IVSZ: új elnökség
Az információs és kommunikációs technológiai (IKT) iparág forgalma az idén akár 15-20 százalékkal is csökkenhet, ezen belül a telekommunikációs szegmensé a hangszolgáltatás iránti kereslet fennmaradása miatt várhatóan stagnálni fog, így az informatikát érinti súlyosabban a válság - mondta az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) elnöke kedden a szervezet éves közgyűlésén, amelyen új elnökséget is választottak.
Keresztesi János kiemelte: az idén a várakozások alapján mintegy 20 százalékkal a pénzügyi szektor és az ipar informatikai megrendelései esnek vissza, míg például a gyógyszeriparé valószínűleg a tavalyihoz hasonló marad.
Kifejtette: az IKT szektor mintegy 55 ezer embert foglalkoztat, s a bruttó hazai termék (GDP) 10 százalékát állítja elő.
Az IVSZ egy korábbi felmérése szerint 2007-ben az informatikai és a távközlési piac együttes mérete elérte az 1476 milliárd forintot: ezen belül a távközlési kis mértékben, 2 százalékkal visszaesett, az informatikai piac pedig 8,4 százalékkal nőtt. A két piac együttesen 4,4 százalékkal bővült 2007-ben.
Az IVSZ-nek elmúlt évi adatai még nincsenek, de tavaly novemberben a szervezet még azt várta, hogy 2008-ban 6 százalék körüli lesz az informatikai piac növekedése, míg a távközlési piac visszaesik.
A távközlési szolgáltatások magyarországi konszolidált piaca 2007-ben 885 milliárd forint volt, azaz a cégektől a végfelhasználók ekkora összegért vásároltak távközlési szolgáltatást. Az összeg az informatikai szolgáltatások vásárlását már nem tartalmazza.
A végfelhasználó szervezetek külső beszállító javára történő informatikai költését tükröző konszolidált informatikai piac tavaly elérte az 590 milliárd forintot.
Keresztesi János elmondta, hogy az idén az eddigi tapasztalatok és várakozások szerint a kisvállalkozói szektor vásárlásai erőteljesen visszaesnek. Hozzátette, az informatikai piacot jól jellemzi, hogy minél kisebb egy cég, annál kevesebb pénzért vesz ilyen eszközöket. A termékek és szolgáltatások 70 százalékát a 100 főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégek vásárolják.
A közgyűlésen ismertették az IVSZ tavalyi gazdálkodási adatait: a szervezet éves, főként tagdíjakból és támogatásokból álló bevétele 235,5 millió forint volt, ami mintegy 14 millió forinttal kisebb az egy évvel korábbinál. A tavalyi adózás utáni eredménye 5,3 millió forint volt, szemben az egy évvel korábbi 13,7 millió forint veszteséggel. A jobb eredmény a költségtakarékos gazdálkodásnak köszönhető.
Az IVSZ az idén 217 millió forint bevétellel és 215,6 millió forint kiadással számol.
A közgyűlésen megválasztották az IVSZ új elnökségét. A mikro- és kkv tagozat alelnöke Kátai Szabolcs, a nagyvállalati tagozat alelnöke Laufer Tamás, a multi tagozat alelnöke Hegedűs Gábor, az elektronikai tagozat alelnöke Gacsal József, míg a telco tagozat alelnöke Beck György lett. A szakterületekért felelős elnökségi tagok: Bóna Ákos (szabályozás, szélessáv), Juhász István (IT szolgáltatások), Drajkó László (piacbővítés), Füzes Péter (szofver), Papp Péter(iparágfejlesztés), Major Gábor (online tartalomszolgáltatás), Vinnai Balázs (K+F, innováció), Tuska István (hardver), Kerémi András (közbeszerzés), végül K. Szabó Imre (export, import) lettek.
A szövetség elnöke továbbra is Keresztesi János, akinek a mandátuma jövőre jár.
Kapcsolódó cikkek
- Laufer Tamás az Informatikai Vállalkozások Szövetségének új elnöke
- e-Készségek Hete Magyarországon
- Született informatikusok kerestetnek
- MENTA 2009: kreativitás és innováció az infokommunikációs iparágban
- Kornai Gábor az év informatikai cégvezetője
- IVSZ-kampány az informatikus szakma népszerűsítésére
- Megalakult az Artemis Magyarország Nemzeti Technológiai Platform
- IVSZ: Átcsoportosítások az operatív programok forrásaiban?
- ICT-piaci felmérés - mit hoz a jövő?
- IKT-piac 2007: bővülésben országunk régiós sereghajtó
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.