NETWORKSHOP 2007 - Informatikai konferencia

forrás Prim Online, 2007. április 11. 06:22
A magyarországi kutatási és felsőoktatási közösségek, valamint az informatikai szektor szereplői számára immár tizenhat éve jelenti az év fontos eseményét az NIIF Program és a HUNGARNET Egyesület által minden tavasszal megrendezett NETWORKSHOP konferencia. Az idei – NETWORKSHOP 2007 nevet viselő – konferencia április 11-13. között három napon keresztül foglalkozik a számítógép-hálózatokkal, ezen belül a kutatói hálózatok legfontosabb kérdéseivel, és természetesen az internet fejlődéséhez és alkalmazásához kapcsolódó kérdésekkel.
A konferencia programjáról

Az idei NETWORKSHOP konferencia is az oktatás, a tudomány, a kultúra, az informatikai ipar, valamint a civil szféra számos neves képviselőjét üdvözölheti a résztvevők között. A megnyitót követő szakmai program keretében elhangzó mintegy 108 előadást a 8 szekció keretében ez évben is több mint 400 résztvevő fogja meghallgatni.

Mint minden évben, a NETWORKSHOP konferencia idén is fontos szerepet játszik az NIIF Program külföldön is ismert és elismert munkájának sikeres folytatásában, a következő időszak fejlesztési lépéseinek megalapozásában, a hazai több mint 600.000-es kutatási-oktatási-közgyűjteményi közösség számára rendelkezésre álló nyugat-európai szintű belföldi információs infrastruktúra továbbfejlesztésében, valamint az oly fontos nemzetközi kapcsolatok bővítésében.

Az idei konferencia programjában egyaránt találkozhatunk a nagysebességű hálózati technológiákat, a korszerű hálózati szolgáltatásokat, az új intézményi rendszereket, a közgyűjteményi és könyvtári tartalomszolgáltatás eredményeit, a közösségi információs rendszerek fejlődését, az alkalmazás-fejlesztési, az oktatási, a hálózatbiztonsági, és a szuper-számítástechnikai kérdéseket tárgyaló témakörökkel ill. előadásokkal.

Aktualitások

Az idei NETWORKSHOP több szempontból is különleges jelentőségű. Egyrészt kiemelt szerepet játszik az EU 7. Tudományos, Technológiafejlesztési és Demonstrációs Keretprogramjának (FP7) indulási szakaszához kapcsolódó munkákban. Mind közvetlenül az NIIF Programhoz köthetően, mind pedig az NIIF hálózati infrastruktúrát alkalmazó kutatási-fejlesztési munkákhoz kapcsolhatóan számos olyan új nemzetközi projekt-együttműködésre számíthatunk, melyek valamilyen módon a NETWORKSHOP 2007 programjában is tükröződnek. Az ilyen kutatási-fejlesztési projektek egyre nagyobb számban jelennek meg a hazai oktatási, kutatási és közgyűjteményi körbe tartozó intézmények tevékenységében, széleskörű hazai és nemzetközi együttműködésre támaszkodva és jelentős EU támogatást hozva be Magyarországra. A hazai illetve nemzetközi, főként K+F konzorciumok keretében elindított projektek viszont az NIIF Program mással nem helyettesíthető kommunikációs, információ-hozzáférési és kooperációs infrastruktúrájára támaszkodva valósíthatók csak meg. A kutatói hálózatok által biztosított elektronikus infrastruktúra (az EU által alkalmazott szóhasználattal „eInfrastructure”) jelenti a résztvevők számára azt a nemzetközi élvonalnak megfelelő környezetet, mely egyenrangú részvételt tesz lehetővé a nagyszabású nemzetközi együttműködésekben. Ezáltal Magyarország is részese lehet az ERA (az Európai Kutatási Övezet) kiépítésére irányuló hatalmas közös munkának. Mindez azért is rendkívül fontos, mert a kutatási-felsőoktatási és közgyűjteményi közösség a széles értelemben vett Információs Társadalom előkészítése kapcsán itthon az előretolt bástya szerepét tölti be. A Konferencia programjában megjelenő előadások jól illusztrálják, hogy Magyarország a kutatói számítógép-hálózat és az azon bevezetett szolgáltatások illetve alkalmazások terén az EU élvonalába tartozik.

