Rendszeres számítástechnikai lomtalanítást javasol az MDF

Kovács Attila, 2002. október 16. 11:29
Pettkó András MDF-es országgyűlési képviselő, az informatikai bizottság tagja október 16-án "Az információs társadalom szemétdombjai" címmel sajtótájékoztatót tartott. Az esemény apropója, hogy egyre időszerűbb kérdés az elektronikus termékek használatával kapcsolatban keletkező hulladék kezelése.
Magyarországon jelenleg mintegy 1,5 millió személyi számítógép és több mint 6 millió mobiltelefon van napi használatban. Az elemzések szerint az eszközök száma folyamatosan bővül, egyes területeken még nagy ugrások is várhatóak (például notebook-ok terjedése, DVD). Éppen ezért egyre időszerűbb kérdés az elektronikus termékek használatával kapcsolatban a keletkező hulladék kezelése. Úgy tűnik, már a kormányzat is felfigyelt a probléma súlyára. Az intézkedésekből az látszik azonban, hogy még csak a mobiltelefon-akkumulátorok környezetszennyező hatására kívánják felhívni az illetékesek a fogyasztók figyelmét. Október elején a három mobilszolgáltató közösen tett ígéretet a környezetvédelmi miniszternek, hogy marketing és promóciós akciókkal fogják elősegíteni a mobilkészülékek és azok használt akkumulátorainak visszagyűjtését. Az eddigi kezdeményezésekből azonban nem kapott hangsúlyt az információs társadalom technikai eszközeinek elhasználódásából keletkező egyéb veszélyes hulladékok kérdése. Pedig a környezetre - és ezen keresztül a lakosság egészségére - egyaránt kockázatot jelentenek a személyi számítógépek rákkeltő kadmiumot tartalmazó fém szerkezeti elemei, a monitorok, a felhasznált nyomtatott áramkörök, valamint az ezen eszközöknél is jelentős mennyiséget kitevő műanyagok.

A számítástechnikai hulladék mennyisége - a mobiltelefonokhoz hasonlóan - az erkölcsi élettartam csökkenése, valamint a felhasználók körének bővülése következtében folyamatos, egyre gyorsuló növekedést mutat. Magyarországon jelenleg az évente lecserélt 2,5 millió mobiltelefon mellett körülbelül 100-150 ezer számítógép és mintegy 20-30 ezer monitor kerül ki a használatból. Az elektronikai veszélyes hulladékok kezelésének törvényi szabályozása azért is sürgető feladat, mert a várható 2004-es Európai Uniós csatlakozás esetén, 2005. január 1-jétől kötelezővé válik Magyarország számára az ilyen hulladékok szabályozott begyűjtése, kezelése. Amennyiben nem születik meg az erre vonatkozó magyar szabályozás, úgy számunkra kötelezővé válik az EU-normák feltétlen érvényesítése. Erre azonban nem tud felkészülni addigra sem a magyar környezetvédelem.

Nyugat-Európában - ahol a számítástechnikai ellátottság sokkal magasabb szintű hazánkénál - számos különböző megoldás felmerült már az informatikai hulladék kezelésére. Németországban például a számítástechnikai és mobilkommunikációs eszközök árába termékdíj beépítését tervezik, azzal a céllal, hogy ne az államot terheljék a begyűjtés és ártalmatlanítás költségei. Az MDF Magyarországon azonban nem javasol olyan konstrukciókat a probléma megoldására, amelyek növelhetik a felhasználókra háruló költségeket, az informatikai eszközök árát. Éppen ezért Pettkó András azt javasolja, hogy évente kétszer szervezzenek informatikai lomtalanítást Magyarországon. Ez azt jelentené, hogy a megszokott lomtalanításhoz hasonlóan, adott időpontokban és helyszíneken, cégek és egyéni felhasználók egyaránt lerakhassák a keletkezett informatikai hulladékot, amelynek elszállításáról és szakszerű kezeléséről központilag gondoskodnak.

Pettkó András a parlament következő heti ülésszakán kérdést nyújt be Kovács Kálmán informatikai- és hírközlési miniszterhez az informatikai szektorban keletkező veszélyes hulladékok kezelésére vonatkozóan.

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36