IBM-tervek a jövő évezredre

Széll Zoltán, 1999. október 13. 20:44
Az IBM rendhagyó sajtótájékoztatóra gyűjtötte egybe Európa tollforgatóit a cég székesfehérvári merevlemezgyárába. Rendhagyó azért, mert elsősorban a Kék Óriás zürichi kutatólaboratóriumából érkezett vezető szakemberek olyan csúcstechnológiákról rántották le a leplet, amelyek közül több talán csak néhány év múlva ölt termék formájában testet, azaz ezúttal nem most bejelentett termékeket mutattak be.
Az IBM technológiai fejlesztéseit James T. Vanderslice, senior alelnök (IBM Technology Group) tekintette át. Az IBM számos területen folytat kutatómunkát. Ezek közül is kiemelkednek a félvezető-, a tároló-, a kommunikációs technológia és a számítógéprendszerek területén végzett kutatások.

A félvezetők területén olyan új eljárásokat vezettek be, mint a rézhuzalozással kombinált CMOS és a szigetelőalapú technológia (SOI), illetve a SiGe ötvözet. Jövőre jelennek meg azok az integrált áramkörök, amelyek a CMOS + rézhuzal és a SOI technológia kombinációjával készülnek majd (2001-ben Power4 CPU). Ez a két technológia együttesen 50 százalékkal növeli a mikroprocesszorok sebességét és töredékére csökkenti a chipek energiaigényét. A SiGe ötvözetet gyors analóg/digitális kommunikációs áramkörök gyártásához használják elsősorban. A mágneses tárolók területén az IBM most jelentette be a 35 Gbit/hüvelyk2 technológiát, amellyel egy éven belül 50 GB-os 3,5 hüvelykes, 20 GB-os 2,5 hüvelykes és 2 GB-os 1 hüvelykes (25,4 mm) lemeztányérok készülhetnek.

További ún. "egzotikus" technológiákról, amelyek több év múlva kerülnek bevezetésre, David F. McQueeney alelnök (IBM Research) és igazgató (Communication and IBM Zurich Lab) beszélt. A CMOS 7S a CMOS és rézhuzal kombinációja. Ezzel a technológiával már készülnek mikroprocesszorok (RS64-III). A terabit/mp sávszélességű átvitelt biztosító technológia már a megvalósítás útján van. A távoli jövő ködébe burkolóznak még azok a termékek, amelyek a szilíciumalapú új tárolótechnológiát használják.

Az új elven alapuló, Millipide fedőnevű alternatív tárolótechnológiát Paul F. Seidler igazgató (IBM Zurich Research Laboratory, Science and Technology Department) mutatta be. Az új nagy sűrűségű tároló AFM-ből (atomic force microscopy) származtatott mechanikai komponenseket használ. Egy tárolt bit mérete 40x40 nm. Az IBM kutatói úgy vélik, hogy ezzel a mérettel 80 milliárd bit tárolható egy négyzetcentiméter felületen (80 Gbit/cm2). Ennél a technológiánál nagyon pici mechanikai komponensek mozgatása történik nagyon kis energiával. A naomechanikai eszközök gyártása a VLSI integrált áramkörökéhez hasonló. Az első kísérleti tárolót már elkészítették. A teljes tárolómező területe 92x92 mm, egy tárolócella mérete 3x3 mm, amely 10 Gbit információt tárol.

A terabit/mp sávszélességet biztosító PRIZMA (Packetized Routing in Zurich Modular Architecture) kommunikációs chipet Ronald P. Luijten igazgató (IBM Zurich Research Laboratory, High-Speed Switching Group) mutatta be. A PRIZMA chipet a nagy sávszélességű adatátvitelhez tervezték. Használhatók nagy sebességű kapcsoló- és router funkciókhoz, amelyek tipikusan nagyon nagy sebességű internetgerincekhez használhatók. A PRIZMA chip a szíve az IBM minden fejlett kapcsolótermékének. A chipet az IBM mikroelektronikai divíziója gyártja. Jelenleg a chip két generációja kapható, a harmadik generációs chip egy év múlva kerül forgalomba. A múlt év végén bevezetett PRIZMA-E chip 28 Gb/mp sávszélességet biztosít. A teljesítményre optimalizált PRIZMA-EP 64 Gb/mp sávszélességgel, 32 bemeneti és 32 kimeneti porttal rendelkezik. A PRIZMA-EP chip 2000 elején érkezik. A harmadik generációs PRIZMA-T technológia 0,25 Tbit/mp sávszélességet biztosít chipenként, amely 2001-ben lesz kapható. Az új chipek CMOS-8 + rézhuzal technológiával készülnek. A több mint 50 millió tranzisztort tartalmazó, 16x16 mm-es méretű chip gyártásához 0,15 mikronos vonalszélességet használnak. Ez hasonló a 256 Mbites SDRAM memóriachip technológiához.

Kulcsszavak: IBM trend

Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat

Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.

2024. november 22. 14:58

A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán

A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.

2024. november 22. 13:17

Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz

Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére. 

2024. november 22. 11:39

A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai

Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.

2024. november 22. 10:15

A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet

A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél. 

2024. november 21. 20:54

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01