Megalakult az Artemis Magyarország Nemzeti Technológiai Platform

Láthatatlan számítógépek az életminőség szolgálatában

forrás Prim Online, 2009. január 9. 17:41

Az Informatikai Vállalkozások Szövetsége és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszéke kezdeményezésére 2008. december 5-én megalakult és megkezdte működését a beágyazott számítógépes rendszerek területének kutatásával és fejlesztésével foglalkozó technológiai platform, amelyben hazai ipari vállalatok, egyetemek, kutató központok és  a felhasználók stratégiai partnerként működnek együtt.

A platform célja a beágyazott rendszerekhez kapcsolódó hazai prioritások, innovációs stratégiák és szakpolitika kialakítása, a szakterületen működő magyar cégek, intézmények versenyképességének növelése, az Európai kutatási programba történő bekapcsolódás.

Az Artemis-Magyarország Nemzeti technológiai Platform (ArtemisH NTP) hosszú távú közös gondolkodásra ösztönözi a beágyazott (információs) rendszerek technológiailag és gazdaságilag kiemelt területén érdekelt feleket a fenti célok elérésének érdekében.

A beágyazott számítógépes rendszerek általában láthatatlanok a felhasználó számára, de jelentősen növelik egy-egy eszköz hatékonyságát, legyen az autó, repülőgép, telefon, mosógép vagy televízió. A mai számítástechnikai rendszerek közel 90-a beágyazott a különböző gépekbe, eszközökbe. Az elmúlt évben közel 4 milliárd beágyazott mikroprocesszort építettek be, ez a szám 2010-re eléri a 16 milliárdot, 2020-ra pedig a 40 milliárdot.

Az Európai Artemis program a beágyazott rendszerek fejlesztésének területén 2018-ig 2.5 milliárd Euro összértékű beruházást tervez az állami és a privát szektor közös finanszírozásában. Az októberben lezárult első fordulóban 12 kutatási projektet hagyott jóvá az Európai platform, összesen több mint 200 millió Euró összértékben, amelyből 90 millió Euro az állami finanszírozás, és több mint 100 millió Euró a privát szektor és a kutató intézetek hozzájárulása. A 2009 januárjában induló projektekben 2 magyar cég is részt vesz a sikeres pályázatot követően.

Az Artemis Magyarország Nemzeti Technológiai Platform 2008. december 5-én tartotta Alakuló Közgyűlését az NKTH és az eddig csatlakozott mintegy harminc kutatóintézet, egyetem és vállalat részvételével.

A Platform jelenlegi tagjai:
ABB Kft., AENsys Kft., AltaCom Kft., BEKS Kft., Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Budapesti Műszaki Főiskola, CALIN Kft., Dolphio Consulting Kft., DSS Consulting Kft., Eötvös Loránd Tudományegyetem, Ericsson Magyarország Kft., Evopro Kft., Gamma Digital Kft., HEXIUM Kft., Magyar Repülőipari Alapítvány, InfomatiX Kft., Infopark Alapítvány, Informatikai Vállalkozások Szövetsége, Innomed Medical Zrt., INNOTECH Kft., Intel Magyarország, Inventure Kft., ITware Kft., Knorr-Bremse Kft., Kontaset Kft., MTA-SZTAKI, Miskolci Egyetem, mS Systems Kft., National Instruments Europe Kft., Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, Pannon Autóipari Klaszter Divizió, OptXware Kft., Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Process Soft Kft., ProDSP Kft., Régens Zrt., SEARCH-LAB Kft., SGF Kft., Siemens PSE Kft., Silex Kft., Szegedi Tudományegyetem, Temic Hungary Kft., Vectrum Kft.

A közgyűlés célja a platform beindítása, a platform szervezeti felépítésének meghatározása és tisztségviselőinek megválasztása volt.

A Közgyűlés megválasztotta az Irányító Testületét, amelynek tagjai Dankó Sándor (ITware), Deák László (ABB), Dévai Endre (Innomed), Gacsal József (Intel), Dr. Soumelidis Alexandros (MTA SZTAKI), Dr. Szalai Sándor (SGF),  a testület elnöke Dr. Pataricza András (BME).
A Platform nyitott, várja további tagok jelentkezését.

Az ARTEMIS Magyarország Nemzeti Technológiai Platform az ARTEMISIA-val közösen, 2009. január 23-án Budapesten információs napot szervez. Az ARTEMIS program második körös pályázati felhívása 2009 február végén jelenik meg, az információs nap kitűnő lehetőség a pályázati felhívásra történő felkészüléshez. A rendezvényen a résztvevők információt kapnak az ARTEMIS Magyarországról, az ARTEMISIA-ról, a pályázati lehetőségekről, projekt javaslatokat, lehetséges partnereket ismerhetnek meg. További információ és regisztráció: www.artemishungary.hu, valamint www.artemisia-association.eu, www.artemis-ju.eu

Kulcsszavak: IVSZ BME kutatás

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Az OMV kiskereskedelmi hálózatának arculata új megjelenést kap Közép-Kelet-Európában

Az OMV egy újabb lépést tett a cég átalakulásának útján: a vállalat az elkövetkező három évben hét országban, Magyarország mellett Ausztriában, Romániában, Szlovákiában, Csehországban, Bulgáriában és Szerbiában is bevezeti az új arculatát. A stratégia célja, hogy hozzájáruljon egy olyan világ megteremtéséhez, amelyben a fenntartható energia, a fenntartható mobilitás és a fenntartható életmód mindenki számára valósággá válhat. 

2024. június 17. 13:20

K&H: Adatvédelem szintjén csak kevesen értenek az AI-hoz

Egyre több cég alkalmazza a mesterséges intelligenciát, de kevesen mondhatják el, hogy tisztában vannak azzal, hogy milyen hazai és nemzetközi, pénzügyi, felügyeleti és adatvédelmi szabályokat szükséges betartaniuk és hogyan alakíthatnak ki egy biztonságos, felkészült környezetet egy AI projekt megvalósulásakor. 

2024. június 17. 09:55

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

A kiberbűnözők piszkos játéka: 9+1 kibertámadás a sport világából

2024. június 12. 11:43

Elstartolt a Startup Safari Budapest 2024

2024. június 10. 11:40

Marad-e az AI homály a vállalkozások körében?

2024. június 3. 13:02

Az Everguest szoftvere felforgatja a turizmus állóvizét

2024. május 27. 17:30