Canon PowerShot G7 bemutató
A G7 6x optikai zoomobjektívet kapott (átszámítva: 35-210mm f/2,8-4,8) és 4x optikai zoomot, valamint valós képstabilizátort, amellyel akár háromszor hosszabb idővel is fotózhatunk anélkül, hogy bemozdítanánk a képet.
Kezelőszervek
Aki kézbe veszi, rögtön megérzi, hogy nem valami műanyag játékszer került a kezébe, hanem egy komoly kis gép. A specifikációk szerint a gép súlya 320 gramm, amely a markolat kialakításának és a jól kiegyensúlyozott felépítésnek köszönhetően könnyen kézben tartható és kezelhető. Azért nem árt használni a nyakpántot sem, ugyanis a markolat felülete kissé sima, ami egy izzadós tenyérben akár hátrány is lehet.
A fényképezőgépen a klasszikus filmes gépekre emlékeztető, az elektronikát vezérlő gombokat találjuk. A bal oldalon elhelyezett ISO tárcsát 80-tól 1600-ig rovátkolták, ezek mellett megtaláljuk még az Auto és az Auto-HI beállítást is, ráadásul a menüből ISO 3200-at is beállíthatunk! A gép tetején egy vakupapucs is található, amelyre akár Speedlite EX vakut is felcsúsztathatunk. A vakupapucstól jobbra találjuk a felvételmód tárcsát. Az Auto beállítást nem kell magyarázni, ekkor a fényképezőgép automatikusan beállítja a legoptimálisabbnak vélt expozíciót. A kreatív zónában 6 felvétel módot választhatunk (P. Tv, Av, M, C1, C2), így nagyobb tudatossággal komponálhatjuk meg felvételeinket. A C1 és C2 segítségével két előzőleg elmentett saját beállításhoz férhetünk hozzá kényelmesen. A SCN, Stitch Assist, Movie) beállítással a már említett, 16 optimalizált szcéna-adatbázist hívhatjuk elő (portré, tájkép stb.). A fényképezőgép 1024x768/15fps felbontású VGA minőségű videót képes rögzíteni. A gép tetején találjuk még a kioldógombot, valamint a zoomszabályzót.
Az USB és A/V csatlakozókat a gép jobb oldalán elhelyezett ajtócska alatt találjuk meg. A fényképezőgép hátának bal oldali részét a 2,5 inches LCD képernyő uralja, felette egy gyorsgombot találunk, ezzel a gyakrabban használt funkciók varázsolhatók elő egy szempillantás alatt. Ezzel a gombbal visszajátszás módban kinyomtathatjuk a kedvenc fotónkat. E mellett van az optikai kereső, amelyen a dioptriát is állítani lehet, mellette találjuk a visszajátszás gombot és egy ledet.
A jobb oldalon az automatikus expozíció és az azt rögzítő gombot találjuk, valamint az expozíciókompenzáló, a kijelző, valamint a menü gombot és a fő navigációs tárcsát, amellyel a manuális élességállítást, a makró módot, a vaku üzemmódot és a visszaszámlálót állíthatjuk be.
Az akkumulátor és az SD memóriakártya a gép alján elhelyezett fiókba csúsztatható. E mellett helyezték el a fém peremmel ellátott műanyag állványmenetet. A fényképezőgép elülső részén az objektív mellett helyet kapott még az autófókusz segédfénye, amely egyben a vörösszem-effektus csökkentéséért is felel, valamint visszaszámláláskor is ez villog. E mellett kapott helyet a kereső és a vaku.
Kezelhetőség/teljesítmény
A Canon G7 stílusos osztályon felüli fényképezőgép, a G sorozat mindig is a PowerShot fényképezőgépek zászlóshajója volt, és a G7 sem fog szégyent hozni elődeire. A korábbi G sorozathoz képest azonban a G7 egy sor olyan változtatást hozott, így szinte felszámolja a fél-profi fényképezőgépek és a kompakt kamerák közötti határt.
Nézzük először a külső változásokat. A PowerShot G7-ről elmaradt a G6-nál látott forgatható-kihajtható LCD képernyő. Nem mintha hiányozna, de érdemes megjegyezni. Ezen túl, a 2,5 inches LCD képernyő nemcsak 25%-kal nagyobb lett, de a felbontása is megkétszereződött. A fényképezőgép tetejére került ISO tárcsa nagyon ötletes megoldás, nemcsak azért, mert egy mozdulattal megváltoztathatjuk az ISO beállítást, hanem azért is, mert így egy pillantással ellenőrizhetjük a beállított ISO értéket (ez a hasznos funkció több DSLR-ről hiányzik). Az objektív zoomja megnőtt, ráadásul elődjéhez képest a G7 optikai képstabilizátorral is büszkélkedhet. A Canon ezúttal lemondott a méretes CF kártya használatáról, az elődökkel szemben a G7 SD kártyát támogat, amelyből nem árt minél nagyobbat beszerezni, hiszen a 10 megapixeles képekkel hamar betömhető a csomagolásból előhalászott 32MB-os kártya.
