Megalakult az Artemis Magyarország Nemzeti Technológiai Platform
Láthatatlan számítógépek az életminőség szolgálatában
A platform célja a beágyazott rendszerekhez kapcsolódó hazai prioritások, innovációs stratégiák és szakpolitika kialakítása, a szakterületen működő magyar cégek, intézmények versenyképességének növelése, az Európai kutatási programba történő bekapcsolódás.
Az Artemis-Magyarország Nemzeti technológiai Platform (ArtemisH NTP) hosszú távú közös gondolkodásra ösztönözi a beágyazott (információs) rendszerek technológiailag és gazdaságilag kiemelt területén érdekelt feleket a fenti célok elérésének érdekében.
A beágyazott számítógépes rendszerek általában láthatatlanok a felhasználó számára, de jelentősen növelik egy-egy eszköz hatékonyságát, legyen az autó, repülőgép, telefon, mosógép vagy televízió. A mai számítástechnikai rendszerek közel 90-a beágyazott a különböző gépekbe, eszközökbe. Az elmúlt évben közel 4 milliárd beágyazott mikroprocesszort építettek be, ez a szám 2010-re eléri a 16 milliárdot, 2020-ra pedig a 40 milliárdot.
Az Európai Artemis program a beágyazott rendszerek fejlesztésének területén 2018-ig 2.5 milliárd Euro összértékű beruházást tervez az állami és a privát szektor közös finanszírozásában. Az októberben lezárult első fordulóban 12 kutatási projektet hagyott jóvá az Európai platform, összesen több mint 200 millió Euró összértékben, amelyből 90 millió Euro az állami finanszírozás, és több mint 100 millió Euró a privát szektor és a kutató intézetek hozzájárulása. A 2009 januárjában induló projektekben 2 magyar cég is részt vesz a sikeres pályázatot követően.
Az Artemis Magyarország Nemzeti Technológiai Platform 2008. december 5-én tartotta Alakuló Közgyűlését az NKTH és az eddig csatlakozott mintegy harminc kutatóintézet, egyetem és vállalat részvételével.
A Platform jelenlegi tagjai:
ABB Kft., AENsys Kft., AltaCom Kft., BEKS Kft., Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Budapesti Műszaki Főiskola, CALIN Kft., Dolphio Consulting Kft., DSS Consulting Kft., Eötvös Loránd Tudományegyetem, Ericsson Magyarország Kft., Evopro Kft., Gamma Digital Kft., HEXIUM Kft., Magyar Repülőipari Alapítvány, InfomatiX Kft., Infopark Alapítvány, Informatikai Vállalkozások Szövetsége, Innomed Medical Zrt., INNOTECH Kft., Intel Magyarország, Inventure Kft., ITware Kft., Knorr-Bremse Kft., Kontaset Kft., MTA-SZTAKI, Miskolci Egyetem, mS Systems Kft., National Instruments Europe Kft., Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, Pannon Autóipari Klaszter Divizió, OptXware Kft., Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Process Soft Kft., ProDSP Kft., Régens Zrt., SEARCH-LAB Kft., SGF Kft., Siemens PSE Kft., Silex Kft., Szegedi Tudományegyetem, Temic Hungary Kft., Vectrum Kft.
A közgyűlés célja a platform beindítása, a platform szervezeti felépítésének meghatározása és tisztségviselőinek megválasztása volt.
A Közgyűlés megválasztotta az Irányító Testületét, amelynek tagjai Dankó Sándor (ITware), Deák László (ABB), Dévai Endre (Innomed), Gacsal József (Intel), Dr. Soumelidis Alexandros (MTA SZTAKI), Dr. Szalai Sándor (SGF), a testület elnöke Dr. Pataricza András (BME).
A Platform nyitott, várja további tagok jelentkezését.
Az ARTEMIS Magyarország Nemzeti Technológiai Platform az ARTEMISIA-val közösen, 2009. január 23-án Budapesten információs napot szervez. Az ARTEMIS program második körös pályázati felhívása 2009 február végén jelenik meg, az információs nap kitűnő lehetőség a pályázati felhívásra történő felkészüléshez. A rendezvényen a résztvevők információt kapnak az ARTEMIS Magyarországról, az ARTEMISIA-ról, a pályázati lehetőségekről, projekt javaslatokat, lehetséges partnereket ismerhetnek meg. További információ és regisztráció: www.artemishungary.hu, valamint www.artemisia-association.eu, www.artemis-ju.eu
Kapcsolódó cikkek
- Lengyel csapat nyerte a BME Nemzetközi 24 órás Programozóversenyt
- Laufer Tamás az Informatikai Vállalkozások Szövetségének új elnöke
- Nemzetközi szaktekintélyek a 7. Simonyi Konferencián
- Agilent laboratóriumok a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán
- e-Készségek Hete Magyarországon
- X. BME Nemzetközi 24 órás Programozóverseny: szlovákoké az előválogató
- Informatikai inkubációs központ a Debreceni Egyetemen
- Morgan Stanley laboratórium a Műegyetemen
- Született informatikusok kerestetnek
- A gyengülő oktatás megöli a stratégiai fontosságú elektronikai ipart
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.