Ígéretes hazai fejlesztésű forgalomfigyelő okostelefonokra
Az élő bemutatóval is tarkított sajtótájékoztatón kiderült, a Jitti használatával eldönthetjük, egy adott városban melyik útvonalat válasszuk (vagy kerüljük el). A Magyarországot lefedő, pillanatnyi sebességtérképet közvetítő rendszer működése elsősorban – a hazánkban százezres nagyságrendben ilyen telefonnal rendelkezők – interneten szerveződő közösségére, a Jitti Klub tagjaira épül, akik az adatcsere révén útforgalmi információkkal segítik egymást.
A magyar fejlesztőkből álló csapat eddig iPhone-ra és Windows Mobile-ra készítette el az ingyenes alapprogramot, és terveik szerint hamarosan (három-három hónapos fejlesztésekkel) Android, Symbian és Blackberry rendszerű készülékekre is lesz a mobilra épülő rendszer.
Jitti a közösség kezében meglévő eszközökkel (GPS vevővel rendelkező okostelefonokkal), 2-3 percen belüli, azaz szinte azonnali forgalmi információkat biztosít, és könnyen áttekinthetően megmutatja a forgalom sebességét, így segíti a dugók elkerülését.
A forgalmi információ a gyorsan gyarapodó (az elmúlt 1 hét alatt 100-ról 1000-nél is többre nővő) „jittiző” felhasználói közösségnek és a Jitti Klub tagjainak. A fejlesztők korábbi számításai szerint nagyjából napi ötszáz aktív használóra van szükség ahhoz, hogy például Budapest teljes forgalmi térképét meg lehessen rajzolni. A programot úgy alakították ki, hogy a felhasználók teljes anonimitást élvezzenek: nem rögzítik az indulás és érkezés helyét sem, és regisztráláskor is csupán egy e-mail címet kell megadni. A Jitti alapszolgáltatás (ami a forgalmi információ gyűjtését és megtekintését tartalmazza) a közösséghez csatlakozók számára ingyenes. Ezek a közeljövőben várhatóan kiegészülnek más, részben fizetős szolgáltatásokkal is. A felhasználó az egyszerű és átlátható, jelenleg 2x4 kilométert (a közeljövőben pedig 5x10 kilométert) átfogó térképen látja a legfrissebb közlekedési állapotot, ahol különféle színek jelölik a torlódásokat vagy a „szabad” utakat.
A Jitti információi szerint Magyarországon jelenleg nagyjából 100 000 darab iPhone és hozzávetőleg ugyanennyi Windows Mobile (HTC, Samsung, Asus és más gyártók GPS képes eszköze) van használatban, ezért ezek klienseit fejlesztette, de rövid távú terveik között szerepel az Androidra, a Nokia és az Ericsson készülékeken futó Symbianra, valamint a Blackberry telefonokra történő fejlesztés is.
„Kevés az igazán érdekes és újszerű magyar fejlesztésű szoftver a platformunkon, de emellett a Jitti felhasználói szemmel is jól átgondolt termék. Használata teljesen automatikus, az adattovábbításhoz és megjelenítéshez az alkalmazás elindításán kívül semmi egyebet nem kell tenni, nem kell vezetés közben telefonon forgalmi központot hívogatni, vagy gombokat nyomogatni. Már most elkezdtük előkészíteni a kollégákkal a Jitti Windows Phone 7-re történő mihamarabbi kifejlesztését” – mondta a tájékoztatón Győrffy Péter, a Microsoft Windows Mobile termékmenedzsere.
A Jittihez GPRS, EDGE, 3G vagy HSDPA adatkapcsolat, beépített, vagy kapcsolt GPS, 10 MB szabad RAM,200 MB szabad területtel rendelkező memóriakártya, min. Windows 5.0 (illetve iPhone estén OS3.0), min. 320x240 képpont felbontású érintőképernyő szükséges.