A Canon G7 az új DIGIC III képfeldolgozó processzort kapta meg, amely nemcsak könnyen megbirkózik a 10 megapixeles felvételekkel, de hardveres arcfelismerést is támogat, mindez komoly előrelépést jelent a G6 7 megapixeles felbontásához képest. A G7 egyetlen hátránya, hogy nem támogatja a RAW fájlokat, így akinek ez fontos lenne, inkább a DSLR mezőnybe kukkantson át. A G7 NB-2LH akkumulátora (ezzel működik az EOS 350D is) kisebb és könnyebb is mint a legtöbb Canon gépben használt BP-511A akksi. Étvágy tekintetében már nem áll olyan jól a G7, egy töltéssel ugyanis 220 képet készíthetünk, ami nem számít valami soknak.
Értékelés
Aki egy olyan digitális fényképezőgépre vágyik, amely a a csúcstechnológiát a retro csomagolásban nyújtja, a G7 kiváló választás lehet. A DIGIC III processzor élességállítási sebessége, a külső vaku csatlakoztathatóság, az intuitívan elhelyezett gomboknak köszönhetően akár egy DSLR mellett is használható második fényképezőgépként. Bár lehetne nagyobb látószöge is, így sem panaszkodhatunk. A fényképezőgép természetesen PictBridge nyomtatókkal is kompatíbilis, vagyis számítógép nélkül is kinyomtathatjuk kedvenc fotóinkat.
Tetszett:
- 10 megapixel
- 6x optikai, 4x digitális zoom
- képstabilizátor
- beépített ND szűrő
- vakupapucs
- SD kártya
- ergonomikus kialakítás
- USB 2.0
Hiányzott:
- a G6 fényérzékenysége f2 volt, a G7-é "csak" f2,8, vagyis egy rekesszel kisebb
- sajnos nem támogatja a RAW formátumot
- nem támogat infra távkioldót
- az LCD nem mozgatható
- nagy fogyasztás - legalább két akkuval kell elindulnunk
- érdekes, hogy a fényképezőgép nem tárolja el az ISO értékét az EXIF infóban, de az EX Browser program képes kiolvasni azt
Specifikációk:
- 10 megapixel
- 1/1,8-inches CCD
- objektív: 7,4-44,4mm (35-210mm 35mm-re átszámítva)
- 6x optikai, 4x digitális zoom
- 2,5 inches LCD
- 9 pontos autófókusz
- 15-1/2000 záridő
- képstabilizátor
- fénymérés: kiértékelő, középre súlyzott, szpot
- +/- 2 EV 1/3 lépésben
- ISO: Auto, Auto-HI, 80/100/200/400/800/1600/3200
- fehéregyensúly: Auto, Napfény, Felhős ég, Izzólámpa, Fénycső, Fénycső H, Vaku, Víz alatti felvétel, Saját beállítás
- vaku: Auto, Be, Ki (kompenzált mód)
- visszaszámláló
- tömörítés: Superfine, Fine, Normal
- méretek: 100x71,12x43,18 mm
- tömeg: 320 g
Kapcsolódó cikkek
- Canon Professional Services magyar fotósoknak is
- Karcsúság, stílus, teljesítmény – Canon IXUS 500 HS és az IXUS 125 HS
- Canon PowerShot G1 X: kompaktba bújt DSLR
- Új, tartalommegosztásra kiélezett videokamerák a Canontól
- Canon DVD a DSLR használatának első lépéseiről
- A Canon belép a filmiparba
- 4K-s videókat készít a Canon 5D Mark II utódja
- Canon PowerShot S100 és SX40 HS fényképezők már DIGIC 5 processzorral
- Canon EOS-1100D és EOS-600D belépőszintű DSLR-ek
- Véget ért a Canon EXPO
Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
Susan Meiselas nyerte az Outstanding Contribution to Photography díjat
Susan Meiselas kapja a Sony World Photography Awards 2025 rangos Outstanding Contribution to Photography díját, az elmúlt öt évtizedben a médiára gyakorolt hatásának elismeréseként. A mélyen elkötelezett megközelítése miatt ünnepelt Meiselas erőteljes munkásságot hozott létre, és a dokumentarista fotográfiáról alkotott elképzeléseit az emberek közösségükben való éleslátó ábrázolásával bővítette.
Innovatív technológiával és szakértelemmel inspirálja a Sony a jövő generációját
Nagy sikerrel rendezték meg a Sony és a Down Alapítvány közös nyári táborát, melynek keretében a részt vevő értelmi fogyatékossággal élő gyerekek és fiatalok megtanulhatták a Sony által rendelkezésre bocsátott fényképezőgépek és kamerák alapszintű használatát. Az együttműködés még tovább folytatódik idén egy vidéki fotós túrával és egy kiállítással.
Kisebb, könnyebb és gyorsabb az új Sony objektív
A Sony bejelentette az FE 85mm F1.4 GM II (SEL85F14GM2) prímobjektívet, amely a nagy felbontást és lenyűgöző bokeh hatást kivételes módon, kompakt házban ötvözi a gyors autofókusszal (AF). A második generációs objektív megörökli a bokeh hatás és a felbontás magas szintű kombinációját, amely az első generációs típusnál már komoly elismerésnek örvendett, és ráadásként a legújabb technológiákat is alkalmazza.