Hogyan viselkedik az új Nikon kitobjektíve?
- Fókusztávolság: 18-55 mm
- Felépítés: 7 lencsetag 5 csoportban
- Legnagyobb blende: F/3,5-5,6
- 35 mm-re átszámított fókusztáv: 27-82,5 mm
- Közelpont: 0,2 m
- Szűrőméret: 52 mm
- Méretek: 69x85 mm
- Tömeg: 0,205 kg
- Objektívvédő sapka: nincs
- Ár: kb. 57 000 Ft
Felépítés és kezelhetőség
Az objektívet nagyjából a 21 mm-es gumírozott markolat uralja, ezzel állíthatjuk a zoomot is. Az AF/MF kapcsoló a megszokott helyén van, a kézi élességállítást szolgáló gyűrű az objektív elején található. A foglalat átlagon felüli minőségű műanyagból készült és eléggé jól bírja a gyűrődést, jó néhány objektívcsere után sem látszott rajta a használat.
Zoomoláskor az objektív harsonaszerűen, finoman mozog, viszont a külső lencsetag élességállítás közben elfordul, így bizonyos szűrőket nem használhatunk. Érdekessége azonban, hogy valamilyen szűrőt kénytelenek leszünk venni, ugyanis a külső lencsetag foglalatán egyszerűen nincs semmiféle hely az objektívvédő sapkának.
A Nikon új pehelysúlyú SWM fókuszrendszere halk, a legtöbb esetben megfelelően gyors is és kedvező fényviszonyoknál pontos, ám gyenge fényben többször téved. Ilyenkor - és ez az egész kategóriára jellemző - nem lehet az autófókuszt manuálisan korrigálni, hanem át kell kapcsolni kézi élességállításra. Bár ez első hallásra körülményesnek tűnik, egyáltalán nem kényelmetlen.
Minőség
Az objektív DX típusú, ami azt jelenti, hogy csak a digitális DSLR modellekkel használható, a filmes gépekkel használhatatlan a túl nagy vignettálás miatt.
18 mm-en a kép közepén az objektív szép, éles képet rajzol, de a kép szélei felé haladva csak átlagos minőséget produkál. Kategóriájára jellemző, hogy a képminőség a fókusztávolság növelésével egyetemben romlik, amit minduntalan rekeszeléssel kell korrigálni. Nagylátószögű állásban elég jó felbontást hoz az kitobjektív, viszont torzítás tekintetében eléggé rosszul áll: nagylátószögű állásban a hordótorzítási érték -3,79% (elfogadhatatlan), tele állásban -0,25%.
Kromatikus aberráció tekintetében jó közepesnek mondható, az erősen kontrasztos részeknél a világosabb színek átütnek a sötét színeken, de ez szintén korrigálható rekeszeléssel. A kontraszt tele állás felé haladva nem túlzottan, de csökken.
Értékelés
A pehelysúlyú kialakítás ellenére az objektív nem kelti sem az olcsóság, sem az igénytelenség érzetét. Bár teljesítmény tekintetében nem kell túl sokat várni tőle, nem tartozik a leggyengébbek közé (felülmúlja a Canon 18-55 mm-es kitobjektívét). Az autofókusz megfelelően működik, sőt a kézi élességállítás is jól használható. Mindent összegezve, kitobjektívnek - ha elfelejtjük a torzítási adatokat - teljesen megfelel.
Előnyök:
- kategóriájában a legkisebb és a legkönnyebb
- jó teljesítmény, főleg nagylátószögű állásban
- jó ár-teljesítmény arány
Hátrányok:
- erős hordótorzítás nagylátószögű állásban
- a külső lencsetag fókuszálás közben elfordul
- kisebb kontrasztveszteség tele állásban
Kapcsolódó cikkek
- A Nikon megduplázta éves profitját
- Tokina AT-X DX 10-17mm F/3,5-4,5 Fisheye objektív
- Elképesztő: Zeiss Apo Sonnar T* 4/1700 teleobjektív
- Új Sigma 18-200mm F3,5-6,3 DC OS és APO 200-500mm F2,8 EX DG objektívek
- Nikon D40x, megújult, 10 megapixeles lett a Nikon belépő szintű DSLR-je
- Két új professzionális objektív a Pentaxtól
- Nikon Coolpix P5000
- Négy új stílusos Nikon fényképezőgép - S-sorozat
- Nyolc új Nikon fényképezőgép - L-széria
- Meghibásodhat a Kyocera fényképezőgépek CCD képérzékelője
Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
Susan Meiselas nyerte az Outstanding Contribution to Photography díjat
Susan Meiselas kapja a Sony World Photography Awards 2025 rangos Outstanding Contribution to Photography díját, az elmúlt öt évtizedben a médiára gyakorolt hatásának elismeréseként. A mélyen elkötelezett megközelítése miatt ünnepelt Meiselas erőteljes munkásságot hozott létre, és a dokumentarista fotográfiáról alkotott elképzeléseit az emberek közösségükben való éleslátó ábrázolásával bővítette.
Innovatív technológiával és szakértelemmel inspirálja a Sony a jövő generációját
Nagy sikerrel rendezték meg a Sony és a Down Alapítvány közös nyári táborát, melynek keretében a részt vevő értelmi fogyatékossággal élő gyerekek és fiatalok megtanulhatták a Sony által rendelkezésre bocsátott fényképezőgépek és kamerák alapszintű használatát. Az együttműködés még tovább folytatódik idén egy vidéki fotós túrával és egy kiállítással.
Kisebb, könnyebb és gyorsabb az új Sony objektív
A Sony bejelentette az FE 85mm F1.4 GM II (SEL85F14GM2) prímobjektívet, amely a nagy felbontást és lenyűgöző bokeh hatást kivételes módon, kompakt házban ötvözi a gyors autofókusszal (AF). A második generációs objektív megörökli a bokeh hatás és a felbontás magas szintű kombinációját, amely az első generációs típusnál már komoly elismerésnek örvendett, és ráadásként a legújabb technológiákat is alkalmazza.