik a szolárparkokat, ha hiányzik az okos hálózatfelügyelet
- Újabb 117 gyorstöltő telepítésével segíti az ABB az e-mobilitás térnyerését Németországban
- Az ABB és a Northvolt együttműködik Európa legnagyobb akkumulátorgyárának felépítésében
- Ismét lehet pályázni az ABB női műszaki egyetemi hallgatók részére kiírt mentorprogramjára
- Az ABB felvásárolja a GE Industrial Solutions-t
- Az ABB vezérlőrendszere és szoftvere optimalizálja az elektromos buszok üzemeltetését
- Az ABB az Amazon és a Sonos megoldásaival új szintre emeli az okosotthonok felhasználói élményét
- Az ABB YuMi nevű robotja Andrea Bocellivel és a Luccai Filharmonikusokkal lépett fel Pisában
- YuMi, az ABB robotja vezényli Andrea Bocellit
- Az ABB gyorstöltőket szállít Szentpétervár e-jármű projektjéhez
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.