Európai kutatóközpontok: együttműködés az IBM-mel

forrás Prim Online, 2004. június 20. 08:00
Az IBM három vezető európai kutatóközponttal folytat együttműködést. A világhírű intézmények - egymástól független projektekben - a biológia alapjait és a betegségek eredetét kutatják az IBM technológiáinak és szakembereinek segítségével.
Az IBM három vezető európai kutatóközponttal folytat együttműködést: a heidelbergi Európai Molekuláris Biológiai Laboratóriummal (EMBL), a Cambridge mellett található Európai Bioinformatikai Intézettel (EBI) és a Cambridge-i Egyetem Hutchison/MRC Kutatóközpontban működő onkológiai tanszékével.

A Cambridge-i Egyetem Hutchison/MRC Kutatóközpontban működő onkológiai tanszéke a számítógépes genetika területén működik együtt az IBM-mel. A partnerek a rák kialakulását, valamint a megelőzés, a diagnosztizálás és a kezelés módszereit kutatják a legmodernebb technológia segítségével.

A világhírű intézmény az IBM Shared University Research (SUR) ösztöndíjprogram révén elérhető nagy teljesítményű számítástechnikai rendszereket és kutatási szakértelmet bevetve integrálja a személytelenített elektronikus betegnyilvántartási adatokat az emberi génállományról rendelkezésre álló tudással. A kutatók azt remélik, ezzel a módszerrel sikerül majd azonosítaniuk a rák kialakulásáért felelős géneket, és - a kezelések sikerének javítása érdekében - pontosabban előre tudják jelezni, melyik beteg miként fog reagálni a tervezett beavatkozásokra. Az IBM Számítógépes Biológiai Központjának munkatársai a kutatásba bevont óriási adattömeg elemzési módszereinek kidolgozásához is segítséget nyújtanak a tudósoknak.

"Az utóbbi néhány évben komoly eredményeket értünk el a rák természetének és kialakulásának megismerésében" - jelentette ki Carlos Caldas professzor, a Hutchison Központ munkatársa. "Az emberi génállomány feltérképezése és a különböző modellezési rendszerek megjelenése egybeesett az elektronikus betegnyilvántartás tömegessé válásával. Az adatok integrálását és elemzését támogató, nagy teljesítményű számítógépes technológiák új, izgalmas lehetőséget kínálnak a rák megértéséhez, diagnosztizálásához és gyógyításához. Az információalapú orvostudomány egyre bonyolultabb és interdiszciplinárisabb jellege szoros munkakapcsolatok kialakítását teszi szükségessé az elméleti tudósok és a műszaki, gyakorlati szakemberek között."

A heidelbergi Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium kutatói Fejlett Celluláris Modellezési és Szimulációs Központ kialakításához veszik igénybe az IBM technológiáját. Az új létesítmény a betegségek hatékonyabb diagnosztizálását, kezelését, gyógyítását és megelőzését segítő, új módszerek kidolgozásához teremt technikai hátteret a nemzetközi kutatói társadalom számára.

Az IBM számítógépes rendszereit és kutatási szakértelmét rendelkezésre bocsátó IBM Shared University Research (SUR) ösztöndíjprogram keretében az EMBL az emberi test fehérjéinek kölcsönhatásait és a sejtosztódás molekuláris mechanizmusait vizsgálja. Mindkét terület alapvető szerepet játszik a különféle halálos betegségek (pl. a rák) kialakulásához vezető bonyolult sejtműködési folyamatok megértésében. Az EMBL úgy tervezi, hogy Európában és azon kívül is elérhetővé teszi a kutatók és különböző üzleti szervezetek számára a projekt során felhalmozott értékes tudományos adattömeget, technológiákat és szakértelmet. Ily módon a központ a "wet lab" kísérletek, a tudományos elméletek és a különféle számítógépes szimulációk integrált információs adatközpontjaként funkcionál majd.

Az új létesítmény két területen használja ki az IBM Research Számítógépes Biológiai Központjával fennálló szinergiahatásokat. Az első a modellezés - annak feltérképezése, hogyan hatnak egymásra a sejtek és a fehérjék az emberi szervezetben, és miként változnak a sejtek fejlődésük egyes szakaszaiban. A második terület a szimuláció - a kutatóközpont fejlett számítógépes szimulációkkal vizsgálja a rostok és a fehérjék szerkezetét az állati sejtekben. A projekt olyan alapvető sejtfolyamatok pontos modelljeit kívánja kidolgozni, mint a polaritás kialakulása a korai fejlődésben vagy a sejtosztódás mechanikája. A szimuláció eredményeit, valamint a kapcsolódó álló- és mozgóképeket a weben is hozzáférhetővé teszik majd a kutatók számára.

Az angliai Cambridge mellett található Európai Bioinformatikai Intézet teljes kutatási tevékenysége támogatásához igénybe veszi az IBM segítségét. A számítógépes rendszereket, valamint az IBM Számítógépes Biológiai Központjának erőforrásait biztosító IBM Shared University Research (SUR) ösztöndíjprogram révén az EBI kutatói hozzájuthatnak az alapvető biológiai folyamatok, az evolúció, valamint a betegségek eredetének jobb megértéséhez szükséges, nagy számítókapacitással előállítható molekuláris és géninformációkhoz.

