E-szavazás és országos dolgozattár a felsőoktatásban
Horváth Dávid, 23 éves egyetemista hallgató és egyben Magyarország NetMiniszterelnöke két időszerű javaslattal kereste fel Hoffmann Rózsa oktatási- és Nyitrai Zsolt infokommunikációs államtitkárokat.
Horváth Dávid javaslatait mind az infokommunikációs stratégiához, mind a felsőoktatási törvényhez szánja. Egyik elképzelése szerint 2010-ben ideje lenne megteremteni az elektronikus Hallgatói Önkormányzati választások lehetőségét. Ez magasabb részt vételre ösztönözni a hallgatókat ezekben a fontos döntésekben. A vidékiek és kollégisták is online tudnának szavazni, hiszen sokkal gyorsabb és hatékonyabb rendszer, ráadásul állampolgári tudatosságra is nevelne. Természetesen a papíralapú modell mellet, megfelelő biztonságtechnikával működne mindez.
Másik elképzelése megoldást nyújtana a diplomák értékének megőrzésére, esetleg növelésére. A NetMiniszterelnök szerint szükség van egy országos, mindenki számára hozzáférhető elektronikus szak-, záró-, diploma-, tdk-, otdk-, doktori- és egyéb vizsgamunkákat tartalmazó adatbázisra. Bár intézményenként ilyen ma is van, de ehhez másik egyetem hallgatójaként nagyon nehézkes és lassú a hozzáférés. Ehhez viszont bárki hozzáférhetne neten keresztül, sőt saját vizsgamunkáját is fel kell töltenie, amit a rendszer plágiumszűréssel ellenőrizne. Így nem történne meg, hogy egyik hallgató egy másik intézmény dolgozatát adja be saját névvel. Az elképzelés szerint így fokozatosan nőne a diplomák értéke, hiszen a korábbi anyagokra, de frissebb adatokkal épülnének az újabb kutatások.
A két javaslathoz tíz felsőoktatási intézmény Hallgatói Önkormányzata is csatlakozott. Támogató intézmények: Nyugat-Magyarországi Egyetem, Miskolci Egyetem, Szegedi Tudományegyetem, Óbudai Egyetem, Semmelweis Egyetem, Színház- és Filmművészeti Egyetem, Kaposvári Egyetem, Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, Magyar Képzőművészeti Egyetem.
Kapcsolódó cikkek
- Egyetem és informatikai cég együttműködése Debrecenben
- Díjat nyert a KÜRT H2O programja
- Informatikai fejlesztések tatabányai iskolákban
- Tudományos pályázatot hirdetett a Google tinik számára
- Kecskemét minden oktatási intézményében van már digitális tábla
- Viharsarki iskola-számítógépek pályázatból
- VIDEOTORIUM néven oktatási-tudományos videomegosztó portál indult
- Diploma kell, a jegyek nem számítanak elhelyezkedéskor
- Csúcsinformatika a budapesti Semmelweis Egyetemen
- Szakmák Európa-bajnoksága - magyar siker
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Izgalmas versenyek a T-esport Bajnokságon
Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2, League of Legends, Brawl Stars és EA Sports FC 24 játékosok mérték össze a tudásukat, köztük két magyar versenyző is.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.