Sikerült számítógéppel modellezni egy agyféltekét

Kiss Ádám Zoltán, 2007. április 30. 15:39
Az IBM szuperszámítógépének sikerült az emberi agynál kisebb, de hasonló felépítésű egéragy egyik féltekéjének működését szimulálni, ez óriási siker, hiszen eddig gondolkodásunk központja szinte fehér folt volt.
Az gyakorlati orvostudomány a mai napig meglepően keveset tud az emberi agyról, melynek visszarettentő összetettsége eddig inkább a teóriák számát növelte, mint a tényszerű megállapításokét. Az egyik első nagy lépés lehet ennek megváltoztatására az IBM Almaden Research Lab műhelyének BlueGene L gépe által elért fél egéragy-szimuláció.

A gond az, hogy igen nehezen modellezhető egy olyan rendszer, melyben 8000 neuron 6300 szinapszissal működhet a legkülönfélébb módokon. A kutatást vezető csapat a kis agyméret ellenére hihetetlen számítási nehézségekbe ütközött, nem véletlen, hogy az IBM egy 4096 processzort tartalmazó szuperszámítógépét vették igénybe, ahol minden egyes processzorhoz 256 MB memória tartozik. Ez a félelmetes számítási teljesítmény közel sem ér fel a vizsgált agyéval, így a teszteket végző szuperszámítógép tízszer lassabban teljesített, mint egy egérke fél agya. A teszteket a sikeres szimuláció után tovább folytatják, a cél a természetes agyműködéshez minél jobban hasonlatos modell megteremtése.

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

„Mit lájkol a gyerek?” – A szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. 

2024. július 26. 16:32

Magasabb ponthatárok mellett több mint 4400 elsőéves jutott be a Széchenyi-egyetem minőségi képzéseire

Összesen 4409 elsőéves kezdheti meg tanulmányait a győri Széchenyi István Egyetemen szeptemberben. A ponthatárok a szakok jelentős részén emelkedtek a tavalyihoz képest, van olyan, amelyre 487 ponttal lehetett csak bejutni. Mindez azt mutatja, hogy felkészült hallgatók érkeznek az intézmény magas színvonalú képzéseire.

2024. július 26. 12:18

A HONOR 200 Pro és a mesteri fotózás: fejlődés a Studio Harcourt hagyatékával

Rengeteg ikonikus személyiség mögött ott rejlik egy olyan portré, amely nemcsak a személy lényegét ragadja meg, hanem az örökségét is megörökíti. A hírességektől a politikusokig a portrék alakították a történeteket és magáról az emberiségről alkotott képünket. 

2024. július 26. 10:07

Social Media 2025. Ahol az AI-trend születik!

A jövőben a tartalom forradalmára figyeljünk! A személyes, a hiteles, az egyedi, az őszinte, a releváns, tehát csak emberi érzelmi intelligenciával alkotott mondanivaló a nyerő. A habkönnyű lózungok divatja lejár. A tartalomban zajló trendek tehát nem a gépiesség irányába mutatnak. A PP Konferenciaközpont és a BKIK „Social Media 2025. Ahol az AI-trend születik!” című, szeptember 12-én megrendezendő hibrid konferenciáján mindenki felfrissítheti tudását a legfrissebb trendekkel.

2024. július 25. 20:27

Megérkezett az új, vezeték nélküli LG OLED evo AI M4

Az LG Electronics (LG) megkezdi új OLED evo AI M4 sorozatú televíziójának globális bevezetését a hozzá tartozó Zero Connect Box-szal, amely a vezeték nélküli kapcsolatot biztosítja a televízió és a csatlakoztatott eszközök között. A vállalat a 77, 83 és 97 hüvelykes mellett egy 65 hüvelykes méretű modellt is a piacra dob.

2024. július 25. 18:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

A kék halál képernyőn túl: miért ne hagyjuk figyelmen kívül a szoftverfrissítéseket?

2024. július 26. 13:59

Idén a fenntartható cégek tulajdonosait is díjazza az EY

2024. július 24. 13:59

Akár 50% időmegtakarítást jelenthet a PS szinte érintésmentes könyvelési megoldása

2024. július 16. 16:29

ESET kiberfenyegetettségi jelentés: egyre gyakoribb a mesterséges intelligencia és a deepfake a támadásokban

2024. július 5. 09:55