Szoftverminősítési szolgáltatáscsomag a Suntól
A Sun új szoftverminősítési szolgáltatáscsomagja három fő területre fókuszál, ezek a szoftverfejlesztési életciklus auditálása, a szoftver forráskód szintű minősítése és a minősített forráskód letét. A Sun tapasztalatai alapján az ügyfeleknél a szoftverbeszállítók kezelése sok esetben problémát okoz, ezáltal megbízhatóság is csökken. A most bevezetett szolgáltatáscsomag ezen próbál segíteni, mely a magyar piacon teljes újdonságként, a sok kisebb külön-külön elérhető szolgáltatásokat ötvözi.
A Sun a Magyarországon tapasztalt legnagyobb hiányosságokban szeretne segíteni ügyfelei számára. A szolgáltatáscsomag szinte teljesen piacfüggetlen, de elsősorban a közép és nagyvállalati környezetben merült fel rá az igény, így például különösen magas az érdeklődés a pénzügyi szektor vállalatai között.
Szoftverfejlesztési életciklus minősítése
A szoftverfejlesztési életciklus mérésének és minősítésének hiánya a vállalatok számára mindennapos problémát okozhat, például erőforrás-tervezés és a határidő csúszások területén. Sok esetben az adott szoftverről később derül ki, hogy annak előállítási folyamata szinte ellenőrizhetetlen, verziókezelése és hibajavításai követhetetlenek. A Sun a CMMI és TQM szemléletre és a sokéves szakmai gyakorlatára támaszkodva, ügyfélorientált módszertannal a teljes szervezeti működést és az igény szerinti egyéni projektek felülvizsgálatát és értékelését tudja nyújtani ügyfelei számára. A felmérések eredményei alapján a meghatározott fejlesztendő területekre fejlesztési tervek kidolgozásában, workshopok tervezésében és levezetésében is segítséget nyújt a Sun Microsystems. A szoftverfejlesztés érettségi szint feltérképezése természetesen nem csak a beszállítók esetében alkalmazható, hanem a szoftverfejlesztéssel foglalkozó vállalat működésének önelemzésére is. A szoftverfejlesztési életciklus kulcsfolyamatai a következő kategóriákba sorolhatók: a projektmenedzsment, a szoftverfejlesztés, a folyamatmenedzsment és természetesen az egészet átölelő támogatási szolgáltatás.
A szoftver forráskód szintű minősítése
A már kifejlesztett, használatban lévő több millió soros szoftverrendszerek karbantartása nagyon sok erőforrást igényel, elmaradásuk pedig komoly problémákat okoz. Egy-egy hibajavítás, illetve új funkció kifejlesztése során óhatatlanul is újabb hibák keletkeznek, és a tapasztalat szerint - főleg a szoros határidők miatt - ezen hibák idővel csak halmozódnak. Ez a törvényszerű jelenség - a szoftvererózió - nagymértékben mérsékelhető a szoftverek forráskód szintű folyamatos ellenőrzésével, mérésével és minősítésével. A forráskód minősítés használható forráskód érvényesítésre is, vagyis a beszállítónak a végtermékét ellenőriztetnie kell a forráskód minősítő rendszerrel annak leadása előtt. A szolgáltatás főbb részei a forráskód mérése különféle szempontok szerint (pl. komplexitás, függőségek száma, méret), a forráskód auditja (pl. kódolási szabályok betartása, kód duplikáció felderítése, tervezési hiányosságok azonosítása), tervezési dokumentáció előállítása forráskódból (pl. UML diagram, függvényhívási gráf, komponensfüggőségi gráf), a forráskód minőségének adatbázisba való vezetése és nyomon követése, illetve az ezeket összefogó, tároló és megjelenítő modul telepítése. A Szegedi Tudományegyetem Szoftverfejlesztési Tanszékének szakemberei segítségével feltérképezték és megvizsgálták a több mint egy évtizedes, 5 millió programsorból álló forráskódon alapuló OpenOffice.org forráskódját. Az eredmények alapján 184 kritikus ponton javították a programot. A legújabb verzióban ennek a projektnek is az eredményeképpen egy minőségileg jobb, biztonságosabban bővíthető és karbantartható kód jött létre. A kidolgozásra került szoftvereszközök lehetőséget adnak az OpenOffice.org forráskód minőségének folyamatos ellenőrzésére.
Forráskódletét
A forráskódletét szolgáltatás segítségével az ügyfelek minimalizálhatják az egyedi fejlesztéseket előállító cégektől való függőségüket, és minőségi munkára késztethetik a beszállítóikat, mivel azon túl, hogy a forráskód letétbe kerül, időnkét át kell esniük egy minősített ellenőrzésen, amely a forráskód tartalmi oldalát vizsgálja. Magyarországon elsősorban a multinacionális vállalatok elvárásai miatt jelent meg és van elterjedőben ez a szolgáltatás, aminek a legátfogóbb változatát a a Sun Microsystems egyik partnercégével közösen nyújtja. A forráskódletét szolgáltatás lényege, hogy az egyedileg fejlesztett szoftverek és későbbi javításainak forráskódját egy hitelesítési vizsgálat után letétbe helyezik, annak érdekében, hogy kritikus helyzetben, akár az eredeti fejlesztő hiányában is biztosítható legyen az adott rendszer megfelelő működése, üzemeltetése. A hitelesítési eljárás során, ami a vírusellenőrzéstől és az olvashatósági vizsgálattól kezdve kiterjedhet a legteljesebb körű vizsgálatra is (azaz az adott rendszer komplett újraépítése a letétbe helyezett adatokból), az ügyfél meggyőződhet arról, hogy a letéti csomag hozzáférhető módon, alkalmas médián, megfelelő struktúrában tartalmazza mindazon információt, amellyel egy megfelelő szinten képzett programozó vagy rendszeranalitikus megértheti, karbantarthatja és javíthatja bármely más személy segítsége nélkül a szoftvert, annak is azon verzióját, amit a fejlesztő az ügyfele rendelkezésére bocsátott.
Kapcsolódó cikkek
- Globális felhő-stratégiával jelentkezett a Fujitsu
- A Microsoft beindította Fix It javítószolgáltatását
- Virtuális workshop a szuperportálról
- Informatikai szolgáltatásokat vásárol a MÁV-START Zrt.
- Szoftvergazdálkodás okosan
- Távgyógyászat
- Bővíti biztonsági konzultációs szolgáltatásait az EMC
- Rendszer a káoszban: Új Novell fájlkezelő programcsomag
- Új biztonsági megoldások a HP-tól: a nyomtatóktól a számítási felhőig
- Az Oracle többé már nem szoftvercég: befejeződött a Sun felvásárlása
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.