Uniós figyelem az informatikai szektornak - IVSZ
- Az IVSZ, a többi érintett ország szakmai és államigazgatási szervezeteivel karöltve, a jövőben az Európai Bizottság partnere kíván lenni az integrációs politika informatikai vonatkozásainak a lisszaboni elveknek megfelelő tervezésében és végrehajtásuk monitorozásában, különös tekintettel az eEurope programra. Jó hír az ágazatnak, hogy Brüsszel erre fogadókész - jelentette ki Kóka.
Az uniós csatlakozás új lehetőségeket nyit Magyarország felzárkóztatására és versenyképességének fokozására, de ehhez a tudásgazdaság fejlesztése szükséges - mutatott rá. A következő költségvetési keretidőszakban, 2007 és 2013 között mintegy 800-1000 milliárd forint uniós fejlesztési forrás lenne bevonható a magyarországi informatikai fejlesztésekre, de ehhez határozottabban jelezni kellene a kohéziós alapok céljai között, hogy az ágazat megkülönböztetett figyelmet élvez - szögezte le az IVSZ-elnöke. Hozzátette, hogy ez a felvetése tárgyalópartnereinek körében kedvező fogadtatásra talált.
Megemlítette azt is, hogy a magyarországi szoftverfejlesztő cégek idén mintegy 150 millió dollárnyi exportját öt éven belül meg lehetne sokszorozni, ha a szövetség adókedvezményekre és támogatásösztönzésre vonatkozó javaslatait elfogadnák. Adókedvezményeket azon nagyobb exportáló cégeknek javasol a szövetség, amelyek kutatással és fejlesztéssel, illetve szoftverfejlesztéssel foglalkoznak. Megfelelő támogatás esetében a közeljövőben megduplázódhatna a szektorban az exportáló cégek száma is, és az ágazat akár egy teljes százalékkal is hozzájárulhatna a GDP növekedéséhez.
A információtechnológiai ágazat már ma is a nemzeti össztermék mintegy 10 százalékát állítja elő, de fejlődési ütemét még jelentősen fel lehetne gyorsítani. Ez nemzeti érdek, ha az ország lépést szeretne tartani a térség más államaival a tudásalapú gazdaság építésében - szögezte le Kóka János. A szervezet egyik fő feladatának tekinti annak biztosítását, hogy a szektor az uniós csatlakozás megfelelő arányú haszonélvezője legyen. Ehhez mindazonáltal Magyarországon is több figyelmet kellene fordítani a versenyképesség növelését célzó eszközökre.
Az IVSZ érdekeltségi körébe tartozó vállalatok nagy része több szempontból is az EU kiemelten kezelni kívánt kategóriájába tartozik: egyrészt mert az információs technológia területén tevékenykednek, másrést mert jelentős számban kis- és középvállalatok. Az uniós támogatás azonban akkor lehet igazán hatékony, ha azt közvetlenül biztosítják az egyes felzárkóztatási programokban - hangoztatta Kóka János.
Kapcsolódó cikkek
- Mobil vagy egymillió font?
- A szélessávú internethasználat javíthatja az EU-versenyképességét
- Egy hónap alatt 5 millió új GSM-előfizető Indiában
- 122 millió európai az interneten
- Növekvő net-populáció egész Európában
- A britek neteznek a legtöbbet
- IT-piac: A szolgáltatási szektor a legerősebb
- A fiatal nők neteznek a legtöbbet Nagy-Britanniában
- Adatlopástól félnek az internetezők
- Cyberbullying: Az új típusú támadás főként a tizenéveseket célozza
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.