Digitális esélyegyenlőség holnap
Néhány hete, 2008. október 6-án határozatot hozott a parlament a digitális esélyegyelőség, az e-Befogadás programjáról. Döntésével az Országgyűlés erkölcsileg megerősítette azokat a szervezeteket – köztük a Neumann János Számítógép-tudomány Társaságot -, amelyek segítik, támogatják az informatikai írástudás terjedését, ezzel olyan embertársainkat, akik a lakosság több mint 60%‑át alkotják, és akik e modern korban lakhelyük, élethelyzetük, életkoruk, fogyatékosságuk miatt nem kapcsolódhatnak fel a világhálóra, nem részesülnek annak előnyeiből.
A 2. DE! konferencia megrendezésével most a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság (NJSZT) nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy a téma jeles szakértőinek tolmácsolásával, az Európai Unió e-Befogadás évének célkitűzéseivel összhangban bemutatja az eddigi eredményeket: mit tett le az asztalra a szakma, mit a politika és a civil szervezetek; konkrét, operatív javaslatot tesz a további időszakra az informatikai írástudás, illetve az életminőséget javító informatikai eszközök kutatás-fejlesztése és népszerűsítése terén; teret ad a témáról a szakértők és a közönség közötti párbeszédnek
A 2. DE! konferencia programja
09.30–09.50 Alföldi István – Az NJSZT kiemelt programja: DE!
09.50–10.15 Csepeli György – Az információs társadalom kultúrája
10.15–10.40 Nyírő András – Wifi Falu: tanulságok, tapasztalatok
10.40–11.05 Gáspár Mátyás – A digitális szolidaritás hálózata
11.05–11.25 Kávészünet
11.25–11.50 Z. Karvalics László – Digitális praetoriánusok vagy az ipari korszak túszai? (Állami gondozottak a tudás-központú világban)
11.50–12.15 Péterné Czakó Edit – Digitális Középiskola, mint esélyteremtés
12.15–12.40 Gacsal József – GDP-növelés iskolai robbantással - a portugál Magellán terv
12.40–13.40 Ebédszünet
13.40–14.15 Neumann-díjak és „Az év informatikai újságírója” díj átadása
14.15–14.40 Drajkó László – Iparági összefogás a versenyképesség növeléséért – a TITAN program
14.40–15.05 Kalmár István – Határon túli magyarok és a Digitális Esélyegyenlőség
15.05–15.30 Hanák Péter – eVITA és a műszaki haladás
15.30–15.50 Kávészünet
15.50–17.15 Kerekasztal-beszélgetés
Résztvevők: Bódi Gábor (MeH), Dr. Bihary Pál (Budapesti Munkaerő-piaci Intervenciós Központ), Dombi Gábor (Inforum), Marchhart Pál (Vodafone Magyarország Zrt.), Pukler Gábor (Magyar Telekom Nyrt.) és Alföldi István (NJSZT)
A beszélgetést vezeti: Mester Sándor. A konferenciát levezeti Dr. Péceli Gábor, az NJSZT elnöke.
Kapcsolódó cikkek
- Digitális esélyegyenlőség: hány hét van még hátra?
- E-Magyarország, e-kormányzat: számvetés és jövőkép
- Digitális esélyegyenlőség: Hol áll Magyarország? Mit tettünk eddig és merre tartunk?
- 10 éves az Internet Hungary!
- Elnökségi ülést tartott az ICT Parlamenti Világközpontja Budapesten
- Web 2.0 konferencia a T-Home támogatásával
- Magyar Fogyasztó Szabadidő konferencia
- BarCamp: nincs többé unalmas konferencia
- Az előremenekülés útja az információs társadalom?
- DE!: az év informatikai újságírója a Prím Online alapítója
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.