Boborján, a Beszélgető Robot
BoBeRt működését az AITIA saját chatbot technológiája teszi lehetővé, melynek lényege, hogy a felhasználó által beírt mondatot a rendszer elemzi, majd a tudásbázisában az ehhez tartalmában hasonló mondatot társítja, végül az ehhez tartozó boborjáni választ megjeleníti.
"Besenyő Pista bácsi is a chatbotnak teremtette ezt a karaktert" - mondja Tatai Gábor mesterséges intelligencia-kutató, a BoBeRt-et kifejlesztő csapat irányítója, az AITIA Rt. elnöke. Ezzel arra utalt, hogy a csetelő robotok jelenleg gyakran értenek félre mondatokat és adnak fura válaszokat. Ez más chatbotok esetében is szórakoztató eredményre vezet, pláne ha a jól felismert kérdésekre is furcsa feleletet ad. Ez a jellegzetesség nagyszerűen passzol Boborján sajátos stílusához.
Az internetes Boborján robot technológiájának középpontjában az úgynevezett "dialógus motor" van, amely egy többéves fejlesztés eredménye, és aminek a jövőben számos felhasználási lehetősége lesz. Ehhez csatlakozik egy dialógus tudásbázis, amely a chatbot karakterét adja: ebben találhatók azok a kérdések, amelyekre BoBeRt-et felkészítették és ebből választja ki a
Boborján által megfelelőnek tartott választ. A böngészőben szövegesen megjelenített válaszokhoz a Boborjánról készített képszekvenciákat is hozzárendelték, ezzel is életszerűvé téve a beszélgetés hangulatát. Így jelennek meg Boborján sajátságos arcmimikái és gegjei. Az animációkat és a site felületét az AITIA Design Studio grafikusai készítették, akik a Flash
fejlesztőeszköz lehetőségeit kihasználva érték el a régi burleszk filmekre oly jellemző hatást.
A BoBeRt-et kifejlesztő csapat tagjai: Laufer László, Molnár György, Paján Zsolt és természetesen a L'art pour l'art Társulatból jól ismert Dolák-Saly Róbert művész.
A csetelő robotot bárki kipróbálhatja a www.boborjan.hu címen. A megjelenítéshez mindössze egy Flash plugin szükséges.
További fejlemény, hogy november elején elindul ugyanezen az oldalon a Bobweb szolgáltatás, ami az egyes internetes tartalmakat boborjánosítja ("boborjánolize"), azaz az oldalak küllemét megtartva, a szöveget átalakítja boborján-stílusúra.
Kapcsolódó cikkek
- Levelezőszolgáltatást indított a Lánglovagok.hu
- Közösségi oldal Corel-használóknak
- Új generációs webtechnológiát integrál az Arcus
- Elindult a T-Mobile Kapcsolat koncert honlapja
- Handabandázik a T-Online
- Google: a weboldalak tizede veszélyes kódot tartalmaz
- Magyar a legjobb európai webkettes oldalak között
- Magyar portál az EU web 2-es versenyében
- A közismert weboldalak nagy része sebezhető
- Művészetek Palotája - Mirai: Második közös website
Digitális csend és szent hagyomány: búcsú, majd konklávé
Ma, 2025. április 20-én elhunyt Ferenc pápa. Az elcsendesedés, a búcsú után jön egy másfajta - immár digitális - csend: a pápaválasztás évszázados rituáléja a 21. században is megőrzi titokzatosságát, miközben a modern technológia új lehetőségeket teremt a titkok megőrzésére, a teljes információs zárlatra. A Vatikán szigorú informatikai intézkedésekkel védi a konklávé titkait, miközben a hívek világszerte digitális eszközökön keresztül követik az eseményeket.
Innováció és élmény a pénzügyek világában – a K&H digitális megoldásai
Az Innováció és Kreativitás Világnapján érdemes elgondolkodni azon, hogyan alakítják át a legújabb technológiai fejlesztések a hazai pénzügyi szektort. A K&H Bank digitális újításai nemcsak rangos szakmai díjakat hoznak, hanem valódi, mindennapi segítséget is nyújtanak az ügyfeleknek – legyen szó online vásárlásról, koncertélményről vagy pénzügyi tudatosság fejlesztéséről.
Modern tanulási környezet a jövő pedagógusainak
Megújult a Széchenyi István Egyetem győri campusán található Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar 253-as tanterme, amely mostantól korszerű STEAM-tanteremként szolgálja az oktatást.
ABB: Erős kezdés 2025-ben és folyamatos növekedési kilátások
Morten wierod vezérigazgató: „Az ABB erőteljesen indította a 2025-ös évet. Eredményeink szinte minden soron javulást mutatnak, pénzáramlásunk stabil, és megerősítjük korábban megfogalmazott kilátásainkat az évre vonatkozóan. Ugyanakkor nem hunyhatunk szemet a növekvő geopolitikai és gazdasági bizonytalanságok felett. Bízunk benne, hogy a portfóliónk aktív menedzselésével és a Robotika üzletág tőzsdére vitelével tovább tudunk értéket teremteni.”
Hogyan csökkentheti az adatközpontok energiafogyasztását egy magyar megoldás?
A digitális gazdaság alapját jelentő adatközpontok számára kínál energiahatékony megoldást a HeatVentors, az InnoEnergy portfóliójába tartozó magyar scale-up. Az általuk fejlesztett, saját szabadalmon alapuló intelligens hőakkumulátor alternatívát nyújt az adatközpontok növekvő energiaigényének kielégítésére. A rendszer -30 és +120 Celsius-fok között képes hosszú távon energiát tárolni, így akár évi 25%-ot meghaladó energiamegtakarítást is lehetővé tesz.