Mobillal a hálózatra

Novell GroupWise 6

, 2002. március 24. 20:36
Valószínűleg vállon vinnék körbe bármelyik balatoni strandon azt az értékesítési menedzsert, aki egy forró kánikulai napon egyetlen mobiltelefonnal el tudná intézni, hogy azonnal töltsék fel a környék kiapadt üdítő- és sörkészleteit. Ehhez azonban gyors és hatékony kommunikációs megoldásra van szükség, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy szomjazó emberünknek az első üres italhűtő láttán egy kommunikátorral vagy mobiltelefonnal kell elérnie a legközelebbi ital-nagykereskedés - vagy akár közvetlenül a palackozóüzem - logisztikai központjának szerverét. Onnan már lekérdezhető a pillanatnyi raktárkészlet, majd feladható az azonnali S. O. S. megrendelés, sőt a szállítókat is értesíteni lehet - feltéve, hogy elérhető a mindentudó munkahelyi telefonkönyv. Mellesleg az értékesítési menedzser azt is megtudhatja, mi változott az irodában dolgozó titkárnő által aktualizált határidőnaplójában, kapott-e újabb e-mailt, sőt az áhított munkahelyi telefonjegyzéket is elérheti a mobileszközről, és már hívhatja is a fuvarost.
Az a legérdekesebb a fenti történetben, hogy a mobiltelefonba egyetlen egyszer sem kell beleszólni, az "életmentő" beszerzés nem függ attól, hogy elérjük-e X-et vagy Z-t, hiszen a szerver mindig hajlandó adatot szolgáltatni, ha megfelelő szoftvert és eszközöket használ a kérdező.

Minderre adott a lehetőség - feltéve, hogy a hálózati operációs rendszert felkészítették az adatbázis aktuális állásának lekérdezhetőségére és a rendelések mobileszközökről történő fogadására.

Íróasztal mellől elérni a hálózaton megtalálható információkat megszokott dolog, de a felgyorsult kereskedelemben egyre többször merül fel a kérdés, hogy mi történik azokkal a munkatársakkal, akiknek a tevékenységéhez hozzátartozik az állandó mozgás, mert napközben ügyfeleket, partnereket látogatnak, ott pedig percrekész adatokat kell előhívni - vagy éppen fordítva, a legfrissebb adatokat kell minél gyorsabban eljuttatni a központi szerverre, hogy azokat a menedzsment minden illetékese azonnal láthassa.

Számos megoldás született már a noteszgépek, PDA-k internetre kapcsolására, csakhogy ez esetben a felhasználónak meg kell tanulni egy újabb kommunikációs szoftver használatát, ami bonyolítja a dolgot.

Sokkal kézenfekvőbbnek tűnik egy már ismert, szolgáltatásaiban kézreálló hálózati operációs rendszert alkalmazni, és a mobiltelefont adatbeviteli, illetve lekérdező eszközként is használni.

A Novell tavaly megjelentetett legújabb GroupWise-változata, a GroupWise 6 éppen ezt teszi lehetővé a felhasználónak. Mindez azzal bővül, hogy az információhoz való nonstop hozzáférés bárhonnan, bármikor, bármilyen eszközzel (asztali és hordozható számítógépekről, mobiltelefonokról, PDA-król) megvalósítható - e tekintetben különösen fontos, hogy Novell-kliens nélkül, bármilyen böngészőn keresztül használhatók a szolgáltatások.

A "bárhonnan, bármikor" típusú hozzáférést kínáló GroupWise 6-tal a felhasználók egyaránt kibővíthetik az együttműködés körét, helyét és idejét. Így az íróasztallal nem rendelkező alkalmazottak is képesek megosztani tudásukat, ötleteiket és erőforrásaikat a többiekkel, ezzel is javítva a termelékenységet és az ügyfelek felé történő válaszkészséget.

A megoldást már alkalmazó egyik tengerentúli cég kommunikációs igazgatója a következőképpen foglalta össze ez irányú tapasztalatait: "Csaknem az összes kereskedőnk távolról dolgozik, ami azt jelenti, hogy amíg nem jönnek vissza az irodába, nagyon nehéz elérniük a fontos üzeneteket, és válaszolniuk azokra, márpedig ez sokszor késő. A Novell GroupWise 6-tal azonnali hozzáférést tudunk biztosítani számukra a levelekhez, találkozókhoz és más adatokhoz, így sokkal gyorsabban tudnak reagálni az ügyfelek igényeire. A mai hálózati gazdaság megköveteli az ügyfelek azonnali kiszolgálását, ha meg kívánjuk tartani őket, növelni kívánjuk bevételeinket és általában magát a céget."

Mint az illusztráció is jól mutatja, a hálózati adatok az interneten keresztül is elérhetők, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az egyre népszerűbb kommunikátorok és PDA-k segítségével tulajdonképpen teljes körű hozzáférésre van lehetőségünk, illetve böngésző nélkül WAP-on keresztül elérhetjük a megfelelően konvertált adatokat, így a mobiltelefon tökéletes input-output eszközzé nemesül.

Értelemszerűen a mobiltelefonos kapcsolat nem pótolja az asztali gépekről elérhető lehetőségeket, de megfelelő szervezéssel minden mobilfelhasználó számára fontos adat lekérdezhető, illetve a vállalat üzletmenete szempontjából lényeges információ eljuttatható a szerverre, így a menedzsment valóban percrekész adatokkal rendelkezhet még a legszétszórtabb tevékenységet végző vállalkozások esetében is.

Ne ijedjünk meg, ha nyáron üres hűtőpultot látunk: figyeljük a mobiltelefonost, aki nem beszél, csak a gombokat nyomogatja.

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01