Autodesk: Digitális prototípus-készítés a gépészetben, gépgyártásban
Jan Ferjencik regionális gépipari megoldások felelőse kijelentette: az Autodesk 25 éve tartó folyamatos innovációjának köszönhetően fejlesztette ki a Digitális prototípus-készítés megoldását, amely új távlatokat nyit a mérnöki hatékonyságban, és vezető pozíciót tölt be a gyártás (tervezés, prototipizálás) területén. Nemzetközi felmérések szerint a legjobban teljesítő gépipari vállalatok az Autodesk technológiájával mindössze feleannyi fizikai prototípust készítenek, mint az iparági átlag, termékeiket 58 nappal hamarabb juttatják piacra, a prototípusok elkészítésére fordított költségeik pedig 48%-kal alacsonyabbak, továbbá sokkal innovatívabb megoldásokkal állnak elő, mint a piac többi szereplője.
A gépipari vállalatokra (jármű-, gép- és műszergyártókra) manapság nehezedő egyre nagyobb nyomás kiváltotta kihívások kezelésének legjobb módja a Digitális prototípus-készítés módszere, amely segítségével lehetővé válik a tervek, a kialakítás és a működés gyártás előtti ellenőrzése. A koncepcionális, gépészeti és elektromos adatokat is integráló teljes digitális prototípus segítségével digitálisan, valósághű módon szimulálható a termék, így – a rendszerint költséges – fizikai prototípus elkészítése nélkül értékelhető és optimalizálható a terv és a funkcionalitás. Ferjencik szerint: "az élvonalbeli gyártók termékeik több mint 91 százalékánál be tudják tartani az árbevételre, a költségekre, a megjelenési határidőkre és a minőségre vonatkozó célkitűzéseiket. Ezek a cégek 22 százalékkal gyakrabban használtak csupán egyetlen digitális prototípust a fejlesztés minden szakaszában. Már azok a vállalatok is kimutatható költségcsökkentést értek el, akik mindössze egyetlen darabbal csökkentették a szükséges fizikai prototípusok számát: a termék bonyolultságától függően 7600 és 1 millió dollár közötti összeget takarítottak meg, és 14 héttel rövidebb időre volt szükségük a termék piaci bevezetéséhez.”
Magyarországi helyzet
A hazai gépipari vállalatok is komoly kihívásokkal néznek szembe - jelentette ki Humenyánszky Dénes, az Autodesk magyarországi disztribútora, a Tech Data Hungary gépipari megoldások üzletágvezetője. Mivel az ügyfelek megkövetelik a funkcionális modern kialakítást, emellett nem tolerálják a hibákat vagy a szállításban bekövetkező csúszásokat, a teljes üzletmenetről már a termék tervezési fázisában kell gondoskodni. A hazai gyártóknak szembe kell nézni olyan kihívásokkal, mint az időhiány, a tervezés közben felmerülő változtatások és az összetett rendelés-kezelés, amelyben a digitális és a papíralapú terveket kell integrálni. Magyarországon jelenleg a 100 millió Ft árbevételt meghaladó gépipari cégek 34%-a használja a Digitális prototípus-készítés innovációját. Az utóbbi két évben látványosabbá vált ezen a téren is a piaci fejlődés, átalakulás: a digitális prototípuskészítés technológiáját használó, legjobban teljesítő gépipari vállalatok prototípus gyártási költségei 46%-kal csökkentek az utóbbi időben. Az új technológia segítségével a gépipari vállalatok még a megépítés előtt képesek virtuálisan elkészíteni, felfedezni és szimulálni a teljes terméket, a való világban nyújtott teljesítményét és megjelenését. A többszintű rendelés-kezelés megoldására a magyarországi vezető gépipari cégek egyre inkább alkalmazzák a digitális, mint a hagyományos, papíralapú kommunikációt egymás között a tervezés és a gyártás folyamata során. Humenyánszky három hazai Autodesk-ügyfél sikeres példáit hozta fel. A közepes méretű VentiFilt nagyméretű ventillátorok gyártáselőtti digitális tesztelését, az MSK összes adatának egy rendszerben való kezelését, a 35 fős Abrazív Kft. pedig láncos szállító és keverőgépek gyártásánál használja az Autodesk digitális prototípus-kezelési megoldását.
Esettanulmány
Szász András, az R-Design Studio Mérnök Iroda Kft. ügyvezetője arról tájékoztatott, hogy az új Autodesk szoftverek üzletmenetre gyakorolt pozitív hatását a kft. is felismerte. A vállalat, 1:8 léptékű versenyző R/C autómodellekhez, a leghíresebb veterán autótípusokhoz gyárt kiváló minőségű karosszériákat és szerelvényeket. A kisebb mértékű alapanyag-felhasználás (a digitális prototípussal ellenőrizhető az anyagok teherbírása), az ugyanolyan tulajdonságú anyagok közül a költségkímélőbb kiválasztása, vagy a már megvásárolt összetevők hatékony felhasználása mind olyan részletek, amelyek a vállalat gazdaságosságát erősítik. További fontos momentum a gyártásban a termékek esztétikai értéke, amely napjainkban sokkal fontosabb szerepet játszik, mint valaha.
A digitális prototípus-készítést támogató Autodesk szoftver termékek a következők: Autodesk AliasStudio, Autodesk Showcase, Autodesk Inventor, AutoCAD Mechanical, AutoCAD Electrical, Autodesk Data Management.
Kapcsolódó cikkek
- Motorola: rossz eredmény, még rosszabb prognózis
- Rekordértékű Mac-, iPod- és iPhone-eladások
- 30 százalék felett növekedett 2007-ben a MultiSoft
- Freesoft: 1,4 milliárd forint értékű támogatási szerződés
- "Hatból kettő", avagy új divíziók a T-Systemsben
- Többmilliós humanitárius projektek a Google-tól
- A Deutsche Telekom lemond a további tömeges létszámcsökkentésről
- Vezető német politikusok bírálják a Nokiát
- Az SAP dinamikusan növelte jelenlétét a kiskereskedelmi iparágban
- Szabadalomsértéssel vádolják Kínában a Microsoftot
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
K&H: állandó társsá vált a mesterséges intelligencia a banki ügyfeleknél
Egy év alatt több mint egymillió beszélgetést és havonta hatezer átutalást végeztetnek Kate-tel, a K&H, az ország egyetlen hangalapú, mesterséges intelligenciával működő digitális pénzügyi asszisztensével, amely már kétszáz funkciót tud. A mobilbanki ügyfelek tizede már rendszeresen használja. A siker az intelligens, beszédfelismerésen és természetes nyelvi feldolgozáson alapuló funkcióinak köszönhető, amelyek révén az ügyfelek kényelmesen, emberi módon kommunikálhatnak a bankkal.
A hazai szállítmányozásban is kopogtat az e-mobilitás
Hazánkban az e-mobilitás a többség számára a személygépjárművek elektrifikációját jelenti, pedig a szállítmányozás területén is jelentős potenciál rejlik benne. Nem véletlen, hogy a nemzetközi szakkiállításokon egyre-másra mutatkoznak be a nagy gyártók e-kamionjai és e-furgonjai, Magyarországon viszont ezen a területen a piaci szerepek éppen csak kialakulóban vannak.
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.