A NETWORKSHOP’2007 egy további aktualitása az Új Magyarország Fejlesztési Tervhez, azaz az NFT-2 idei indulásához kapcsolódik. Az európai élvonallal lépést tartani csak folyamatos fejlesztéssel lehetséges és a soron következő igen jelentős technológiaváltás (az optikai megoldásokra való fokozatos áttérés) nem is oldható meg más módon, mint az NFT-2 források segítségével. Kedvező helyzetet jelent, hogy az EU részéről is kiemelt prioritással bírnak azok az infrastrukturális fejlesztések, melyek az innovációhoz és a versenyképességhez komoly mértékben hozzájárulnak – ami az NIIF Program szempontjából kiemelt kedvezményezettséget ígér.

Kevésbé tekinthető a 2007-es év specialitásának, de annál inkább minősíthető az évről évre jelentkező talán legmagasabb prioritású NIIF feladatnak az alkalmazói közösség infrastrukturális ellátottságához, a nemzetközi kapcsolatokhoz és az európai, ill. globális számítógép-hálózati összeköttetésekhez egyaránt kapcsolódó misszió. Bár a magyar kutatói hálózat nemzetközi adatforgalma a legmagasabbak közé tartozik Európában, a hazai hálózat kapacitása pedig biztosítja azt, hogy a csúcsidőszakbeli terhelések se okozzanak gondot még a legigényesebb alkalmazásokban sem, a fejlődésbeli megállás azonnali lemaradást jelent, tehát nem megengedhető. A forgalom és a szolgáltatások iránti igény ugyanis egyre nő, hiszen a hazai kutatás egyre nagyobb mértékben kapcsolódik a jelentős nemzetközi kutatási projektekhez.

Az NIIF Program keretében az EU FP6 által támogatott európai gerinchálózat-építési projekthez (a GEANT-2 hálózat fejlesztéséhez) kapcsolódva kiépített hazai gigabites kutatói hálózat paramétereiben is és szolgáltatásaiban is jelentős előrelépést jelent a korábbiakhoz képest. Az új generációs GEANT-2 hálózat kiépítése 2004 őszén indult és 2008-ban zárul, lerakva – a magyar kutatói hálózat részvételével – a globális (az egész világra kiterjedő) hálózat alapjait is, miközben a résztvevők számára minden eddiginél nagyobb kapacitású, nagyobb sebességű, és szélesebb alkalmazási spektrumú infrastruktúrát hoz létre. Ebben a gigantikus – méreteit és komplexitását tekintve a világ élvonalát jelentő és sok alkalmazási területen grid-be szerveződő – hálózatban a másodperc törtrészei alatt jutnak el milliárdnyi információs egységnek megfelelő adatmennyiségek a kutatáshoz kapcsolódó kísérleti helyszínekről a nem ritkán sokezer kilométernyire elhelyezkedő kutató laboratóriumokhoz, és hatalmas információtömegek mozognak az együttműködő – a világ különböző régióiban elhelyezkedő – kutatóhelyek között is.

Az EU támogatásával és az NIIF részvételével folyó további projektek is számos olyan feladat nemzetközi együttműködésben történő megvalósításához járulnak hozzá, mint a napjainkban oly fontos – éppen a legigényesebb tudományterületek kutatásaiban elengedhetetlen – grid technika alkalmazása, az Internet új generációját megalapozó kutatások és fejlesztések, vagy éppen az infrastruktúra és a hálózati alkalmazások terén kevésbé fejlett régiók felzárkóztatása.

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01