Globális és hazai trendek a HR mérőeszközök piacán
A HR döntéseket támogató elemző eszközök globális piaca az elmúlt 10 évben lendületes fejlődésen ment keresztül. A Reports and Data előrejelzése alapján ez a szektor 2026-ra akár a 10.73 milliárd dollárt is elérheti. A Hogan Assessments – a világ legnagyobb független személyiségteszt-fejlesztő és HR tanácsadó cégének európai igazgatója, Fehér Zsolt összegyűjtötte a fejlesztések globális és hazai trendjeit, kitekintéssel az amerikai, európai és magyar piacra.
A világ vezető HR teszt szolgáltatói hatalmas átalakuláson mentek át az utóbbi években. A kompetenciavizsgáló eszközöket fejlesztő SHL háromszor cserélt gazdát az elmúlt 7 évben, míg a Cut-e az Aon-Assessment cégben landolt. A viselkedéselemzéssel foglalkozó Thomas DISC egy máltai befektetési alapé, a Talent-Q a Korn Ferry fejvadász konglomerátumé, valamint az utóbbi pár hónapban a Papi tesztjeiről ismert Cubiks az amerikai HR rendszerintegrátor PSI része lett. A Hogan Assesments az egyik utolsó független szolgáltatóként van jelen a piacon.
A tulajdonosi átrendeződéseken túl a tengerentúlon és Európában nagyon eltérő trendek uralkodnak a HR mérőeszközök piacán. Az USA-ban a feltörekvő start up megoldások piaca erősödik a legjobban. Ezek a cégek jelentős bevételt még nem termelnek, de az elmúlt pár évben sokan váltak felvásárlási és/vagy befektetési célponttá, holott a valódi használhatóságuk megkérdőjelezhető. Általában gyorsabb, egyszerűbb, játékosított vagy AI-alapú munkaerőkiválasztási megoldásokat kínálnak, de sokszor a valódi cél – a munkatársakkal kapcsolatos jobb döntéshozatal – háttérbe szorul. Remek példa erre az angol Artic Shores cég, a játékosított kognitív és személyiségteszt piac szereplője: a felhasználók (maguk a jelöltek, vagy a munkatársak) többsége elégedetlen a játékosított megoldással, hiszen az általuk használt népszerű játékok grafikájánál, cselekményénél jóval alacsonyabb színvonalú a szolgáltatás.
Az európai piac országonként és régiónként is eltérő képet mutat. A legfejlettebb térség egyértelműen a skandináv országok területe. Ott nem az a kérdés, hogy a cégek használnak-e valamilyen emberekkel kapcsolatos döntéseket elősegítő eszközt, hanem hogy melyiket, hisz lakosságszám alapján magasan a dán és svéd piacon a legnagyobb a globális penetrációja a HR mérőeszközöknek.
Abszolút értékben a nagy-britanniai piac a második legnagyobb világszinten, melyre a Brexit sem hatott, sőt a személyiségmérés az egyik legdinamikusabban fejlődő terület lett 2019-ben. A francia piac korábban zárt volt, de ez mára sokat változott: nagy márkák franciaországi képviselői kerültek az élvonalba. Németországban az intenzív piaci jelenlét mellett a szakszervezeti nyomás és ellenőrzés hatalmas, így például többen attól tartanak, hogy a munkabiztonságot felmérő személyiségtesztek – melyek azt vetíti előre, hogy ki fog nagy valószínűséggel balesetet okozni a csapatból – leépítéseket idéznek elő, pedig egyáltalán nem erről van szó. „Fontos hangsúlyozni, hogy a maximálisan személyre szabott felmérések a dolgozók életét védik, ugyanis a ‘safety first’ kultúra erősítése elengedhetetlen” – emelte ki Fehér Zsolt.
A mediterrán régió Észak-Olaszország kivételével erősen halogatja a fejlesztéseket, miközben a közép- és kelet-európai piacok között is van eltérés. Lengyelországban - az erős marketing tevékenység ellenére - még nem okoztak átütő sikert a HR munkáját támogató fejlesztések, viszont a cseh, szlovák, magyar és román piacok egyre növekednek. Oroszország kifejezetten erős szegmens, globális szinten is mérhető eladásokat mutat.
A magyar HR-tech startup piac alapvetően befektetésekből él. A magyarországi HR-tech szolgáltatók szinte egyike sem pozitív mérlegű, sokan 5-7 éves működés után is csak néhány tízmilliós árbevételt riportálnak, miközben a hagyományos szolgáltatók folyamatosan növekednek.
2010-hez képest tehát rengeteget változott a személyiségtesztek piaca, de a HR terület fejlődési lehetőségei továbbra is kiaknázatlanok. A HR befolyása, mind a cégstruktúrában való elhelyezkedése, mind kompenzációja alapján alulmarad a többi szakmai területhez képest. Ebben szinte semmi változás nem történt a 2010-es években, hiába a munkaerőhiány miatti folyamatos kihívások megoldása, illetve a szolgáltatásközpontú iparágak magas munkaerőfüggőségének előretörése. A Randstad magyarországi felmérése szerint a HR terület megítélése sajnos sereghajtó. Történik-e ebben változás 2020-ban? „A HR számára kulcsfontosságú, hogy mérhetően hozzájáruljon az üzleti eredményekhez, és intenzíven részt vegyen az üzleti döntések előkészítésében” - mondta Fehér Zsolt.
Kapcsolódó cikkek
- Hogyan alakítja át a munkaerőpiacot az online világ?
- Az újonnan kinevezett HTC vezérigazgató az 5G-re, az AI-re, az XR-re fókuszál
- A mesterséges intelligencia a HR-t is átalakítja
- Cég, ahol önmagad lehetsz!
- Szabadságolás igazságosan
- Az alternatív valóságok és a gamification határozhatja meg a jövő munkahelyeit
- A jövő HR-esének ma magát kell kiszorítania a munkából
- Fel kell pörgetni a vállalaton belüli mobilitást
- Multinacionális vállalatoknál dolgoznának a HR szakos egyetemisták
- Idén is sikeres volt az Óbudai Állásbörze
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.