Mesterkurzusok: a Sun idén is folytatja az ingyenes szakemberképzést
Az első képzéseken az előzetes elképzeléseknek megfelelően 12-12 fő vett részt. A szakemberek mindegyike sikeresen elvégezte a nyolchetes tanfolyamot és azonnal munkába is állt. Többek között az Actiwise Consulting Kft., a NETvisor Kft., a Lufthansa Systems Hungária Kft., valamint a GIRO Zrt. biztosít számukra munkalehetőséget, a Sun ajánlása alapján.
„Az olyan kis- és közepes vállalatok számára, mint a GIRO Zrt., folyamatos kihívást jelent a belső szakmai utánpótlásuk biztosítása, ami elsősorban nem anyagi, hanem inkább szakmai kérdés. Bonyolítja a helyzetet az IT iparágban általában, hogy a megszerzett tudás igen gyorsan elavul, más megközelítésben a tudás szinten tartásának nehézsége. Nem jelent garantált megoldást a normál munkaerőpiac, hiszen a munkaerő szakmai minőségének megítéléséhez csupán interjúk és az önéletrajzok állnak rendelkezésre. A belső képzések eredménye is kétséges, hiszen időközben kiderülhet a munkával kapcsolatos alkalmatlanság, illetve az, hogy a kiképzett munkaerő lehetőséget kap a minőségi váltáshoz más cégeknél. Ebbe a helyzetbe illeszkedik be mértani pontossággal a Mesterkurzus program, hiszen egyik oldalról, csökkenti a kiválasztás kockázatát, másrészt garantált, naprakész tudást ad és ráadásul, figyelembe véve a GIRO Zrt. és a Sun közötti szoros szakmai kapcsolatot, szinte azonnal, élesben be tud kapcsolódni a munkába a kurzuson képzett szakember. A GIRO Zrt. mind a fejlesztői, mind a rendszergazdai programban érintett volt és az eddigi tapasztalatok igen kedvezőek.” – nyilatkozta Giesz István, a GIRO Zrt. vezérigazgató-helyettese.
„A Java EE képzés során a Java programozási nyelv mélyebb megismerésén túl, olyan, az üzleti életben is jól hasznosítható gyakorlati tudásra is szert lehetett tenni, mint a tervezési minták, Java fejlesztői környezet, valamint a szoftverfejlesztési módszertanok megismerése. Ezen, a vállalatok által megkövetelt, gyakorlati tudás birtokában jelentősen egyszerűbbé válhat a munkaerőpiacon történő sikeres elhelyezkedés. A kurzus végén a Sun a munkahely kiválasztásánál a leendő munkáltató és a mi szempontjainkat is messzemenően figyelembe vette” – mondta el a kurzust sikeresen elvégző Szalai Róbert, aki jelenleg a NETvisor Kft.-nél dolgozik.
A Sun a pozitív piaci fogadtatásra, az ügyfeleitől, partnereitől, valamint a képzésen részt vett szakemberektől beérkező pozitív visszajelzésekre és tapasztalatokra építve, a tavalyihoz hasonló üzleti feltételekkel az idei évben is meghirdeti mesterkurzusait „Java Mesterkurzus 2”, valamint „Solaris Mesterkurzus 2” néven. Az ingyenes tanfolyamokon az idei évben is 12-12 fő vehet részt. A jelentkezések és tudásfelmérések már folynak, az újabb Solaris üzemeltetők és Java fejlesztők munkába állása május végére várható. Mindkét témában mind a munkát kereső szakemberek, mind az őket foglalkoztatni szándékozó munkaadók oldaláról nagy az érdeklődés.
Kapcsolódó cikkek
- Sun díjak a hazai partnervállalatoknak
- Kiemelkedően jó Grepton eredmények a Microsoft támogatási pályázatán
- Következő generációs CRM a felsőoktatásnak
- GTS-Datanet pályázat a jövőről, diákoknak
- Sun: Környezettudatos-e a hazai informatika?
- SharePoint portál az ELTE-n
- A NetAcademiával képezteti leendő tanácsadóit a Microsoft
- ECDL a szakképzésben - kölcsönös átjárhatóság
- Elektronikus tananyag-piactér és a digitális könyváruház indul
- Webfejlesztői verseny Microsoft platformon
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.
Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot
A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.