Megoldás a megújuló energiák tárolására
A megújuló energiatermelést a hagyományos gázmotorok helyett akkumulátorokkal kiegyenlítő egyik első hazai zöldenergia szereplő finanszírozásáról döntött az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures. A jövőbemutató hálózati megoldást nem csupán diszruptivitása emeli ki a hasonló fejlesztések közül: a Pannon Green Power virtuális erőművére a teljes magyar villamosenergia-hálózat rendszerszintű egyensúlytalanságainak kisimításában is komoly szerep hárulhat.
A megújuló energiák térnyerésével egyre komolyabb fejtörést okoz ezeknek a forrásoknak az egyenetlen rendelkezésre állása, amit – a két legismertebb forma esetében – a huzamosabb szélcsendes, illetve borús időszakok jelentenek. Ez a fluktuáció a zöldenergia egyik, ha nem a legnagyobb hátulütője, amelynek kezelésére jelenleg földgázmotorokat használnak, amiket azokon a napokon állítanak üzembe, amikor a megújulókból remélt energia épp nem áll rendelkezésre.
A 2015-ben, főként naperőművek fejlesztésére, kivitelezésére és működtetésére alapított Pannon Green Power (PGP) Csoport négy éve fejleszti úttörő megoldását, amely Magyarországon elsőként teszi lehetővé, hogy az említett kiegyenlítés gázmotorok használata nélkül, akkumulátorokkal is elvégezhető legyen. „Pillanatnyilag ez a leginkább környezetbarát és innovatív módja az egyenetlen megújuló energiatermelés kiegyensúlyozásának. Amikor elkezdtük ennek a projektnek a fejlesztését, még nem sejtettük, hogy a zöldenergia térnyerése mostanra ennyire aktuálissá teszi majd az energiatárolás problémáját” – fogalmaz Zentkó László, a PGP alapító-vezérigazgatója. A szakember szerint a jövőbemutató hálózati megoldás iránti igény exponenciálisan nő majd a kevésbé tervezhető megújuló energiatermelés térnyerésével, ráadásul a költségek és a reakcióidő szempontjából már jelenleg is kedvezőbbnek számít, mint a kiegyenlítéshez leggyakrabban használt földgázmotorok.
A Hiventurestől érkező, összesen 1,7 milliárd forintos finanszírozás túlnyomó részét a virtuális erőmű 5MW/10MWh akkumulátorainak beszerzése, telepítése és hálózatra csatlakoztatása teszi ki. A Pannon Green Power négy Tesla Megapack akkumulátort telepít, amelyek a jelenleg elérhető legfejlettebb, szoftveresen optimalizált energiamenedzsmentű energiatároló technológiát jelentik. Ezt a szlovén NGEN energetske rešitve d.o.o. vezérlőegysége és monitoringrendszere egészíti ki. A két komponens olyan virtuális erőművet alkot, amely több energiahálózati szereplőt köt össze egy egységbe és optimalizálja a működésüket.
„A projekt megítélésében kulcsfontosságú volt, hogy a teljes magyarországi hálózat egyensúlyához hozzátesz, ami egy újabb innovatív mérföldkő a hazai energetikai szektor számára, amelyet reméljük, még sok hasonló fejlesztés követ majd” – szögezte le Katona Bence, a Hiventures vezérigazgatója, aki hangsúlyozta: tőkebefektetésükkel ismét olyan úttörő, innovatív és diszruptív technológiát támogatnak, amelyet banki hitelből nem lehetett volna finanszírozni. Pedig a projektnek nemzetgazdasági jelentősége is van, hiszen a virtuális erőmű – azon túl, hogy a csatlakozó szereplők működését optimalizálja – a MAVIR rendszerszintű egyensúlytalanságainak megoldásához is hozzájárul, ráadásul középtávon a kiegyenlítő energiát is olcsóbbá teszi.
Kapcsolódó cikkek
- Praktikus tippek optimalizált energiagazdálkodásra
- Energiahatékonysági tőkeprogramot indít a Hiventures
- Hosszútávú stratégiai partnerséget köt a Hiventures a Solar Markttal
- Újabb, 700 milliós tőkebevonással folytatódik az Oriana sztorija
- Itt a válasz a növekedő energiaárakra: három jövőálló eszköz
- Hidrogén: az energiaátmenet kulcsa
- A hazai startupok ESG-felkészítésének nyitánya volt az idei Regional Startup and Innovation Day
- A jelenlegi 2-3-szorosára kellene gyorsítani az épületfelújítások ütemét Európában
- Havi 1 milliárd forint a magyar vállalatoknak
- Összeállt a Pepsi a Schneider Electric-kel
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.