Egy IBM szuperszámítógép komplex gyógyászati szimulációval szolgálja a rákkutatást
A DKFZ első IBM szuperszámítógépét már 1994-ben üzembe helyezték, négy éves lízingszerződések keretében pedig folyamatosan bővítették. A DKFZ kutatói nem nélkülözhetik a számítógépes kapacitás folyamatos növelését, mert egyre komplexebb szimulációkat végeznek, amelyek még ezeken a nagy teljesítményű rendszereken is több hétig eltarthatnak. A kutatók például a Gaussian, a TurboMol, a Molpro és az Amber nevű programot használják. Ezek többek között a molekulák szerkezetét és mozgását szimulálják. Az emberi genom és fehérjék szerkezeti elemzésének eredményeit különböző, a DNS- és fehérjeszekvenciákat tároló adatbázisokban rögzítik, illetve nemzetközi együttműködés keretében rendszeresen kicserélik más kutatóintézetekkel.
A rákkutatási intézetben a szükséges teljesítmény megvalósításának előfeltétele, hogy 64 bites számítógépeket, és az ezzel járó nagy címteret használják. Az alkalmas rendszer kiválasztásakor a DKFZ fő szempontjai között az ár/teljesítmény arány és a kis hőleadásés áramfelvétel szerepelt.
- A Német Rákkutatási Központot (DKFZ) 1964-ben, Heidelbergben hozták létre, Baden-Württenberg tartomány közcélú alapítványaként. A DKFZ országos kutatóintézet, 1977 óta tagja a német kutatóintézetek Hermann von Helmhotzról elnevezett társaságának (Hermann von Helmholtz-Gemeinschaft deutscher Forschungszentren, HGF), valamint a Német Tudományos Társulatnak (DFG) (Deutschen Forschungsgemeinschaft). A DKFZ működésének anyagi feltételeit főképpen a szövetségi oktatási és kutatási minisztérium (90%-ban) és a baden-württembergi tudományos, kutatási és művészeti minisztérium (10%-ban) fedezi. Az alapítvány célja, hogy hozzájáruljon a rák kialakulási mechanizmusának és kockázati tényezőinek alaposabb megértéséhez. Alapkutatásainak eredményei várhatóan új eredményekre vezetnek a rák megelőzése, diagnózisa és kezelése terén.
Kapcsolódó cikkek
- Sikerült számítógéppel modellezni egy agyféltekét
- 4 petaflop sebességű IBM/Cray szuperszámítógép
- Atomfegyver-kutatáshoz épül a világ leggyorsabb szuperszámítógépe
- Személyi számítógéppel a rák ellen
- Az IBM globális járványügyi hálózat építésében vesz részt
- Németországba került Európa legerősebb szuperszámítógépe
- IBM Grid technológiával az AIDS ellen
- A világ 500 leggyorsabb szuperszámítógépe
- A világ leggyorsabb számítógépe megkétszerezte teljesítményét
- Lincenszdíjmentes hozzáférés IBM szabadalmakhoz
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.