Globális iPod-árindex
Érdekes módon a legolcsóbb és a legdrágább hely között több mint kétszeres volt az árkülönbözet; a Brazíliában átszámított értéken 369 dollárba kerülő lejátszóért ugyanis Hongkongban 148,12 dollárt kérnek és a hazai piacnak számító Egyesült Államokban is csak 149 dollárba kerül a készülék. Meglepő, hogy még az euróövezeten belül is komoly eltérések mutatkoznak: a Finnországban és Franciaországban 225,82 dollárt kóstáló iPod Nano ára Görögországban csupán 196,51 dollárnak felel meg. Hazánk az „előkelő” 12. helyen áll a listán a 254,50 dolláros iPod Nanóval, miközben a szűkebb régióból Csehországban 242,54, Szlovákiában 234,13; Lengyelországban pedig csupán 200,52 dollár a lejátszó ára. Ha egész Kelet-Európát nézzük, akkor csak Romániában (266,60 dollár), illetve a Nano-szempontból a világ második legdrágább országának számító Bulgáriában (318,60 dollár) kell többet fizetni a 4 GB-os készülékért, mint nálunk. Az ausztrál bank januárban már közreadott egy hasonló listát, azon azonban csupán 26 ország szerepelt, és Magyarország sem volt rajta.
A hasonló listák azt hivatottak megmutatni, hogy egy adott ország valutája milyen mértékben alul- vagy felülértékelt a többihez képest. Az iPod Nano index szerint a hongkongi dollár, a japán jen, illetve az amerikai dollár vásárlóereje jóval magasabb, mint azt a valuták piaci árfolyama indokolná. A forint viszont ennek alapján igencsak túl van értékelve a devizapiacokon. Érdekes még, hogy a valódi gyártó Kínában a készülékek drágábbak, mint a szállítási költségekkel is terhelt amerikai piacon. A Big Mac index szerint ugyanakkor egy Mac Donald’s óriásszendvics Amerikában két és félszer annyiba kerül, mint Kínában. Reális összehasonlítási alapot így nyilván csak egy többfajta terméktípust felölelő felmérés jelenthet, az azonban így is dühítő, hogy a szórakoztatóelektronikai eszközök ilyen drágák nálunk világviszonylatban.
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.