Gyártani, vagy gyártatni?
A gyár nélküli üzleti modell keretében a társaságok kizárólag a megoldások kifejlesztésére, és a kapcsolódó marketing tevékenységre összpontosítanak, a chipek előállítását pedig teljes egészében egy külső cégre bízzák. A szakértők szerint ennek a stratégiának elsősorban az az óriási előnye, hogy megkíméli a kisebb cégeket a fejlett gyártási eljárások, illetve gyártósorok esetében akár több tízmilliárd dollárt is elérő beruházásoktól. A lépés végsősoron a chipek előállítási költségét is csökkenti, mivel a nagy szerződéses gyártók számos partnerüknek, illetve kedvező kapacitás kihasználásuknak köszönhetően csak a szükséges beruházások egy részét hárítják az egyes megrendelőkre.
A gyár nélküli üzleti modell számos kisebb IT gyártó előtt megnyitotta az utat olyan termékek előállítása felé, amelyre korábban tőkehiány miatt gyakorlatilag esélyük sem lett volna. "A gyár nélküli modell valós üzletté vált, mivel elég ha van néhány, jó ötletekkel rendelkező szakembered, és nem kell gyárak építésébe fognod" - mondta Abraham Leu, HSBC Securities elemzője. "Ez a módszer megkönnyíti azok dolgát, akiknek vannak ötleteik, de nincsen pénzük" - tette hozzá Leu.
A közelmúltban az amerikai Motorola is ebbe az irányba indult el, amikor egyetlen kínai gyárát eladta a Semiconductor Manufacturing International Corporation-nek (SMIC). "A Motorola ezzel a stratégiával igyekszik alacsonyan tartani beruházási költségeit, miközben a nehéz gazdasági viszonyok között is előnyhöz juthat" - mondta Leu.
A gyárral nem rendelkező félvezetőipari társaságok az idei évben mintegy 16 milliárd - 17 milliárd dollár értékben rendeltek meg chipeket a szerződéses gyártóktól. Mindez a teljes chipipar éves összbevételének mintegy 11 százalékát jelenti. Ez az arány a jövő évben várhatóan azonban 14 százalékra emelkedik majd, áll a Semiconductor Industry Association (SIA) Félvezetőipari Szövetség előjelzésében.
Kapcsolódó cikkek
- Processzorok több ezer maggal
- Jönnek a 65nm-es nagy teljesítményű szerver CPU-k
- Motorola - az idén kissé nőhet mobiltelefon piac
- A TI szerint idén 20%-kal nőhetnek a mobileladások
- 300W-os D-osztályú erősítő egyetlen lapkán
- Rekordmértékű csipeladások augusztusban
- Két cégé a mobilpiac fele
- IDF 2006 Tavasz - Első nap
- Több száz magos processzorokat ígér az Intel 10 éven belül
- CES: Mobil digitális tv egy chipben
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.