Az EBI kutatási infrastruktúrájának középpontjában a Linux operációs rendszert futtató IBM eServer BladeCenter for Bioinformatics rendszer áll. Az IBM Life Sciences által kimondottan bioinformatikai kutatóintézeteknek tervezett megoldás szorosan igazodik a nagy áteresztőkapacitást igénylő bioinformatikai környezetek speciális szükségleteihez.

Az EBI és a University College London kutatói például az öregkori betegségek molekuláris alapjainak vizsgálatánál használják az IBM technológiáját. A kutatás eredményeiből összeállított adatbázis később egész Európából hozzáférhető lesz, és lehetővé teszi a kutatók számára, hogy bonyolult "in-silico" (számítógépes) modelleket és hipotéziseket dolgozzanak ki, amelyek pontosságát később laboratóriumi körülmények között is ellenőrizhetik. Ez az eljárás jelentősen mérsékli a kutatásokhoz szükséges kísérletek számát. Az IBM kutatói a vizsgálat során keletkező óriási adattömegen belüli mintákat azonosító algoritmusok felállításához nyújtanak segítséget.

"A nagy kapacitású biológiai rendszerek elárasztottak minket elemzésre váró adatokkal" - magyarázza Janet Thornton, az EBI igazgatója. "Ám e feladat hatékony elvégzéséhez egyre nagyobb számítógépes teljesítményre van szükségünk. Az EBI biológiai tudományokban szerzett szakértelmét az IBM Research adatbányászati tapasztalataival ötvözve birtokába juthatunk az alapvető biológiai folyamatok és a betegségek jobb megértéséhez szükséges eszközöknek és tudásnak."


Hutchison/MRC Kutatóközpont

  • A rákkutatásra szakosodott Hutchison/MRC Kutatóközpont a brit Medical Research Council (MRC), a Cambridge-i Egyetem, valamint a rákkutatást támogató Cancer Research Campaign (mai nevén Cancer Research UK) együttműködése nyomán jött létre. A központ két egymással szorosan összekapcsolódó szervezeti egységből épül fel: az egyik az MRC Cancer Cell Unit, a másik pedig a Cambridge-i Egyetem Onkológiai tanszéke (University of Cambridge Cancer Research UK Department of Oncology). A kutatóközpont sejtbiológiai és genetikai programjai a rákos betegségek megelőzését, pontosabb diagnosztizálását és hatásosabb kezelését szolgálják.

EMBL

  • Az 1974-ben alapított Európai Molekuláris Biológiai Laboratórium (EMBL) működését tizenhét ország - csaknem az összes nyugat-európai ország és Izrael - támogatja. Az EMBL öt létesítményből áll: a németországi Heidelbergben található központi laboratórium mellett kihelyezett laborok működnek még Hamburgban (Németország), Grenoble-ban (Franciaország), Hinxtonban (Egyesült Királyság) és Monterotondóban (Olaszország) is.

Az EMBL-t négyes célra alapították: molekuláris biológiai alapkutatások folytatására, a tagállamok kutatói által folytatott munka támogatására, a helyi munkatársak, valamint az ide érkező egyetemi hallgatók és vendégkutatók magas szintű képzésére, és a biológiai kutatások új technikai eszközeinek kifejlesztésére. Harminc éves története során a Laboratórium a fenti területek mindegyikén figyelemre méltó eredményeket ért el. Ezt pedig az tette lehetővé, hogy az EMBL-nek sikerült valódi nemzetközi, európai intézménnyé válnia, elérnie a szolgáltatások és a támogatóeszközök élvonalbeli biológiai kutatásokhoz szükséges kritikus tömegét, és hatékonyan alkalmaznia a tanulást minden szinten alapvető életformának valló oktatási filozófiát.

EBI

  • Az Európai Molekuláris Biológiai Laboratóriumhoz tartozó Európai Bioinformatikai Intézet (EBI) az angliai Cambridge mellett Hinxtonban, a Wellcome Trust Genome Campus részeként működik. Az EBI abból az úttörő jelentőségű EMBL-programból született meg, amely nyilvános biológiai adatbázis kialakítását tűzte ki célul a nemzetközi kutatói társadalom számára. Az EBI tárolja a világ legfontosabb biológiai adatgyűjteményeinek egy részét: például a DNS-szekvenciák (EMBL-Bank), a fehérjeszekvenciák (UniProt), az állati génállományok (Ensembl), a háromdimenziós struktúrák (Makromolekuláris Struktúrák Adatbázisa) és a microarray-kísérletek (ArrayExpress) adatbázisát. Az EBI több kutatócsoportnak is otthont ad. Tudósai folyamatosan dolgoznak az új bioszámítástechnikai eszközök fejlesztésén.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01