A sajtótájékoztatón fontosabb elhangzott további információk:
1. a rendszer használata -- jelentkezést követően – ingyenes;
2. színekkel ábrázolják,milyen forgalmas egy út, útrészlet;
3. PC-s alkalmazás még nincs, az első várhatóan az iPad lesz;
4. elvileg 200 ezer okos mobileszközre lenne ma telepíthető a Jitti;
5. a taxisokat nem akarják a fejlesztők a rendszer használatából kizárni, együttműködést terveznek velük;
6. internet nélküli használat is lehetséges, de a színekhez nem jutna hozzá az ilyen alkalmazó;
7. az alkalmazás használata adatkapcsolatot igényel;
8. a fejlesztők keresik az együttműködés lehetőségét a GPS-forgalmazókkal és a közeljövőtől a hazai mobilszolgáltatókkal; ugyanakkor a Jitti nem akar beszállni a GPS-világba;
9. bevételt a Jitti Kft. az információgyűjtő közösségektől és új fizetős megoldásoktól (pl. emeltdíjas szolgáltatások, események bejelentése, traffipax-bejelentés stb.) vár.
További információ: www.jitti.hu és/vagy www.facebook.com/JittiKlub
Kapcsolódó cikkek
- Mobiltelefont állítanának Föld körüli pályára brit mérnökök
- Táblagépek és okostelefonok fejlesztésére alakít részleget a Lenovo
- Retro-Phone
- A világ legkeskenyebb okostelefonja és szemüveg nélküli 3D kijelző
- Androidos fedélzeti komputer az autórádió helyén
- Már közel 16 ezer iPhone-os töltötte le a Navigont
- Xperia arc: szupervékony csúcsgép a Sony Ericssontól
- Az orosz Sistema saját fejlesztésű okostelefonja márciusban a piacon
- Ennio Morricone zenét komponál az LG okostelefonokhoz
- Táblagépekre fejleszt a Microsoft
Fogyasztói elektronika ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Az Artec 3D bemutatja két legújabb 3D szkennerét
Az Artec 3D bemutatta első, markerekre támaszkodó kézi lézerszkennerét, az Artec Pointot, amellyel egyértelmű célja jobban betörni az ipari metrológia területére. Ezzel egyidőben a markerek nélkül dolgozó 3D szkenner portfóliója is frissült a Spider kézi szkennerek legújabb, ultramagas felbontású generációjával, az Artec Spider II-vel.
A Kingston tanácsai a NIS2-kompatibilis adatvédelemhez
Többmillió eurós bírsággal is járhat, ha egy szervezet nem tesz eleget a nemrég hatályba lépett NIS2 feltételeinek. A szabályozás összetett és számos területre kiterjed, az érintetteknek pedig már nincs sok idejük megtenni a szükséges lépéseket. A Kingston szakértői szerint jelentősen megkönnyíti az adatvédelemhez kapcsolódó előírások teljesítését, ha a vállalatok hardveres titkosítással minimalizálják az adataikat érintő kiberbiztonsági kockázatokat.
ABB innovatív töltési megoldások és hazai tervek az Elektromos Járművek Nemzetközi Világnapján
Szeptember 9. immár ötödik éve az Elektromos Járművek Nemzetközi Világnapja, amelyet 2020-ban az ABB kezdeményezett. Idén a világnap alkalmából Márgus Norbert, az ABB Digitális & E-Mobilitás üzletág fejlesztési specialistája volt a Villanyautosok.hu heti podcastjának, a Villanyórának a vendége.
ViewSonic: Tökéletes vetítés bárhol könnyedén
A ViewSonic Corp. bejelentette a legújabb M1X és M1S hordozható projektorok megjelenését. A ViewSonic M1 sorozat jellegzetes dizájnjára építve az új M1X és M1S projektorok szabadalmaztatott 3 az 1-ben intelligens állvánnyal érkeznek, 360 fokos függőleges vetítést megvalósítva. Ezek a projektorok átfogó vízszintes és függőleges trapézkorrekcióval is rendelkeznek, ami lehetővé teszi az oldalas kivetítést és a nagyobb beállítási rugalmasságot. A Harman Kardon hangszórókkal és a beépített akkumulátorral ezek a modellek folyamatos szórakozási élményt biztosítanak beltéri és kültéri környezetben egyaránt.
Csillagos ötös a biztonságra – így készült a magyarországi bemutatkozásra az OMODA 5
Ötcsillagos biztonsági minősítést kapott augusztusban az ASEAN NCAP szervezettől a Chery Group hamarosan Magyarországon is bemutatkozó autója, az OMODA 5.