Az IKEA a fűrészport is hasznosítja
Zöldenergia megállapodást kötött az IKEA Industry és a termokémiai technológiai fejlesztéseket megvalósító Meva Energy, ami alapján három éven belül termokémiai erőmű épül a svéd bútorgyártó lengyelországi gyárában, Zbaszynek városában. Ennek a beruházásnak köszönhetően a termékek előállítása során keletkező famaradványokat, fűrészport, farostlemezeket helyben hasznosítják tovább, és az üzembe állított 2,4 MW teljesítményű erőműben, környezetkímélő módon, zöldenergiát állítanak elő belőlük.
A két cég 23 millió eurós és 10 évre megkötött együttműködésével jelentős mértékben, évi 14.000 tonnával csökken a lengyelországi szén-dioxid kibocsátás, valamint a környezeti terhelés is enyhül, miután az üzemből ezek után nem kell teherautókkal elszállítani a gyártás során keletkezett fahulladékot.
„A Meva Energy-vel való partnerség illeszkedik az IKEA Industry hosszútávú fenntarthatósági céljaihoz, amelyek szerint a vállalat 2025-re 80 százalékkal akarja csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátását a 2016-os évhez képest. Bízunk abban, hogy idővel a többi gyártóegységünknél is bevezethetjük ezt a technológiát.” – hangsúlyozta Andreas Carlsson, az IKEA Industry fenntarthatóságért felelős vezetője.
A világ legnagyobb, fenntartható energiára szakosodott innovációs központjaként működő EIT InnoEnergy által támogatott Meva Energy termokémiai technológiája a biogén maradványokra, többek közt a fűrészporra, a leeső farostlemez darabokra vagy a forgácslapokra, mint megújuló energiaforrásokra tekint. Az ezekből kinyert gáz pedig az erőművek üzemanyagául szolgál. A rendszer bioszént is termel, ami talajjavító adalékként és műtrágyaként is felhasználható.
A Meva Energy referenciaként kezeli az IKEA Industry-val együtt megvalósítandó lengyelországi erőmű beruházást, amellyel a faalapú feldolgozóipar számára szeretnének példát mutatni arra, hogyan lehet decentralizált módon felhasználni az alacsony értékű nyersanyagokat és ezzel megújuló energiát előállítani.
Kapcsolódó cikkek
- A klímaváltozás kérdése erőteljesen foglalkoztatja a gyerekeket
- A Palletways magyar hálózata Szlovákiában terjeszkedik
- Új vezető irányítja a Telenor Magyarország egyik leginnovatívabb igazgatóságát
- Elkészült a Magyar Telekom 2020-as Fenntarthatósági Jelentése
- Európai éghajlati paktum
- 100%-ban megújuló energiával működik a Vodafone európai hálózata
- 25 év kemény munka van a Brilliance sikere mögött
- Piacvezető fintech cégbe száll be a Hiventures
- Az ABB tovább csökkenti szén-dioxid-kibocsátását
- Hadat üzent a CO2-kibocsátásnak a Schneider Electric