Az ICANN felgyorsította a nemzetközi domainek fejlesztését
A nemzetközi, azaz latin betűk helyett helyi nyelvi karaktereket tartalmazó legfelső szintű országkód domaineket (ccTLD) tavaly év elején kezdte tesztelni az ICANN, és idén gyakorlatilag sikeresen le is zárultak a mesterségesen szimulált szerverkörnyezetben végrehajtott próbák. A kérdés azért igen fontos, mert abban az esetben, ha nem sikerül megoldást találni a nemzetközi domainek alkalmazására, az internet könnyen részekre szakadhat. Jelenleg a domainek kizárólag a latin abc 36 betűjét, valamint a kötőjelet tartalmazhatják, amit más írásmódot alkalmazó kultúrákban, például Kínában vagy az arab világban sokan sérelmeznek. Ha technikai, vagy netán részben politikai okok miatt meghiúsulna a nemzetközi domainek bevezetése, akkor valószínűleg lennének olyan országok, ahol ennek ellenére ragaszkodnának a saját nyelvükön írt internetcímekhez. Ezek azonban csak a helyi gyökérszervereken (DNS) működnének, azaz a világháló menthetetlenül szétesne, vagy legalábbis lennének a nagy egésztől elzárt részei.
A gyorsított fejlesztés a nemzetközi országkód domainek kidolgozását támogató ccNSO közreműködésével zajlik. A ccNSO elnöke, Chris Disspain hivatalos közleményében leszögezte, hogy első körben az azt legerősebben igénylő területeken – gyaníthatóan például az ilyeneket saját DNS szerverein már alkalmazó Kínában – vezetnék be e nemzetközi címeket, mint legfelső szintű domaineket. Az ezután következő lépés az lesz, amikor a világ gyakorlatilag összes nem latin betűket használó nyelvéhez tartozó, helyi karakteres domainek kidolgozásának hátterét fogják megteremteni. Persze ezek után is számos kérdés maradhat megválaszolatlanul. Ezek legfontosabbika, hogy a nem latin betűs domainek felett továbbra is az eredeti megfelelőjüket felügyelő, többnyire amerikai társaság gyakorolja-e majd a fennhatóságot, vagy pedig kiadják őket a nyelvi karaktereket ténylegesen használó nemzeteknek. Utóbbi esetben szintén kényes kérdés lehet, hogy a kínai domaineket például Kína, Tajvan, vagy netán Szingapúr kezelje-e, nem is beszélve az arab betűs domainek esetében a számtalan arab, illetve arab írást használó országról.
Kapcsolódó cikkek
- Új-zélandi ügyvéd Vint Cerf utódja az ICANN élén
- Megkezdték a .asia domainnév forgalmazását
- Parányi sziget GDP-jének 10%-a származik doménjéből
- Októbertől jegyezhetők a .asia domainek
- Az Apple több millió dollárért megvette az iphone.com domaint
- Majd tíz millió dollárért kelt el a Porn.com
- Az F-Secure új domainnel tenné biztonságossá a pénzügyi weblapokat
- Egy év alatt 2,5 millió .eu domain
- 7-10%-kal emelkedik a .com és .net domainek díja
- Hamarosan elfogynak az URL-címek
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
AI fotogrammetriával bővült az Artec Studio 19
A professzionális 3D szkenner megoldásokat gyártó Artec 3D bemutatta az Artec Studio, átfogó 3D szkennelő, adatfeldolgozó, reverse engineering és minőségellenőrzési célszoftver legújabb verzióját. Az AS19-et többek között széleskörű szkenner-integrációval, nagyobb teljesítménnyel és mesterséges intelligencia alapú fotogrammetriával fejlesztették, hogy még jobban megfeleljen a különböző iparágakból érkező szakemberek igényeinek. A szoftver egyik legizgalmasabb újítása, hogy már nemcsak 3D szkenek, de fényképek és videófelvételek alapján is képes 3D modellek létrehozására.
HMD: A szülők fele szerint megváltozott a gyerekük személyisége a telefonhasználattól
A HMD friss kutatásai szerint az okostelefonok negatívan hatnak a fiatalokra. A szülők háromnegyede aggódik a telefonhasználat miatt, és több mint fele úgy érzi, túl korán vásárolt okostelefont a gyerekének. A fiatalok harmada megerősítette, hogy valóban hajlamosabb a szorongásra, amióta telefont használ, de azt is bevallották, hogy túl sok időt töltenek a közösségi médiában.
Ezekből a nyomtatókból 100 millió darabot adott el az Epson
A Seiko Epson Corporation (TSE: 6724, „Epson”) 2010 októberében indította útjára első nagy kapacitású tintatartályos tintasugaras nyomtatóját Indonéziában. 2024-re ezeket a nyomtatókat mintegy 170 országban és régióban értékesítették. Az Epson nagy kapacitású tintatartályos nyomtatóinak összesített globális értékesítése mára meghaladta a 100 millió darabot.
Ötödször is Családbarát Munkahely a Bridgestone
A Bridgestone Tatabánya 2024-ben ismét elnyerte a Családbarát Munkahely címet „Vállalati értékvállalásunk a mindennapokban is jelen van” című pályázatával. A vállalatnál megvalósuló változatos programok és kezdeményezések célja, hogy hozzájáruljanak a kollégák munkahelyi, családi és magánélete közötti egészséges egyensúly megteremtéséhez.
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.